Pole s levandulí mají třeba ve Starovičkách, poprvé chtějí sklízet za dva roky. (Ilustrační snímek)

Pole s levandulí mají třeba ve Starovičkách, poprvé chtějí sklízet za dva roky. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na Břeclavsku jako v Provence. Oblast krášlí fialové lány s levandulí

  • 0
Za omamnou vůni levandulových polí už není nezbytné cestovat až do Francie. S rostlinou nyní experimentují třeba zemědělci na Břeclavsku. V poslední době se v oblasti rozjelo hned několik projektů na výsadbu fialově kvetoucí byliny. Rostlina u nás sice není typická, ale daří se jí dobře.

„Ve srovnání s Provence nebo Středomořím je Česká republika velmi okrajová oblast pěstování levandule, ale tradice používání v lidovém léčitelství i hygieně tady určitě je,“ míní Tomáš Mitáček, zakladatel české pobočky firmy Sonnentor, která bylinu využívá v čajových směsích, vonných polštářcích, ale také některých směsích koření.

Jedno fialové pole čerstvě vzniklo také ve Starovičkách. Chráněná dílna Hands, kterou založili Stanislav Bíza a Marek Svoboda, tento týden vysadila čtyřicet jedna tisíc sazenic levandule lékařské a levandule pravé na dvouhektarovém poli.

„První sklizeň bude sice až za dva roky, už teď ale z dovezené plodiny vyrábíme například termo polštářky,“ říká Stanislav Bíza. Nápad vytvořit vlastní levandulové políčko vznikl spontánně. „Přítelkyně měla ráda její vůni, barvu, a tak jsme si po čase řekli, proč si nepěstovat vlastní levanduli,“ vypráví Bíza.

Odpuzuje hmyz i hlodavce

Jak na to, si zjistili sami na internetu, radili se i s jinými pěstiteli. Strach měli jen z mrazu. „Počasí přeje, mělo by být všechno v pořádku. Rostlina sama o sobě odpuzuje hmyz a hlodavce, takže bát se můžeme už jen plísní,“ dodává Bíza.

„Levanduli má rád snad každý. Produkty jsme poprvé prodávali na Jarmarku OnaDnes v Brně. Uvidíme, jaký bude dál zájem,“ popisuje Bíza.

O rostlinky se postarají zaměstnanci chráněné dílny. Že to ale nebude nic jednoduchého, potvrzuje i Mitáček.

„Velký rozdíl je mezi pěstováním levandule pro dekorativní účely, nebo pro produkci natě či květu. V druhém případě jsou dobře zvládnuty techniky pěstování s využitím běžné mechanizace. Větším oříškem než vlastní pěstování je však sklizeň, sušení a posklizňové zpracování,“ říká.

Omamná vůně a všestranné využití levandule zaujalo také domov pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením Srdce se sídlem v Klentnici nedaleko Mikulova. „Chtěli jsme nějak smysluplně využít rozsáhlé pozemky u domova. Je to nenáročná rostlina a daří se jí tu velmi dobře,“ říká Šárka Boudná, referentka domova.