Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Karel Soumar

Planý slib zprostředkování koupě bytu stál ženu 30 tisíc

Za zprostředkování koupě bytu v Brně si realitní makléř Jiří Charvát vzal 80 tisíc. Byt však Lence Květoňové nakonec neprodal. Jenže z nemalé provize si podle poškozené 30 tisíc nechal a nyní je odmítá vrátit. "Mám písemné důkazy. Podám na něho trestní oznámení," uvedla Květoňová, která přiznává, že muži naletěla.

Na plané sliby přitom mohly skočit další desítky lidí. Charvát vystupoval za realitní kancelář Viktoria real. Jenže ta neexistuje. "Provoz tohoto virtuálního serveru je pozastaven," stojí na jejích oficiálních webových stránkách.

Uvedený telefon také nefunguje. "Volané číslo je mimo provoz," hlásí operátor.

A z Herčíkovy ulice, kde firma sídlila, zmizely reklamní cedule. MF DNES Charváta zastihla na čísle jeho soukromého telefonu. "Odmítám se o tom bavit," odpověděl na dotaz, zda někomu dluží peníze, a rychle zavěsil.

Pozor na podvody
Květoňová zdaleka není jediná, která nabídce Viktoria real uvěřila a zaplatila provizi. Kancelář má totiž na internetu kromě nefungujících oficiálních stránek i neoficiální stránky s heslem Pozor na Viktoria real.

"Stali jsme se obětí podvodného obchodního jednání realitní kanceláře. Již několik let se soudíme o vrácení provize za transakci, která se neuskutečnila. Hledáme další takto postižené lidi, kteří mají podobnou zkušenost s touto realitní agenturou," píší na nich lidé. Jména však neuvádějí.

Asociace realitních kanceláří se od jednání Jiřího Charváta distancovala. "Poškozuje nás to, ale bohužel nemáme možnost to řešit, nepřísluší nám to. Jsme spolek, kam vstupují kanceláře dobrovolně a zavazují se dodržovat určitá pravidla a etiku," uvedl prezident asociace Jaroslav Novotný. Poškozeným lidem doporučil, aby se obrátili na policii.

Je třeba dbát o dobrou pověst
"Lidé by měli takovým věcem zkusit předcházet. Před oslovením nějaké kanceláře by se měli informovat, zda je kompetentní a jestli má dobrou pověst. V naší branži to jinak nejde," dodal Novotný.

Lenka Květoňová objevila Viktoria real na internetu, kde kancelář nabízela čtyřpokojový byt v městské části Vinohrady v Prušánecké ulici. Za něj požadovala Viktoria real milion a šest set tisíc korun.

"Byt byl po rekonstrukci a taková krásná cena. Po prohlídce jsme se hned domluvili a podepsali smlouvu o zprostředkování," popsala Květoňová. Právě na základě ní zaplatila Charvátovi 80 tisíc korun. A pak začal kolotoč problémů.

"Nejdřív sliboval, že zařídí hypotéku v bance. Vyžádal si ode mě všechny možné dokumenty a potvrzení o příjmu, ale dlouho se nic nedělo. Pak přišel s tím, že banka půjčku neschválila," vylíčila Květoňová.

Sliby, sliby, sliby a nic
Podle ní pak makléř tvrdil, že jedná o převodu jejich budoucího bytu do osobního vlastnictví, které bylo potřeba, aby byt mohl vůbec prodat. To však také nakonec nedomluvil.

"Zpětně jsme zjistili, že se o to ani nepokusil, na úřadech o něm nic nevěděli," uvedla poškozená žena s tím, že Charvát nakonec přišel s verzí, že si majitelé bytu prodej rozmysleli a transakce padla.

"Po několika urgencích nám vyplatil 50 tisíc korun, zbylých 30 tisíc jsem nikdy neviděla," líčí žena. "Nejdřív se vymlouval, že se rozvádí a musí se vypořádat s manželkou. Pak zase tvrdil, že má na spadnutí prodej lukrativního domu v Praze, ze kterého bude mít velkou provizi a dluh nám pak splatí."

Květoňová dále popsala, že Charvát pak přestal jí i celé její rodině zvedat telefon a z kanceláře, kam za ním chodila na schůzky, se odstěhoval.