Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plán pro stadion ve Znojmě: z ruiny bude luxus za necelý půlrok

  13:21aktualizováno  13:21
Odborníci tomu říkají menší stavební výroba. Rekonstrukce znojemského fotbalového stadionu ovšem i tak spolkne přes sto milionů korun. Vyhřívaný trávník, světla, oprava staré a stavba nové tribuny. To vše je potřeba k tomu, aby mohli Znojemští hrát nejvyšší fotbalovou soutěž doma.

Takhle fotbalisté Znojma slavili na konci minulé sezony postup do nejvyšší soutěže. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zatím musejí přežívat ve vyhnanství v Brně. Do Znojma prvního soupeře hodlají pozvat už koncem února. Do té doby musí být z drolícího se areálu moderní fotbalový stánek.

Nové vizualizace úprav stadionu zatím nejsou k dispozici a vyvstávají i další otázky. MF DNES na ně hledala odpovědi.

1Kolik budou úpravy stát?

Rekonstrukce vyjde podle odhadů na 125 milionů korun včetně DPH. Radnice se zavázala zaplatit deset procent konečné ceny, maximálně však deset milionů korun. Zbytek mají obstarat hlavně dotace ze státního rozpočtu, o které bude město a fotbalový klub žádat. Ministerstvo financí by podle znojemského starosty Vlastimila Gabrhela (ČSSD) mohlo přispět až 52 miliony korun.

"Takové peníze nám jen tak nikdo nedá. Nabízejí se nám pouze v tuto chvíli, kdy jsou naši fotbalisté v nejvyšší soutěži," podotkl Gabrhel.

Při současné situaci ve stavebnictví se cena projektu navíc může při výběrových řízeních ještě podstatně snížit.

Vedení města si slibuje, že opravený stadion posílí atraktivitu celého města. Předpisový fotbalový areál může hostit i jiná utkání než jen ligová a mohou se v něm pořádat také další akce. Takže v postoji k novému stadionu jsou zastupitelé poměrně jednotní. "Jen desetiprocentní spoluúčast je super," řekl nestraník Jiří Ludvík.

2.Jak se změní hřiště?

Současný trávník musí stavbaři vybagrovat do skoro půlmetrové hloubky. Pod hrací plochu se položí nový odvodňovací systém, vyhřívání a zavlažování. Teplotu hřiště je třeba udržovat nad bodem mrazu. Autoři projektu předpokládají, že se ve Znojmě pod trávníkem bude topit od půlky listopadu do konce dubna. Na tyto úpravy je předběžně vyčleněno kolem dvaceti milionů korun.

3.Jak bude vypadat osvětlení?

Stožáry s osvětlením jsou na novém stadionu asi nejkontroverznější věc. Historické Znojmo se rádo chlubí svou chráněnou památkovou rezervací a stožáry se silnými lampami by narušily panorama města.

Památkáři si proto vymínili, že osvětlení musí být demontovatelné. Projektanti vsadili na speciální sklápěcí osvětlení, které stojí kolem 25 milionů korun. Přesto osvětlovací technologie vzbuzuje obavy.

"Mám strach, že složitost ovládání toho sklápění způsobí, že stožáry nakonec budou vysunuté natrvalo," poznamenal nezařazený zastupitel Jiří Kacetl.

Fotbalu znalejší kolegové ho však na posledním jednání uklidňovali, že znojemský trávník bude potřebovat osvětlit jen v několika případech do roka. "Devadesát procent času to bude sklopené," ujistil František Šebela z ČSSD.

4.Co se změní pro diváky?

Stávající tribuny a zázemí se musí celé modernizovat. Změní se dispozice a přibude míst pro diváky. Nově se také musí vybudovat zvláštní prostor pro VIP a novináře. K dalšímu vybavení přibudou turnikety, kamerový systém, vyspělejší ozvučení a velkoplošné tabule. Jen opravy staré a stavba nové tribuny přijdou celkem na padesát milionů korun.

5.Kdy bude hotovo?

Vedení fotbalového klubu chce jarní část sezony odehrát už doma. Začátkem října sehraje Znojmo poslední zápas na starém stadionu ve čtvrtém kole Poháru České pošty, pokud tedy ve středu postoupí přes třetiligový Převýšov. Koncem února už se chystá v opravených prostorách hrát s Jihlavou.

"Mnohé práce mohou probíhat i v zimě a třeba na trávník bude stačit jen 32 dnů," poznamenal mluvčí týmu Milan Šoba.

Výběrové řízení na zateplení trávníku odstartovalo minulý týden, po něm přijde na řadu i výběrové řízení na osvětlení a nakonec výběrové řízení na opravy a stavbu tribun.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Najdete na iDNES.cz