Na plovoucí prodejnu čekaly na přehradě davy. Přivážela rohlíky i banány

  10:02aktualizováno  10:02
Lidé v plavkách postávají na molu v Kozí Horce. V síťovce jim cinkají lahve od mléka, piva a limonád. Občas si někdo čekání krátí koupelí. Konečně se ve směru od Chocholy vynoří loď s nápisem Pramen a všechny staví do latě. Budou banány? A kližka na guláš?

Státní podnik Pramen získal loď pro plovoucí prodejnu na Brněnské přehradě od dopravního podniku, původně se jmenovala Veveří. Lidé v ní našli sortiment jako v běžných prodejnách. | foto: archiv Lubomíra Strážnického

V 50. a 60. letech minulého století vody Brněnské přehrady brázdila loď, která žádné výletníky nevozila, a přece byla nepostradatelná. Dvakrát denně totiž zásobovala lidi potravinami. Patřila neodmyslitelně ke koloritu místní lodní dopravy, jež nyní slaví 70 let od svého zahájení v květnu roku 1946.

Fotogalerie

„Dobře se na ni pamatuji, sám jsem na ní jednu sezonu jezdil. Měla dvanáct zastavení, kapitán zatroubil a lidé se sbíhali z okolí, i když spíš tam už čekali,“ vypráví sedmdesátiletý Lubomír Strážnický, jenž u přehrady žije už od svého narození. Jeho tatínek tam totiž postavil jednu z prvních chat v roce 1944.

„Byl to klasický koloniál na vodě – s regály, mrazáky a prodejním pultem. Lidé tam dostali úplně všechno: mléko, máslo, rohlíky, salámy, maso a dokonce i věci, které tehdy běžně dostupné nebyly, třeba banány a pomeranče.“

Podle Strážnického byla zásobovací loď prioritou pro tehdejší komunistické vedení města. „Byla to prestižní záležitost. V létě to bylo v podstatě velké město – rekreovalo se tam až sto tisíc lidí,“ míní.

Na lodi jako sedmnáctiletý mladík pracoval zdarma. Brigádu mu nabídl strýc, který dělal vedoucího prodejny. „Považoval jsem to za čest, že jsem se tam dostal, protože to byla rarita. Plavidlu velel vysloužilý námořní kapitán, který bydlel v malém domku na Baštách v Rakovci. Tam loď parkovala přes noc a také tam byly sklady potravin,“ líčí.

První loď se houpala, zboží padalo z regálů

Na trasu vyplouvalo plavidlo pravidelně v sedm ráno a několikrát denně se vracelo pro zásoby, protože lidé všechno vykoupili. Zásobovalo okolí přehrady po trase Kozí Horka – Chochola – Sokolské koupaliště – Osada – Krnovec.

70 let lodní dopravy na Brněnské přehradě

  • První vyhlídkové lodě Morava a Brno německé výroby spustil Dopravní podnik města Brna z bystrckého přístaviště 5. května 1946. První sezonu lodě převezly 128 tisíc lidí.
  • Roku 1949 začala jezdit nová loď Úderník vyrobená v Brně, k ní se přidal ještě Pionýr, Mír a Praha se dvěma palubami a kapacitou 350 cestujících, dále lodě Moskva a Bratislava. Jako poslední loď vyjel Kyjev v roce 1961.
  • Přepravní rekord padl v roce 1956, kdy se na přehradě svezlo 848 tisíc lidí, pak se začal počet snižovat a nastala redukce počtu lodí. Lodě Morava a Brno šly na Vranov. Úderník byl vyřazen a v roce 1989 ho přestavěli na salonní loď Brno.

„Pramen, na kterém jsem brigádničil, byl vlastně už třetím obchodem v pořadí. Jako první tam jezdila malá lodička. Byla tak úzká a vratká, že když kolem projela nějaká větší loď, zboží padalo z regálů,“ vybavuje si Strážnický.

„Druhá zase měla tvar obdélníku a neměla špičku. Byla strašně pomalá, a když se doplazila ke Kozí Horce, došel jí dech a museli pro ni přijet policajti ve člunu, vzít ji do vleku a dotáhnout zpátky. Škoda že se nikde nezachovala na fotce. Pamatuji si ji ale jako kluk.“

Teprve třetí loď plnila všechny požadavky. Byla stabilní a výkonná. Měla tři motory – jeden na osvětlení, další na pohon lodi a třetí na mrazicí boxy. Byla to vlastně přestavěná loď Veveří, kterou podniku Pramen prodal dopravní podnik v roce 1955.

„Někdy se stalo, že se na velký motor namotaly vlasce a chlapi ho pak na přístavišti opravovali. Bylo vedro, ale my jsme ven nemohli, hlídali jsme loď a hráli karty. Maso díky oddělenému motoru zůstalo v chládku,“ podotýká Strážnický.

Pod blůzkou se skrývaly pomeranče

Oslavy výročí lodní dopravy

  • Zvláštní program k výročí zahájení lodní dopravy na přehradě se koná v sobotu 21. května. Návštěvníky čekají plavby lodí zdarma a den otevřených dveří.
  • Kdo slaví letos 70. narozeniny, má ve svůj rodný den plavbu lodí zdarma. Platí od 21. května.

Kromě vedoucí, kapitána a brigádníka tvořila posádku ještě jedna prodavačka. „Ale pak se začaly ztrácet pomeranče. Strýc nejprve podezíral mě, ale pak se ukázalo, že když odchází prodavačka domů, má nápadně velká ňadra. Cpala si pomeranče za blůzu, tak dojezdila sezonu a skončila,“ popisuje Strážnický.

Loď Pramen přestala lidi kolem přehrady zásobovat v roce 1964. Už nebyla potřeba. Síť prodejen a stánků kolem přehrady byla dostatečná. Lodě se soustředily výhradně na výletníky a místní lidi.

„Vlastně ani nevím, co se s ní stalo. Šel jsem na vojnu, a když jsem se vrátil, už nejezdila, ani nevím, kam se poděla. Je to škoda, patřila k místnímu koloritu,“ uzavírá Strážnický.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Podvodník vnucuje gumové rukavice i do barů, lže o objednávkách

Podvodník nutí obsluze podniků po celé republice gumové rukavice. Nyní po něm...

Neotřelým způsobem se snaží v různých podnicích vymámit peníze padesátiletý muž. Obsluze jednoho z barů v Kyjově na...

U Mikulova našli archeologové místo, kde kdysi lidé porcovali mamuty

Archeologové u Drasenhofenu našli pozůstatky mamutů, ale i jiných zvířat.

V sousedství Mikulova před mnoha desítkami tisíc let pravěcí lidé lovili mamuty. Na místo, které v době kamenné...

Mrtvých na kolejích je v Jihomoravském kraji o polovinu méně než loni

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

O víc než polovinu klesl počet mrtvých na jihomoravských kolejích. Letos tam zemřelo 16 lidí, loni to bylo za stejné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz