Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ulice v centru Brna je pěší zónou. Jezdí tudy ale stovky tramvají i aut

  14:01aktualizováno  14:01
Masarykova ulice a náměstí Svobody v centru Brna tvoří dlouhou pěší zónu. Ovšem na chodce se v ní trochu zapomnělo, myslí si Brňané. Jezdí tudy totiž tramvaje, taxíky, dodávky a od listopadu mají vjezd povolený také cyklisté.

Projede tudy 559 tramvají, víc než pětistovka dodávek a osobních automobilů denně. Vypadá to na úplně obyčejnou silnici, kterých je v Brně spousta. Jenže – takový je denní provoz pěší zóny ve středu města táhnoucí se od Masarykovy ulice přes náměstí Svobody.

K těmto číslům při lepším počasí ještě přibudou cyklisté, kteří se koncem října dočkali oficiálního čtyřiadvacetihodinového povolení k vjezdu do této lokality (více jsme psali zde). A právě v souvislosti s touto novinkou začínají Brňané opět řešit, zda se centrální pěší zóně, kterou v odpoledních hodinách projde i více než 6 000 lidí za hodinu, dá ještě říkat pěší.

Napište nám

Jaký je váš názor na brněnskou pěší zónu v centru? Jaké máte zkušenosti s „kličkováním“ mezi tramvajemi a auty?

Pište na adresu redbrn@mfdnes.cz

„Masarykova a přilehlé oblasti jsou taková humorná pěší zóna, kde se jako chodec bojím snad víc než večer na Cejlu. Jezdí tam šaliny, spousta velkých aut a teď ještě legálně cyklisti. Jen na ty chodce se nějak pozapomnělo,“ napsal Libor Foltýnek v diskusi na iDNES.cz.

„Pěší zóna, to mě fascinuje. Když tam jdu v pátek večer, tak se člověk bojí víc než jinde, kolik tudy jezdí taxikářů,“ doplnil Ondřej Fencl.

Brněnské komunikace na žádost Magistrátu města Brna, který uděluje výjimky, každé dva roky zpracovávají průzkum přesného počtu automobilů, dodávek, motocyklů a kol. Ten poslední je z letošního května. Z výsledků vyplývá, že mezi 6. a 18. hodinou Masarykovou ulicí projede 718 vozidel. A dalších skoro 5 000 čítají vedlejší ulice Rašínova, Veselá, Šilingrovo náměstí, Novobranská a Jezuitská.

Situaci ještě zhorší cyklisté na jaře, varuje politik

„Ano, je pravda, že dopravních prostředků zde projede hodně,“ připouští i primátor Brna Petr Vokřál. Vedení města chce s problémem začít něco dělat. „Momentálně pracujeme na řešení omezení dopravní obsluhy,“ uvedl primátor.

Fotogalerie

Zásobovací auta mají vjezd povolen kdykoliv mezi 17. hodinou a 9. hodinou ranní. Zásobování vybranými potravinami je povoleno ještě od 11. do 13. hodiny. Jenže to evidentně dodržuje málokdo.

„Vozidel je v pěší zóně nepřiměřeně mnoho. Je to dáno tím, že v devět hodin se nezačne striktně vymáhat, aby tam vozidla dopravní obsluhy skutečně už nejezdila. A cyklisté na jaře situaci ještě zhorší. Z hlediska bezpečnosti si to vůbec nedokážu představit. Tramvaj chodec uslyší. Cyklistu ne,“ kritizuje náměstek bývalého primátora Robert Kotzian (Brno+).

O výjimku pro vjezd do pěší zóny může kromě zásobovačů požádat pouze ten, kdo má v tomto místě trvalé bydliště či nemovitost. Denní povolení stojí 20 korun, roční pět tisíc. Lidé, kteří v zóně bydlí, neplatí nic. Pro všechna vozidla tu platí maximální rychlost 20 kilometrů za hodinu. Brněnští strážníci by podle jejich mluvčího Jakuba Ghanema cyklistům radili kvůli bezpečnosti ještě o deset ubrat.

Taxikáři si zkracují cestu

Podle vedoucího městského odboru dopravy Vladimíra Bielka je také problém v tom, že v samotném centru se pohybuje příliš mnoho taxikářů. Ale jen proto, aby si zkrátili cestu.

Počty vozidel v Masarykově ulici

559 tramvají (za 24 hodin)

386 osobních vozů (6.00–18.00)

150 cyklistů (za 24 hodin)

113 dodávek (6.00–18.00)

89 lehkých nákladních vozidel (6.00–18.00)

21 středních a těžkých nákladních vozidel (6.00–18.00)

3 motocykly (6.00–18.00)

Zdroj: MMB a DPMB.

„Oficiálně může taxi do pěší zóny vjet jen v případě, že tam pro někoho jede nebo někoho přiváží. Sám ale vídávám, jak jí jen projíždí dál na hlavní nádraží. Prokázat to však lze jen těžko,“ řekl Bielko.

Přesný počet taxíků se prý určit nedá, stejně jako říct, kolik Masarykovou ulicí jezdí aut po 18. hodině. Páteřní třídu Brna a centrální náměstí křižují dvě tramvajové linky – číslo 4 a číslo 9. V průměru jezdí jedna tramvaj za pět minut, za hodinu tam tedy chodci mohou potkat průměrně 20 souprav.

Ne vždycky tomu ale bylo takhle. Ačkoli první pasažér se po náměstí Svobody svezl tramvají už v roce 1901, roku 1998 se vedení města rozhodlo městskou hromadnou dopravu vedenou touto trasou zrušit.

O osm let později názor změnilo a „čtyřku“ obnovilo. V roce 2013 se k ní přidala „devítka“. V případě obou novinek si už tehdy Brňané stěžovali, že se z pěší zóny stává rušné dopravní místo.

Považujete brněnskou Masarykovu ulici za pěší zónu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

Ne 1515
Ano 181Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Najdete na iDNES.cz