Moravské naftové doly chtějí totiž v okolí Mikulova hledat plyn. Ilustrační snímek

Moravské naftové doly chtějí totiž v okolí Mikulova hledat plyn. Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Těžké stroje na Pálavě rozechvějí zem a těžaři budou hledat plyn

  • 2
Chráněnou krajinnou oblast Pálava by mohly obtočit kabely geofyziků. Moravské naftové doly chtějí totiž v okolí Mikulova hledat plyn, a to včetně chráněných přírodních lokalit a rezervací. Projekt je zatím v přípravné fázi.

Už nyní ovšem tento nápad vzbudil rozporuplné reakce. "Jde o první krok v rámci velmi dlouhého procesu," uklidňuje mluvčí Moravských naftových dolů Daniel Plovajko.

Podle něho se jedná o přípravu seizmických prací, které by měly umožnit průzkum některých oblastí. "Nejde v žádném případě o vrty či vrtné práce a už vůbec ne o těžbu," ujistil.

Podloží Pálavy rozvibrují

Geologický průzkum by se měl týkat plošně celé Chráněné krajinné oblasti Pálava. Pálavské podloží budou naftaři zkoumat vibrační metodou. Při té se v krajině rozmístí kilometry kabelových sítí a do země se zabodávají speciální sondy.

Těžké stroje pak rozvibrují zemský povrch a k počítačům se šíří signál o tom, co se ukrývá pod povrchem. "V průběhu zhruba dvou následujících let budou výsledky připravovaného průzkumu vyhodnoceny," přiblížil Plovajko časový horizont, v jehož rámci začnou naftaři uvažovat o tom, zda má vůbec smysl na  Pálavě plánovat těžbu.

Ochránci přírody naftaře do chráněných lokalit pustí. "Průzkum není těžba. Bezdůvodně někoho omezovat nechceme," zdůvodnil Jiří Matuška ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava.

Zároveň tvrdí, že hledači plynu budou muset přesně dodržet podmínky, jaké ochranáři stanoví. Tak, aby průzkum vzácnou pálavskou přírodu nijak nepoškodil.

Podobný průzkum na Pálavě proběhl přitom už před pěti lety. "Tehdy se ale týkal jen okrajů Pálavy. Do jejího vlastního jádra geofyzici nevstoupili," uvedl Matuška s tím, že tentokrát se má průzkum dotknout i jednotlivých rezervací.

"Tam s naftaři jednáme o režimu, v jakém bude možné průzkum provést," řekl Matuška.

Kabely a sondy ponesou na zádech

Hledače plynu omezí zejména při vjezdech do rezervací. Kabely a sondy budou moci po svazích roznášet pouze pěší lidé. Pokud půjdou průzkumníci po svých, přírodě by uškodit neměli.

Kabely připomínají zahradní hadice na vodu, a budou-li pár hodin roztažené po cestách a stezkách, Pálavě podle přírodovědců vadit nebudou. Mimo rezervace pak ochranáři budou ještě shovívavější.

"Zvažujeme, že tam, kde bude možné využít lesní cestu, jim na základě výjimky umožníme jednorázový vjezd. Avšak pouze za takových podmínek, aby dodrželi zájem ochrany přírody," řekl pracovník správy chráněné oblasti.

S majiteli pozemků se průzkumníci spojí

Naftaři kromě ochránců přírody osloví také obce a majitele pozemků na svazích Pálavy. Na příští středu s nimi svolali schůzku do Mikulova. "Připravujeme prezentaci projektu zástupcům organizací na ochranu přírody a zástupcům místních samospráv. Chceme s nimi diskutovat podmínky tohoto procesu průzkumu," vysvětlil Plovajko.

S geologickým průzkumem už mají na Břeclavsku své zkušenosti (čtete více zde). Polská firma Geofyzika Krakov před pěti lety pro Moravské naftové doly zkoumala celou oblast Vídeňské pánve.

Ne vždy s nimi však měli majitelé pozemků dobré zkušenosti. Moravské naftové doly kvůli nim už jeden průzkum zastavili. Ze zámeckého parku v Lednici museli polští geofyzici odejít poté, co jejich auta vyjížděla mimo určené trasy a park doslova rozrývala.

Na Pálavě něco podobného těžaři opakovat nechtějí. "V případě, že by se průzkum realizoval, budeme postupovat s maximálním ohledem na životní prostředí. Vždy pečlivě zvažujeme veškeré naše kroky, abychom v žádném případě neohrozili životní prostředí jak krajiny, tak obyvatel. Věnujeme nemalé úsilí i následné rekultivaci v případě, že k zásahu do krajiny přece jen dojde," dodal Plovajko.