Do nové koncepce náměstí Svobody se pítko nehodilo, jeho místo tedy zůstalo prázdné. Nahradila ho opodál stojící kašna. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Od úřadu k úřadu. Pátrání po pítku ze starého náměstí v centru Brna

  • 18
Při rekonstrukci před osmi lety zmizelo z náměstí Svobody v Brně netradiční pítko. Zdálo se, že úřady nemají ponětí, kde skončilo. Nakonec se ukázalo, že bývalá vodní atrakce z centra Brna leží v dřevěné bedně ve skladu v Pisárkách.

Vzpomínáte si ještě, jak vypadalo brněnské náměstí Svobody před rozsáhlou rekonstrukcí před osmi lety?

Nebyl na něm kontroverzní orloj, kašna básníka Skácela ani zdroj pitné vody u ústí České ulice. Zato se lidé chodili osvěžovat k výraznému pítku v dolní části náměstí, které už se po rekonstrukci na své místo nevrátilo.

Nedávno si však na něj vzpomněl čtenář MF DNES Vladimír Novotný, kterého zajímal osud uměleckého díla. Redakce se rozhodla muži v pátrání pomoci.

Osvěžovadlo sloužilo lidem na náměstí Svobody do rekonstrukce v roce 2006.

"Při probírání se staršími fotkami jsem objevil snímek pěkného občerstvovacího zařízení, které bylo před rekonstrukcí náměstí na rohu v ústí Běhounské ulice. Kam se to podělo?" položil si otázku Novotný.

Pátrání po pítku však nebylo nijak jednoduché. První dotaz směřoval na Internetovou encyklopedii města Brna, která historické objekty moravské metropole mapuje. "Pítko na Svoboďáku? Tak to bychom taky rádi věděli," zněla odpověď Jitky Šibíčkové z Encyklopedie.

Znalci brněnské historie většinou znají spoustu podrobností, o pítku na náměstí Svobody však nevědí nic. Neznají ani jeho autora, ani dobu vzniku.

Veřejná zeleň? Falešná stopa

Další pátrání vede na brněnský magistrát, který opravu náměstí zadával. Tam však nevědí nic. Ani odpověď mluvčího městské části Brno-střed Romana Buriána k nalezení pítka nevede. "Má ho ve správě Veřejná zeleň města Brna, takže dotaz směřujte na ně," vzkazuje.

Že by správná stopa? Z telefonátu se zkrášlovateli městské zeleně však vychází najevo, že se sice o pítka starají, ale až od doby po rekonstrukci náměstí, staré občerstvovadlo tudíž nenajdeme ani u nich.

Druhá pátrací linie směřuje k architektům současného uspořádání náměstí, ateliéru Kuba a Pilař, který kromě kašny projektoval i obchodní dům Omega.

Ani jeden z oslovených architektů o osudu pítka nevěděl, zato vyjmenovali všechny výše zmíněné instituce jako další zdroj informací. Kolotoč telefonátů tedy pokračuje.

Záhada už pomalu připomíná pohádku o tom, jak babička s dědečkem tahali řepu nebo rčení o horkém bramboru. Všem institucím je navíc potřeba složitě popisovat, jak vůbec zařízení vypadalo.

Poklad ve dřevěné bedně

V beznadějném pátrání však přichází zvrat. Naději totiž dal tip pracovníků městské zeleně zkusit se poptat u Brněnských komunikací. Ty sice umělecká díla na starosti nemají, zajišťovaly však část přestavby náměstí.

Ani oni ale odpovědnost za aktuální umístění pítka nenesou. Pítko však identifikují jako vodovodní stavbu a odkážou na Brněnské vodárny a kanalizace. Tam se však od rekonstrukce vystřídali zaměstnanci a najít někoho, kdo by o pítku vůbec mohl něco tušit, není nic jednoduchého.

Nakonec se však objeví pracovník, který do sluchátka zahlásí vytouženou větu. "Pítko máme umístěné ve skladu v Pisárkách," říká lakonicky.

Umělecké dílo tedy neskončilo nikde ve sběru. Dokonce může ještě někdy lidem posloužit. "Architektonicky se sice nehodilo do přestavěného náměstí, je ale připravené k dalšímu použití," dodává zaměstnanec vodáren důvod, proč našlo pítko útočiště ve skladu.

Tam je bezpečně schované v zatlučené dřevěné bedně. "Hlídáme ho tu jako poklad," ujišťuje pracovník vodáren.