Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pětina kanceláří v Brně je prázdná. Přesto se staví dál

  7:53aktualizováno  7:53
Každým rokem se v Brně nově postaví několik tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Nabídka převyšuje poptávku, s poklesem zájmu o kanceláře se potýká i nejvyšší český mrakodrap AZ Tower.

Kancelářské prostory v budově AZ Tower jsou obsazené z přibližně šedesáti procent. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pokles zájmu o kanceláře je v Brně záležitostí zhruba posledních tří let, shodují se realitní makléři. Přesto se dál staví.

Podle průzkumu za první pololetí roku 2013, který vedlo sdružení Regional Research Forum, jsou kancelářské prostory v Brně neobsazeny bezmála ze 17 procent.

Kanceláře v Brně

Údaje za 1. pololetí 2013

Celková výměra moderních kancelářských ploch
416 000 m²

Volné
69 800 m²

Míra neobsazenosti
16,8 % (nárůst o 0,5 % oproti konci r. 2012)

Údaje za 1. pololetí 2012

Celková výměra
388 800 m²

Volné
56 800 m²

Zdroj: Regional Research Forum

V polovině letošního roku bylo volných téměř 70 tisíc metrů čtverečních ploch. Řada firem však šetří a nemůže si koupi či pronájem dovolit.

"Problém je, že vzniká spousta nových budov, kde jsou k dispozici rozsáhlé plochy. V kontrastu k období před třemi až čtyřmi lety, kdy se podniky rozšiřovaly, nyní všichni hledají spíše menší prostory," uvedla makléřka z Fiedler Reality Irena Pavlišová.

Problémy má v tomto směru i letos dostavěná budova AZ Tower. V nejvyšším mrakodrapu v Česku jsou kanceláře o celkové rozloze devět tisíc metrů čtverečních.

"V současné době máme z kanceláří obsazených zhruba šedesát procent. Klientům musíme pochopitelně nabídnout něco víc, proto si u nás kromě běžné koupě nebo koupě na splátky mohou prostory nejprve pronajmout a zároveň získat možnost předkupního práva. Do ceny se pak promítnou procenta ze zaplaceného nájmu," řekl majitel společnosti Properity a stavitel AZ Tower Jiří Maršálek.

Češi chtějí plochy vlastnit, zahraničním firmám stačí pronájem

Tisíce čtverečních metrů administrativních ploch vybudovala na několika místech v Brně také nizozemská společnost CTP. V areálech komplexů pronajímá komerční prostory zejména mezinárodním firmám. Výrazný pokles zájmu však developeři popírají.

"Jistý útlum je patrný, ale záleží na klientech. Existuje jistý rozdíl mezi českými a zahraničními subjekty. Ty české chtějí prostory vlastnit, naproti tomu zahraniční firmy si chtějí zachovat flexibilitu a nechtějí se starat o nemovitost. Tím pádem je pro ně výhodnější pronájem," vysvětlil byznys developer ze společnosti CTP Jiří Kostečka.

CTP stojí i za výstavbou kancelářského komplexu Spielberk Office Centre, který se od roku 2006 rozrůstá mezi řekou Svratkou a M-Palácem.

Spolu s nedávno dostavěnou budovou AZ Tower tak tvoří významnou část administrativních prostor v takzvaném Jižním centru.

Byty a obchody v AZ Toweru už prodali

Stojedenáctimetrový mrakodrap AZ Tower má sice řadu volných kanceláří, zájemců o obchodní či rezidenční plochy je prý ale dost.

"Z obchodů je v současné době volný tuším pouze jeden, byt zbývá k prodeji také jediný. Zhruba za měsíc a půl bychom měli obchodní galerii otevřít pro veřejnost," uvedl Petr Teplý, manažer prodeje a marketingu v AZ Tower.

Kromě obchodní galerie mohou lidé navštívit také den otevřených dveří, kdy bude naposledy zpřístupněna zejména střešní vyhlídka na Brno.

"Prohlídky budou probíhat ve skupinkách a v konkrétních smluvených časech. Volné vstupenky si zájemci budou moci vyzvednout ve stavebním a interiérovém centru Nový Tuzex u brněnského výstaviště," dodal Teplý.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Najdete na iDNES.cz