Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Advokát „piráta v jaguaru“: Neupil se, odrovnal jej soudce

  17:29aktualizováno  17:29
Rodiče Martina Nováka, známého jako „piráta v jaguaru“, se s předčasnou smrtí syna nehodlají jen tak smířit. Podali trestní oznámení na soudce, který podle nich vyměřil nesmyslně vysoký trest a tím dohnal muže k smrti.

Martin Novák, odsouzený za pokus o vraždu na 15,5 roku za mřížemi | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Novák zemřel o Velikonocích, údajně kvůli přílišné konzumaci alkoholu (o jeho úmrtí jsme psali zde). Jeho advokát ovšem odmítá, že by se „upil.“

„Zemřel, protože jeho organismus nevydržel ten strašný tlak. Byl doma, když najednou začal krvácet. Odvezli ho do nemocnice u svaté Anny, tam ho uvedli do umělého spánku a během několika dnů byl mrtvý,“ popisuje Oldřich Ševčík.

Fotogalerie

„Měl na něho vliv ten strašný stres. Byl to slušný kluk, který nebyl nikdy stíhaný, v životě nebyl ani u výslechu, a najednou měl před sebou patnáct a půl let ve vězení se zvýšenou ostrahou, kde jsou normálně zavření vrazi. Těžce to nesl, bral léky, tišící prostředky a byl tam i nějaký alkohol, ale ne v extrémní míře. To, že z něj udělali alkoholika, je přehnané,“ tvrdí Ševčík.

Podle něj a rodičů může za Novákovu smrt soudce Aleš Novotný, který mu za vytlačení dodávky na svodidla v srpnu 2013 u krajského soudu „napařil“ patnáct a půl roku za mřížemi za pokus o vraždu (o rozsudku jsme psali zde).

Proto minulý týden podali trestní oznámení ke krajskému státnímu zastupitelství, které Novotného viní ze zneužití pravomoci úřední osoby. „Je soudce, aby lidi soudil, a ne aby je libovolně odrovnal,“ říká Ševčík.

Dostal větší trest než vrah Monyové, upozorňuje advokát

Novák před třemi lety v brněnské Žabovřeské ulici svým jaguarem vytlačil dodávku se šesti lidmi na svodidla. Dodávka havarovala, dva cestující utrpěli zranění. „Pan Novák se nedopustil žádného závažného zločinu. Když dodávku předjížděl, nešťastnou náhodou o ni zavadil, ani na videu není vidět žádné vybržďování,“ líčí advokát Ševčík svou verzi.

Podle něj soudce Novotný čin svévolně překvalifikoval na pokus o vraždu, za nějž vyřkl nepřiměřeně vysoký trest. „Vrah, který ubodal spisovatelku Monyovou, dostal patnáct let. Pan Novák za klukovinu, předjíždění a ťuknutí do druhého auta patnáct a půl roku. Na to člověk ani nemusí mít právnické vzdělání, aby poznal, že to není správné,“ oznamuje Ševčík.

Tomu dal částečně za pravdu Vrchní soud v Olomouci, který letos v únoru snížil trest na 6,5 roku za pokus o těžké ublížení na zdraví. Snížení trestu a změnu kvalifikace navrhovala nejen obhajoba, ale i státní zástupce (o rozhodnutí soudu jsme psali zde).

„Měl jsem připravené dovolání k Nejvyššímu soudu, protože jsem nesouhlasil ani s těmi šesti a půl lety. Říkal jsem panu Novákovi, aby vydržel. Kdyby to jeho organismus zvládnul, Nejvyšší soud by to shodil,“ je přesvědčen advokát.

„Když se podle soudu nepokusil vraždit, proč by se měl pokoušet někomu těžce ublížit na zdraví. Nikomu se nic vážného nestalo,“ poznamenal Ševčík.

Novotný dostává mediálně zajímavé případy, říká Ševčík

Podle něj dostal jeho klient, kterého začal zastupovat po úvodním rozsudku krajského soudu, nespravedlivou nálepku. „Mluvilo se o tom, že vytlačil dodávku v luxusním autě, jako by to byl nějaký zbohatlík. Přitom to byl dělník, který se živil tím, že lidem opravoval auta. To svoje koupil havarované a hrozně dlouho na něm pracoval, aby jej zrenovoval,“ sděluje Ševčík.

Ten tvrdí, že soudce Novotný dostává přiděleny případy bez ohledu na pořadník. „Když je jakýkoliv mediálně zajímavý případ, kde se udělují velké tresty, tak ho má přidělen magistr Novotný. Pan Novák měl tu smůlu, že to dali právě Novotnému, který je tvrdý muž. Těch 15,5 roku je naprosto nepřístojných. Těžko najdete člověka, který by s tím souhlasil,“ zlobí se Ševčík.

Za to, že chyběla jasná pravidla v rozdělování přísedících v trestních senátech, kritizovala ve středu Krajský soud v Brně také předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Vyzvala kvůli tomu k rezignaci soudce Novotného, jenž předsedal senátu, který ji v únoru nepravomocně poslal na 8,5 roku do vězení za nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám.

Krajský soud v Brně nařčení odmítá. „Trestní věci jsou u Krajského soudu v Brně přidělovány do jednotlivých trestních senátů v souladu s rozvrhem práce na daný kalendářní rok. Rozvrh práce tak stanoví jasná pravidla pro přidělování věcí jednotlivým senátům s tím, že rozvrh práce je zveřejněn na internetových stránkách soudu a je z něj možné vyčíst zásady rozdělování trestních věcí,“ uvedla mluvčí soudu Simona Tesařová.

Podívejte se, jak Novák svým jaguarem vytlačil dodávku:

Autor:Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Stávka brněnských řidičů MHD zažehnána, přidají jim čtyři tisíce měsíčně

Nové autobusy Solaris brněnského dopravního podniku (27. května, 2014).

Hrozba stávkové pohotovosti v brněnské MHD je odvrácena. Odboráři zajistili řidičům dopravního podniku zvýšení platů o...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Najdete na iDNES.cz