Kurátorka z peruánského muzea Patricia Arana v Brně vybalovala zlatý poklad Inků

Kurátorka z peruánského muzea Patricia Arana v Brně vybalovala zlatý poklad Inků | foto: Radek Miča, MAFRA

Peruánci v Brně vybalili prokletý poklad Inků

  • 6
Do Brna dorazil uzavřený bezpečnostní kordon. V šesti vozidlech z Prahy na hrad Špilberk přivezl vzácný poklad Inků. Od 20. listopadu bude zpřístupněn na výstavě Zlato Inků. Napřed však musí projít pečlivým uložením do speciálních bezpečnostních vitrín. Dotknout se jej smí jen peruánští odborníci.

Ve čtyři odpoledne začínají vybalovat první dvě bedny. Celkem jich do Brna dorazilo deset a uvnitř ukrývají devadesát originálních kousků ze sbírek peruánského Muzea zlata v Limě.

Kurátorka z peruánského muzea Patricia Arana otevírá první trezorovou bednu. Nejprve musí vyšroubovat šrouby a odstranit přední desku. Uvnitř je několik přihrádek.

Kurátorka z peruánského muzea Patricia Arana (vpravo) v Brně vybalovala zlatý poklad Inků

"Každá z nich je navíc ještě vypolstrovaná, aby se s předměty nic nestalo," popisuje kurátorka výstavy v České republice Markéta Křížová.

Arana jednu z přihrádek vysunuje a i s obsahem pokládá na bednu. Vybaluje zlatou pohřební masku. Tento předmět je podle Křížové nejvzácnějším kouskem celé výstavy.

Byl vyroben na pobřeží Peru, váží několik málo gramů a na jejím povrchu jsou dokonce původní stopy rumělky z pohřebního plátna. Symbolizuje moc panovníka.

Druhým zlatým předmětem je obřadní nůž ze 12. století našeho letopočtu. "Znázorňuje mužskou postavu, pravděpodobně mýtického předka vládnoucí dynastie," říká Křížová.

Návštěvníci brněnské výstavy budou možná na několik let posledními, kdo peruánský národní poklad v Evropě uvidí. Je totiž velmi složité zapůjčení dohodnout.

"Je to to nejvzácnější z našich sbírek. Velmi si ho ceníme, je to součást naší historie," vysvětlila Patricia Arana, proč se zlatého pokladu nesmí dotknout nikdo kromě Peruánců.

Kurátorka z peruánského muzea Patricia Arana (vlevo) v Brně vybalovala zlatý poklad Inků

Podle Křížové je Zlato Inků pro Česko výstavou roku. "Jednání o zapůjčení exponátů probíhala na nejvyšší diplomatické úrovni a je obrovský úspěch, že se nám ji podařilo získat," vysvětluje kurátorka výstavy Markéta Křížová.

V Praze, kde byla expozice do května, si ji přišlo prohlédnout přes osmdesát tisíc lidí.

O tomto zlatu se tvrdí, že je prokleté. Podle české kurátorky je to proto, že kvůli němu zanikly všechny prastaré indiánské říše. Později se kvůli němu navzájem povraždili i sami evropští dobyvatelé.

Dnes památky ničí vykradači hrobů. "Doufám však, že už to prokletí skončilo," prohlašuje Křížová.

Další a další bedny mezi tím Peruánci opatrně přemisťují z aut do hradu. Přesto, že jsou bezpečnostní opatření velmi přísná, návštěvníků by se neměla nijak dotknout.

"Určitě nebudeme kontrolovat u východů kapsy. Kdyby se ale někdo pokusil zlato ukrást, tak by nejspíš sám poznal to prokletí," směje se Křížová.