Šárka Adámková je samoživitelka, s otcem malé Elišky nežije a nedostává od něj...

Šárka Adámková je samoživitelka, s otcem malé Elišky nežije a nedostává od něj ani alimenty. | foto: MAFRA

Víčková mánie. Díky plastovým uzávěrům by mohla malá Eliška zase chodit

  • 19
Jsou malá a kulatá a lidé je sbírají po tisících. Sběrná místa jsou ve školách nebo obchodech. Většinou i s fotografií a příběhem dítěte, které mělo v životě smůlu. Právě plastová víčka mohou pomoci i tříleté Elišce z Blanska, aby ji její maminka mohla zaplatit drahou léčbu.

Na pomoc víčkománie nyní vsadila Šárka Adámková, maminka Elišky. Poprosila přátele, ti oslovili své známé, další lidé se mobilizují přes sociální sítě. A všichni sbírají.

Dětská mozková obrna

  • Dětská mozková obrna (DMO) je soubor poruch vývoje oblastí mozku či jejich poškození v raném vývoji. Projevuje se zejména poruchami hybnosti, ale i poruchou psychických funkcí, zraku či sluchu.
  • DMO se nedá vyléčit. Díky včasné a vhodné léčbě lze ale dosáhnout zlepšení a pacienti mohou vést téměř normální život. Léčbu poskytuje třeba Sanatorium v Klimkovicích. Jedna kúra stojí desítky tisíc korun, ideální je opakovat ji minimálně dvakrát ročně, což ale pojišťovna nehradí.
  • Víčka z PET lahví, ale i další plastová víčka, uzávěry, držáky či vršky lahví od piva vykupuje firma Hottech sídlící na Tovární ulici v Brně. Přivézt je tam může každý, nahlásí jméno dítěte a firma pošle peníze na účet. Za kilogram víček lze získat 6,50 korun, vytříděná červená se vykupují za 8 korun. Víčka se dále zpracovávají (kompostéry, blatníky, geodetické body).
  • Elišce Kabátové lze i přímo přispět na účet 228743425/0300 s variabilním symbolem 140202.

Sklep i byt dvaatřicetileté ženy se už proměnily ve skladiště pytlů s plastovými vršky. Jejich prodej by měl mladé matce samoživitelce pomoci zaplatit léčbu ve specializovaném sanatoriu v Klimkovicích u Ostravy. Žena věří, že díky ní bude její dcera znovu běhat.

Narodila se brzy. A pak jí zaskočilo jídlo

"Když byl Elišce rok a půl, zaskočilo jí sousto, přestala dýchat. Oživovali ji skoro deset minut a ani po převozu na ARO nebylo jasné, jestli to Eliška vůbec přežije," popisuje nejhrůznější okamžiky svého života mladá matka.

Oživování totiž zkomplikovalo to, že holčička v té chvíli ještě neměla zašitý otvor v krku po tracheotomii, a tím kyslík unikal.

"Eliška se narodila devět týdnů před termínem, kvůli potížím s polykáním jsem ji krmila přes vývod z bříška hadičkou rovnou do žaludku. Postupně se ale jako větší problém ukázalo, že zapomíná dýchat, tak přišla na řadu i tracheotomie a musela dýchat přes trubičku v krku," vykresluje složité začátky.

Malá bojovnice se postupně naučila jíst i pít, v 16 měsících jí lékaři odstranili i dýchací trubičku. Poté měli zašít i zbylý otvor. Týden před operací se ale Eliška začala dusit soustem a upadla do kómatu.

"Z relativně normální holčičky, která běhala a zlobila, jsem najednou měla bezvládně ležící miminko, které mělo všechny končetiny zkroucené v křeči a nebylo ani schopné navázat oční kontakt," líčí Adámková.

Bylo jasné, že mozek je poškozený. Až po měsících v nemocnicích mohla Eliška s diagnózou dětská mozková obrna domů.

"Lékaři řekli, že další vývoj bude záviset jen na tom, co a jak se nám podaří rozcvičit," popisuje matka situaci z předloňského léta. Od té doby Eliška prodělala několik pobytů v léčebnách v Košumberku a v Boskovicích. Nyní už dýchá sama a znovu se může začít učit mluvit.

"Zatím pouze žvatlá, ale dokáže chytnout třeba rohlík a v neděli dokonce nakreslila svůj první obrázek," pyšně líčí Adámková.

Na Facebooku se do sbírání zapojují známí i firmy

Výraznější zlepšení by mohl přinést pobyt ve specializovaném sanatoriu v Klimkovicích, kde při léčbě podobně postižených dětí využívají takzvanou nuceně navozenou terapii. Pobyt by se měl ideálně opakovat alespoň dvakrát ročně, což ale pojišťovna nehradí.

Šárka Adámková proto zkouší získat peníze sběrem víček z PET lahví. Hlavně díky Facebooku se do sbírání zapojují stále další a další známí, ale také firmy. Z nich víčka poputují do brněnské firmy Hottech, která vršky vykupuje. Eliška, která se po otci jmenuje Kabátová, tam už má registrovaný svůj speciální účet.

"Je jedno, kdo víčka přiveze, dáme mu potvrzení, že je odevzdal a peníze posíláme konkrétnímu dítěti přímo na jeho účet," popisuje majitel Hottechu Petr Horký.

Jeho společnost aktuálně registruje asi čtyřicet charitativních sbírek pro postižené děti. Pouze ony mají bonusovou cenu 6,50 korun za kilogram, normálně se platí čtyři koruny.

Eliška má také zřízený transparentní účet. "Dárci posílají desetikorunu i tisícovku, každý vidí, kdo co poslal a kolik je tam peněz. Sama jsem překvapená, odezva je úžasná, víčka už pro nás sbírají snad stovky lidí, na účtu máme za týden 30 tisíc korun," líčí Šárka Adámková.