Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Kopačky vyměnil za sekačky. Švancara křísí stadion v Lužánkách

  16:35aktualizováno  16:35
Plány začíná měnit v činy. Před pár dny to vypadalo na bláznivý nápad, ve čtvrtek ale fotbalista Petr Švancara vyjel na zpustošený brněnský stadion za Lužánkami. Právě tam se chce v červnu rozloučit se svou profesionální kariérou.

Švancara s myšlenkou opravit chátrající stadion kvůli své rozlučce přišel koncem týdne (více čtěte zde).

Fotogalerie

„Ohlas je opravdu obrovský. Oslovilo to nejen Jihomoravský kraj a Brno, ale mám zprávy dokonce z Prahy, odkud by chtěly přijet skupinky lidí pomoci s obnovou stadionu,“ uvedl fotbalista.

Švancara totiž původně počítal, že se opravy chopí sami fanoušci a dobrovolně pomohou. Nakonec ale získal dobrovolníky přímo s profesionálními sekačkami.

„Tady ty stroje usnadní tolik práce, kolik by musela udělat pravděpodobně jedna velká brigáda pěti set až tisícovky lidí,“ prohlásil fotbalový šoumen.

O víkendu mají přijít na řadu první úpravy ochozů pro diváky. Musí se vykácet nálety, kterými od uzavření v roce 2001 zarostl stadion téměř všude.

Ani u toho nebude mít Švancara problém s technikou. Má přislíbenou desítku motorových pil. „Rozhodně jsem nečekal, že mi někdo něco takového půjčí,“ řekl plný překvapení.

Akce nepotěší ani tamní živočichy, kteří se v areálu, kam v dobách největší slávy na zápasy chodily desetitísice fanoušků, usídlili (více o fauně a flóře za Lužánkami čtěte zde).

Město po mnoha letech, kdy brněnský stadion za Lužánkami zarostl v džungli,...
Město po mnoha letech, kdy brněnský stadion za Lužánkami zarostl v džungli,...
Město po mnoha letech, kdy brněnský stadion za Lužánkami zarostl v džungli,...

Město loni v květnu na stadionu posekalo trávu. Přestavba se však nadále oddaluje.

Zchátralý brněnský stadion je palčivým tématem i v brněnské politice. V říjnu před komunálními volbami jej symbolicky poryli členové Žít Brno (více naleznete zde).

„Teď jsme pro ten stadion udělali víc než naši předchůdci za tři primátorská období,“ pobaveně komentoval Marek Fišer ze Žít Brno.

Za exhibici diváci zřejmě zaplatí

Nyní by se alespoň na jeden den mohli diváci za Lužánky vrátit. Na svou rozlučku plánuje Švancara pozvat osobnosti, slavné sportovce či legendy brněnské kopané, jako byl Karel Jarůšek nebo Josef Hron.

„Říkal mi, že to ani není možný. Dá se říct, že si tady na sto procent zachytá. V to už ani nevěřil,“ pronesl Švancara na adresu dnes 64letého Josefa Hrona, který v Lužánkách vychytal v roce 1978 pro Brno ligový titul.

Původně chtěl Švancara, aby na rozlučkovou show přišel, kdo bude chtít. Po obrovských ohlasech, ale už nejspíš budou lístky dostupné jen v předprodeji.

„Můžou přijít tři tisíce, ale taky patnáct tisíc, což už je kvantum lidí,“ vysvětlil Švancara. S tím souvisí zajištění dostatečného množství toalet nebo občerstvení. Fotbalistovi pracovníci ale zkulturní jenom ochozy na tribunách. Místa k sezení budou nepřístupná. Hlavně kvůli bezpečnosti tam nechtějí pustit diváky.

Brněnský rodák, jenž působil i v pražské Slavii či Slovácku ale nechce, aby se v Lužánkách odehrál jeden zápas a tím humbuk skončil.

Patriot by naopak chtěl pomoct tomu, aby se celý stadion kompletně zrekonstruoval a stal se legendou, na kterou vzpomínají fanoušci a hráči. Vedení Brna nápad podporuje, tvrdí sedmatřicetiletý útočník, který profesionální kariéru ukončil v zimě v Příbrami.

Autoři:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz