Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zase se můžu podívat všem do očí, řekl bývalý policista zproštěný viny

  14:09aktualizováno  14:09
Olomoucký vrchní soud potvrdil zprošťující rozsudek v případu Petra Křipského. Bývalý policista byl několik let souzen na základě obžaloby z vydírání dlužníka v kauze související s jihomoravskou kauzou Toflova gangu.

Olomoucký vrchní soud potvrdil zprošťující rozsudek v případu bývalého policisty Petra Křipského, který byl několik let souzen kvůli případu souvisejícím s jihomoravskou kauzou Toflova gangu. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Křipský původně dostal 4,5 roku vězení, Nejvyšší soud však do případu zasáhl, verdikt zrušil a brněnský krajský soud bývalého policistu loni v říjnu zprostil obžaloby. Proti rozsudku se odvolal státní zástupce, podle odvolacího soudu je však rozhodnutí o zproštění obžaloby na místě.

Soudy se případem zabývaly od roku 2012. Křipský byl obžalován ze zneužití pravomocí veřejného činitele a vydírání.

„Nejvyšší soud původní odsuzující rozsudky zrušil s tím, že mezi provedeným důkazy existují extrémní rozpory, bez jejichž odstranění nelze dospět k závěru o vině obžalovaného. Všechny tyto rozpory i přes doplnění dokazování odstraněny nebyly, a proto bylo nutné obžalovaného v souladu s rozhodnutím Nejvyššího soudu zprostit podané obžaloby,“ sdělil mluvčí soudu Stanislav Cik.

„Cítím zadostiučinění, že jsem se očistil a že se můžu zase podívat všem okolo do očí tak jako doposud. Mí přátelé věděli, kdo jsem, podporovali mě a utvrzovali mě v tom, ať vydržím a nerovný boj se státním zastupitelstvím dobojuji,“ poznamenal Křipský.

Vinu od začátku popíral

Původní obžaloba uváděla, že v letech 2003 až 2010 spáchal pět skutků, soud ho ale v roce 2014 u čtyř činů obžaloby zbavil. Uložil mu však 4,5 roku vězení a peněžitý trest 200 tisíc korun, protože ho shledal vinným v posledním bodě obžaloby, že vyvíjel při výslechu nátlak na jednoho podnikatele, aby zaplatil 900 tisíc korun firmě, které byl dlužný. Tím podle spisu upřednostnil jednoho z věřitelů.

Nejvyšší soud následně verdikt zrušil kvůli nesrovnalostem v časové ose případu, krajský soud se tak kauzou zabýval opětovně a loni v říjnu muže obžaloby zprostil i v tomto bodě.

Křipský vinu od začátku popíral. Ve vazbě strávil 26 měsíců, ve vězení po původním odsuzujícím rozsudku půl roku.

Jeho případ byl součástí kauzy Toflova gangu, ve které skupina bývalých policistů a jejich kompliců podle verdiktu vydírala podnikatele na jižní Moravě. Dostali od tří do devíti let vězení, tresty vězení si v kauze původně vyslechlo 11 lidí. 

Odsouzení podle pravomocného verdiktu nabízeli podnikatelům, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem nebo za peníze zastaví smyšlenou kauzu.

Advokáti odsouzených poukazovali na to, že řada důkazů stojí na svědcích s kriminální minulostí. Nad vyšetřováním podle nich nebyla žádná účinná kontrola a dozor, kriminalisté rozkrývající trestnou činnost podle advokátů překrucovali důkazy.

Vyšetřování složité kauzy začalo kolem roku 2009. Následující rok se stal obětí vraždy bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminální policie Michal Tofl, po němž gang dostal mediální jméno. Justice za vraždu pravomocně poslala na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz