Situaci dokumentuje model znázorňující šíření částic ze Sahary přes Španělsko, Francii, jižní Německo a Rakousko právě až na jižní Moravu. | foto: ČCHMÚ

Putoval přes Španělsko a Francii. Pak písek z Afriky posypal jižní Moravu

  • 4
Do Česka v uplynulých dnech dorazil prach s pískem ze Sahary. Doputoval sem díky kombinaci atmosférických jevů nad Evropou a v pondělí a úterý posypal část jižní Moravy. Koncentrace písku ve vzduchu tam byla až 200 mikrogramů na metr krychlový.

Písek se nad Saharou zvedl pravděpodobně v průběhu písečné bouře. Díky proudění vzduchu pak začal putovat přes Španělsko, jižní Německo a Rakousko.

„Musela nastat vhodná meteorologická situace, která vyžaduje vhodné proudění větru. Jednak toho, který písek na Sahaře zvedl, a pak toho, který ho donesl ve vyšších vrstvách atmosféry až k nám,“ uvedl Robert Skeřil z Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Největší koncentraci afrického písku naměřili meteorologové v úterý ráno na Znojemsku a Hodonínsku. „V jednu chvíli dosáhla až 200 mikrogramů na metr krychlový vzduchu, tedy čtyřnásobek povoleného limitu. Lidé s dýchacími problémy to mohli pocítit, nebezpečí jim ale nehrozilo,“ sdělil Skeřil.

Lidé před devíti lety nacházeli žlutá auta

Aktuální jev není vědcům v Česku neznámý, pozorují ho v průměru jednou až dvakrát za pět let. „Není to úplně obvyklé, zároveň nejde o raritu. Musí k tomu být zkrátka vhodné podmínky,“ potvrdil Skeřil.

Na jižní Moravě se zrnka prachu a písku z netradičních krajin ve větší koncentraci naposledy objevila v roce 2007, kdy přišla z Ukrajiny. Lidé tehdy po dešti běžně nacházeli zaparkovaná auta se žlutým popraškem na kapotě.

„To se stává, záleží, kdy přijdou srážky. Tehdy kolem oběda sprchlo, takže auta byla opravdu žlutá. Ale teď v úterý pršelo až dost pozdě, takže moc poprašku nezbylo,“ vysvětlil Skeřil.

Před dvěma lety nacházeli lidé větší množství písku a prachu v jiných částech republiky, například v Praze (psali jsme o tom zde).