Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pétanque: to je napětí, přátelé i anýzovka

  21:39aktualizováno  21:39
K pétanque se devětačtyřicetiletý Jiří Musil dostal před několika lety úplně náhodou. Dnes jeden z nejlepších hráčů v republice šéfuje jeho krajské asociaci.

Jiří Musil hraje ve svém volném čase petanque | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

"Manželka pochází z Nedvědice, starala se o svou nemocnou matku a trávili jsme tam mnoho času. Kastelán z nedalekého Pernštejna tehdy z Francie dostal sadu pétanqových koulí a hrával na nádvoří. Jednou jsem se k němu přidal a už to bylo,“ popisuje Musil. Dnes po deseti letech hraní patří k předním hráčům pétanque, tedy hry, v níž se nadšenci snaží hodem velkou koulí přiblížit co nejtěsněji k jiné, o dost menší kuličce - takzvanému košonku. A zažívají chvíle napětí, když se týmy navzájem snaží si různými triky koule odrážet.

Profíkem? Klidně za dva roky
"Nějaká ta druhá třetí místa se mi na mistrovství republiky uhrát podařilo. Takže myslím, že s naší špičkou držím krok,“ říká skromně Musil, který je zároveň prezidentem Krajské asociace pétanque klubů Jihomoravského kraje. A dodává, že podobných úspěchů může dosáhnout i ten, kdo by pétanque začal hrát dneska. "Uspět na republikové úrovni by obnášelo dva až tři roky tréninku,“ myslí si Musil.

On sám zpočátku trénoval denně, teď už jen třikrát týdně hodinu a půl cvičí odhody. A pak si neodpustí relaxační partičku s kamarády. Ta jej baví i z toho důvodu, že z profesionálního sportu se stane neformální koníček. "Popovídáme si a popijeme pastis, což je nápoj pro pétanque klasický,“ usmívá se s tím, že ani na profi závodech anýzovka nemůže chybět. Na kvalitu hráčů v zemi původu pétanque, Francii, ale Musil  podle svých slov zdaleka nemá.

"Tam existují hráči specializovaní na to, aby svou koulí vyrazili košonek. Já jsem rád, když se  při vyrážení trefím do ostatních koulí a oni jsou schopni odstřelit i tu malinkou kuličku,“ zlobí se naoko Musil. Druhou součástí úspěchu je pak investice do profesionálních koulí. "Na profi úrovni už vás na hřiště s vybavením ze supermaketu nepustí, koule musí být homologované a mít certifikát. Hráč ale získává jistotu, že jeho sada tří kusů je na zeměkouli ojedinělá,“ popisuje Musil.

Hrají jej malí i velcí
Hlavní kouzlo pétanque podle něj spočívá v tom, že soupeřit spolu mohou opravdu všichni. "V jednom týmu spolu můžou hrát tři generace a na kvalitě to nepoznáte. A stejně tak může slepý hráč skončit v turnaji v první osmičce, to jsem zažil na vlastní kůži. A to jeho soupeři handicap neměli,“ vzpomíná Musil.

Za těch deset let, co se pétanque věnuje, si všímá prezident jihomoravských pétanque klubů i změny ve vnímání tohoto sportu u lidí. "Když jsem začínal, téměř při každém tréninku jsem lidem okolo musel vysvětlovat, o co jde a seznamovat je s pravidly, dneska už se to nestává. Když zajdete do parku, velmi často uvidíte skupinku hráčů,“ uvádí Musil.

Čtěte zítra v MF DNES

Kam vyrazit na pétanque? Jak se pétanque hraje a co je ke hře potřeba? Více informací najdete v pátečním vydání regionálních příloh Brno a Jižní Morava MF DNES. 

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz