Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnské pivnici U Poutníka, kterou ocenil i The Guardian, hrozí zánik

  17:55aktualizováno  17:55
Známé brněnské hospůdce U Poutníka hrozí zánik. Od majitele domu ve Starobrněnské ulici dostala výpověď. Provozovatel si stěžuje na šikanu od magistrátu, vedení města na neustálý hluk a znečištění.
"Tady, krok od středověkého nádvoří, do sebe ostří štamgasti kopou silné pelhřimovské pivo, slivovici a zajídají to utopenci. Jsou dobré," psal o pivnici v Brně britský list The Guardian (ilustrační foto).

"Tady, krok od středověkého nádvoří, do sebe ostří štamgasti kopou silné pelhřimovské pivo, slivovici a zajídají to utopenci. Jsou dobré," psal o pivnici v Brně britský list The Guardian (ilustrační foto). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Tady, krok od středověkého nádvoří, do sebe ostří štamgasti kopou silné pelhřimovské pivo, slivovici a zajídají to utopenci. Jsou dobré. Na mou čest. Třeba tyhle věty patří brněnské pivnici U Poutníka. Pocházejí z článku prestižního deníku The Guardian, který zval Brity na ta nejlepší místa Brna.

Kdyby jeho redaktor Tim Bryan znovu do Brna dorazil za pár měsíců, proslulý podnik, v němž vedle sebe pivo popíjejí vysoce postavení manažeři i lidé bez práce, už možná nenajde.

"Poutník" totiž dostal výpověď z nájmu. Důvod? Příliš velký hluk a nepořádek v přilehlé pasáži, kde hosté hospody postávají. Ohrazenou zahrádku tu přitom brněnský magistrát už čtvrtou sezonu odmítá povolit.

"Máme stížnosti od okolních nájemníků. S nájemcem restaurace jsme měli schůzku. Snažili jsme se situaci řešit i prostřednictvím magistrátu. Po neúspěšném vyjednávání jsme nakonec odstoupili od nájemní smlouvy. Protistrana nám prostor ale nepředala, takže celou věc budeme řešit soudní cestou," uvedla Marie Krátká, ředitelka pražské Nadace české architektury, které dům ve Starobrněnské ulici patří.

Zákaz zahrádky obešla hospoda díky petičním archům

Řádná nájemní smlouva měla vypršet až za rok a půl. "Za předchozího nájemce jsem zaplatil čtvrtmilionový dluh a dostali jsme smlouvu na pět let. Její podmínky nijak neporušujeme, nájem pravidelně platíme, proto nechápu, proč bychom měli odcházet," konstatoval provozovatel restaurace U Poutníka Milan Řezníček.

Ten zároveň poukazuje na táhnoucí se potíže se zahrádkou. "Velmi rádi bychom si plochu pro zahrádku od města pronajali. Posílali jsme i dopisy primátorovi, jeho náměstkům. Nic nepomohlo. Místo toho nám sem dovezli obří betonové květináče, aby tu naši hosté nemohli ani stát," uvedl Řezníček.

Nadšenci nakonec povolení magistrátu, který pasáž spravuje, prostě obešli. Čtyři barové stolky se staly petičními. A ty podle zákona mohou stát kdekoliv bez povolení úřadů. Text petice přichycené ke dřevu zní: Chceme povolit zahrádku. A už má stovky podpisů.

Restaurace Výtopna, Kavárna Kunštátská Trojka, Caffe Vergnano. V okolí má venkovní posezení celá řada podniků. Dát razítko zahrádce podniku U Poutníka však brněnský magistrát odmítá. A proti "petičním stanovištím" připravuje protitah.

"Máme velké množství stížností na hluk, znečištění a to, že se tam stahují bezdomovci. Chystáme proto nový provozní řád pasáže, ve kterém bude zahrnutá otevírací doba či zákaz podávání alkoholu mimo povolené zahrádky," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Dokument by měl být hotový do konce prázdnin.

Opilci z pasáže ztrpčují život nájemníkům ze sousedství

Mezitím chodí další stížnosti. "Napsali jsme jich na román. Trpí tím celá ulice. Opilci se v pasáži rozvalují na dekách, kolem pobíhají děti, štěkají tu psi, rozbíjejí se tu výlohy, je to tu pozvracené," stěžuje si František Stehlík ze Sdružení umělců Moravy a Slezska, které sídlí pár metrů od pivnice.

Zdeněk Jelen, provozní známé brněnské restaurace pro gaye, která v pasáži sídlí už téměř třináct let a jmenuje se Áčko, vidí potíž na straně majitele domu.

"V pasáži sídlí hned několik podnikatelů. Je nepříjemné, když ji celou zabere jen jeden z nich. Zkoušeli jsme se s nimi domluvit, ale neposlouchají nás. Ale od toho je tu majitel, aby si udělal pořádek. Jen od nás nadace za celou dobu dostala asi sedm milionů na nájmu. Ale o pořádek se tu nestará," řekl Jelen. Podle něj by stačila více direktivní obsluha pivnice, která by hostům nedovolila tolik posedávat v pasáži.

A také Áčko odtud už v srpnu odchází do Pekařské ulice. Nadace mu také vypověděla smlouvu.

"Místo něj bude nová restaurace, která bude více napojená na blízkou Galerii architektury," konstatovala Krátká, která by budovu ráda viděla tišší. Řezníček se však vystěhovat nehodlá. Spoléhá na to, že případný soudní spor se může táhnout ještě měsíce.

Pivnice U Poutníka láká k posezení v centru Brna na Starobrněnské ulici.

Pivnice U Poutníka láká k posezení v centru Brna na Starobrněnské ulici.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz