Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Planý slib zprostředkování koupě bytu stál ženu 30 tisíc

  8:53aktualizováno  8:53
Za zprostředkování koupě bytu v Brně si realitní makléř Jiří Charvát vzal 80 tisíc. Byt však Lence Květoňové nakonec neprodal. Jenže z nemalé provize si podle poškozené 30 tisíc nechal a nyní je odmítá vrátit. "Mám písemné důkazy. Podám na něho trestní oznámení," uvedla Květoňová, která přiznává, že muži naletěla.

Ilustrační foto | foto: Karel Soumar

Na plané sliby přitom mohly skočit další desítky lidí. Charvát vystupoval za realitní kancelář Viktoria real. Jenže ta neexistuje. "Provoz tohoto virtuálního serveru je pozastaven," stojí na jejích oficiálních webových stránkách.

Uvedený telefon také nefunguje. "Volané číslo je mimo provoz," hlásí operátor.

A z Herčíkovy ulice, kde firma sídlila, zmizely reklamní cedule. MF DNES Charváta zastihla na čísle jeho soukromého telefonu. "Odmítám se o tom bavit," odpověděl na dotaz, zda někomu dluží peníze, a rychle zavěsil.

Pozor na podvody
Květoňová zdaleka není jediná, která nabídce Viktoria real uvěřila a zaplatila provizi. Kancelář má totiž na internetu kromě nefungujících oficiálních stránek i neoficiální stránky s heslem Pozor na Viktoria real.

"Stali jsme se obětí podvodného obchodního jednání realitní kanceláře. Již několik let se soudíme o vrácení provize za transakci, která se neuskutečnila. Hledáme další takto postižené lidi, kteří mají podobnou zkušenost s touto realitní agenturou," píší na nich lidé. Jména však neuvádějí.

Asociace realitních kanceláří se od jednání Jiřího Charváta distancovala. "Poškozuje nás to, ale bohužel nemáme možnost to řešit, nepřísluší nám to. Jsme spolek, kam vstupují kanceláře dobrovolně a zavazují se dodržovat určitá pravidla a etiku," uvedl prezident asociace Jaroslav Novotný. Poškozeným lidem doporučil, aby se obrátili na policii.

Je třeba dbát o dobrou pověst
"Lidé by měli takovým věcem zkusit předcházet. Před oslovením nějaké kanceláře by se měli informovat, zda je kompetentní a jestli má dobrou pověst. V naší branži to jinak nejde," dodal Novotný.

Lenka Květoňová objevila Viktoria real na internetu, kde kancelář nabízela čtyřpokojový byt v městské části Vinohrady v Prušánecké ulici. Za něj požadovala Viktoria real milion a šest set tisíc korun.

"Byt byl po rekonstrukci a taková krásná cena. Po prohlídce jsme se hned domluvili a podepsali smlouvu o zprostředkování," popsala Květoňová. Právě na základě ní zaplatila Charvátovi 80 tisíc korun. A pak začal kolotoč problémů.

"Nejdřív sliboval, že zařídí hypotéku v bance. Vyžádal si ode mě všechny možné dokumenty a potvrzení o příjmu, ale dlouho se nic nedělo. Pak přišel s tím, že banka půjčku neschválila," vylíčila Květoňová.

Sliby, sliby, sliby a nic
Podle ní pak makléř tvrdil, že jedná o převodu jejich budoucího bytu do osobního vlastnictví, které bylo potřeba, aby byt mohl vůbec prodat. To však také nakonec nedomluvil.

"Zpětně jsme zjistili, že se o to ani nepokusil, na úřadech o něm nic nevěděli," uvedla poškozená žena s tím, že Charvát nakonec přišel s verzí, že si majitelé bytu prodej rozmysleli a transakce padla.

"Po několika urgencích nám vyplatil 50 tisíc korun, zbylých 30 tisíc jsem nikdy neviděla," líčí žena. "Nejdřív se vymlouval, že se rozvádí a musí se vypořádat s manželkou. Pak zase tvrdil, že má na spadnutí prodej lukrativního domu v Praze, ze kterého bude mít velkou provizi a dluh nám pak splatí."

Květoňová dále popsala, že Charvát pak přestal jí i celé její rodině zvedat telefon a z kanceláře, kam za ním chodila na schůzky, se odstěhoval.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz