Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jihu Moravy se přidávat nebude. Firmy zkusí udržet lidi benefity

  9:30aktualizováno  9:30
Jihomoravské firmy hlásí, že krize je zažehnána a ony posilují. Když ale přijde řeč na to, že by své úspěchy promítly do zvýšení mezd zaměstnanců, šéfové společností v kraji couvají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Mluvil jsem s řadou z nich a nikdo nechce zvyšování mezd v roce 2016 nahlas předjímat. Obzvlášť před konkurencí. Otázka ale samozřejmě vzhledem k ekonomickému růstu visí ve vzduchu,“ popsal šéf Krajské hospodářské komory jižní Moravy Petr Kostík.

Důvod váhavého přístupu je podle něj jednoduchý. Mzdy představují u firem velkou část nákladů. Každé jejich zvýšení jim tak v ostrém konkurenčním boji uškodí.

Kolik v průměru berou lidé na jižní Moravě

2008: 21 641 Kč
2009: 22 409 Kč
2010: 22 956 Kč
2011: 23 306 Kč
2012: 23 949 Kč
2013: 24 186 Kč

1. - 3. čtvrtletí 2014: 24 329 Kč
1. - 3. čtvrtletí 2015: 25 428 Kč

Pozn.: Jde o průměrnou nominální hrubou mzdu.

Zdroj: ČSÚ

Podle posledních čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) berou Jihomoravané v průměru 25 428 korun. Mzda v kraji se meziročně zvedla o téměř tisícovku, po odečtení inflace zhruba o 3,6 procenta.

Dvě třetiny Jihomoravanů na tuto částku ale nedosáhnou – průměr táhnou nahoru vyšší platy v Brně, ať manažerské, nebo vysoce žádaných profesí, jako jsou třeba IT specialisté.

Zvýšení se ale přesto očekávat dá. Soudit lze i podle letoška, který má podle předpovědí ČNB s rokem 2016 společný výrazný ekonomický růst. Ten byl rekordní - 4,7 procenta.

„Poptávka po zaměstnancích díky ekonomickému růstu stoupá, kvalifikovaných lidí je ovšem na trhu práce naopak málo, takže tlak na růst mezd, kterými firmy o zaměstnance můžou bojovat, bude zcela jistě větší a větší,“ konstatoval analytik Jiří Šimara z brněnské společnosti Cyrrus.

Úřad práce jeho názor potvrzuje. Poslední čísla za listopad hlásí 6,6 procenta lidí bez práce, což je o 1,1 procenta méně než před rokem.

Na jižní Moravě je sice pořád zhruba 53 tisíc nezaměstnaných, ale podle expertů jsou to mnohdy lidé, kteří práci příliš intenzivně nehledají. Nasvědčuje tomu i fakt, že na jihomoravských pracovních úřadech zaměstnavatelé nahlásili na 9 tisíc míst, která nemůžou obsadit.

Top stav u IT expertů

Pokud se přece jen bude přidávat, růst to nebude nijak závratný. Ani v případě zástupců silně nedostatkových profesí, což jsou například již zmiňovaní experti na IT, kteří patří už tradičně v kraji k nejžádanějším. Počítačové firmy zde přitom stále rostou a přicházejí i další. Nejnověji třeba vývojové centrum letecké společnosti Ryanair.

„Platy v IT jsou poměrně vysoké. V příštím roce neočekávám výraznější změnu. O zaměstnance bojujeme na jiných frontách. Podstatné je, jak se k nim firma chová, jestli mají možnost pracovat na něčem smysluplném, zda vedení naslouchá jejich nápadům,“ konstatoval Radovan Musil, šéf brněnské pobočky obří softwarové firmy Red Hat, která zaměstnává 900 lidí a je tak jejím největším vývojovým centrem na světě.

Ovšem i kvalitní řadové zaměstnance se snaží udržet například nabídkou firemních akcií, což je jinak běžné jen u vrcholového managementu.

Technologická firma Královopolská Ria také plošné zvyšování mezd nechystá. Odměna za práci podle ředitele firmy Ctirada Nečase poroste individuálně u šikovných zaměstnanců.

„A samozřejmě rovněž nabízíme četné benefity, jako například dotované stravování nebo bezúročné půjčky,“ konstatoval Nečas. Společnosti Královopolská Ria se daří. Letos získala dvouletou zakázku za 2,6 miliardy korun na rekonstrukci jedné z největších uhelných elektráren v Česku, ve Chvaleticích.

Když odbory zatlačí

Někde ale mají růst platů příští rok už teď jasný. A stojí za tím odboráři. Brněnský dopravní podnik v půlce prosince dotlačili ke zvýšení o celkem šest procent rozložených do příštích dvou let. Předtím z jejich strany padala silná prohlášení o stávkové pohotovosti či demonstracích, pokud jim městská firma nevyhoví.

S navýšením platů počítá třeba i Povodí Moravy, které spadá pod ministerstvo zemědělství. Meziročně to bude o tři procenta. Svůj boj za vyšší platy už v říjnu vyhráli také pošťáci. Zhruba 460 zaměstnanců z Brna, Olomouce a severní Moravy se rozhodlo na poštu podat žalobu, protože brali méně než lidé na stejných pozicích v Praze.

Pošta nakonec souhlasila, že za několik dalších let rozdíl dorovná. Za vyšší mzdy se pořád bijí jihomoravští řidiči linkových autobusů. Právě kvůli tomu vyhlásili stávkovou pohotovost po celém Česku.

Ve srovnání se zbytkem republiky si však Jihomoravané ani bez zvýšení mezd nežijí špatně. V mezikrajském srovnání jsou odměny za práci na jihu Moravy třetí nejvyšší po Praze a Středočeském kraji. Ve srovnání s průměrem celé republiky, který nahoru táhne hlavní město, je ale průměrná mzda v regionu o 644 korun nižší.

„Nominální růst průměrné mzdy byl letos mezi kraji až šestý nejvyšší,“ uvedl už dříve Karel Adam z ČSÚ.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Na snímku zleva Bolek Polívka zdraví manžele Drahošovi na závěr besedy.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Najdete na iDNES.cz