Zdeněk Škromach při návštěvě v brněnské továrně Pliva-Lachema

Zdeněk Škromach při návštěvě v brněnské továrně Pliva-Lachema | foto: MF DNES

Pliva-Lachema možná zmizí z trhu. Zaměstnanci se bojí o budoucnost

  • 5
Budoucnost brněnského podniku Pliva-Lachema je nyní nejistá. Ve firmě, která po březnovém propouštění nyní zaměstnává 460 lidí, vládne napjatá atmosféra. Odboráři společnosti Lachema si u antimonopolního úřadu stěžují, že izraelský farmaceutický kolos Teva Pharmaceutical, nový vlastník brněnského výrobce léků, porušuje pravidla soutěže.

"Kroky, které nyní společnost Teva v české firmě podniká, porušují podmínky stanovené Evropskou komisí při schvalování akvizice. Na evropském trhu se Teva měla vzdát podnikání u výrobků se stejnou účinnou látkou, to ale neudělala," uvedl místopředseda Odborového svazu ECHO Pavel Skulina s tím, že Teva namísto toho v Brně utlumuje výrobu tablet proti rakovině a brzdí prodej českých léků, s nimiž si na trzích konkuruje.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže stížnost obdržel včera odpoledne. "Je to zatím moc čerstvá záležitost. Budeme se tím samozřejmě zabývat," uvedl mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

Vedení Tevy zrušilo výzkumný ústav společnosti Pliva-Lachema a prakticky ze dne na den počátkem března firmu opustilo přes sedmdesát pracovníků výzkumu a výroby cytostatických tablet.

"Ztrácíme důvěru v management firmy. I naprostému laikovi musí být zcela jasné, že cílem koupě firmy Pliva-Lachema byla její likvidace," uvedl šéf odboru Pavel Zakopal. Ve firmě, která nyní po březnovém propouštění zaměstnává 460 lidí, vládne napjatá atmosféra. "Současný management jenom plní rozkazy vlastníka, které nám nejsou schopni vysvětlit," dodává Zakopal.