(ilustrační snímek) - léky, peníze, volba

(ilustrační snímek) - léky, peníze, volba | foto: Profimedia.cz

Po aféře s úplatky se lékaři fakultní nemocnice nesmí bavit s firmami

  • 6
Aféra dermatoložky Elišky Jugové z brněnské Fakultní nemocnice U Svaté Anny, která na skrytou kameru přiznala, že bere úplatky, se dotkne celé nemocnice. Ředitel Petr Koška totiž tento týden zpřísnil interní pravidla a striktně zakázal všem zaměstnancům, aby se stýkali s reprezentanty farmaceutických firem.

Na Jugovou zároveň nemocnice podala trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu příjímání úplatku. Případem se proto už zabývá protikorupční policie.

Nemocnice podala trestní oznámení na dermatoložku kvůli braní úplatků

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podala trestní oznámení na kožní lékařku Elišku Jugovou

Pokud bude zahájeno trestní řízení, hrozí lékařce za příjímání úplatku až tříleté vězení nebo zákaz činnosti. A to není vše. Česká lékařská komora na ni podala disciplinární stížnost a informace o případu sbírá i Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Jugová totiž reportérům České televize, kteří se vydávali za zástupce farmaceutické firmy Novartis, přiznala, že za každého pacienta, který se půl roku léčil přípravkem Lamisil proti plísním, dostávala 250 korun měsíčně.

"Odteď bude s farmaceutickými firmami komunikovat jen náměstek léčebně preventivní péče a jeho tým," potvrdil ředitel Koška.

Až dosud se zaměstnanci mohli se zástupci firem stýkat. V etickém kodexu nemocnice však stálo, že výhradně kvůli informacím o novinkách. "V žádném případě ne v obchodní rovině, aby čerpali nějaké osobní požitky," podotkl Koška.

Nové nařízení se týká také zaměstnanců nemocniční lékárny, za kterou může s firmami jednat už jen vedoucí. Jugová totiž do skryté kamery povídala, že má s některými lékárníky domluvené, že vydávají jiné léky, než předepíše na receptu. V okolí nemocnice je však lékáren hned několik.

Když budou chtít, potkají se

Podle děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jana Žaloudíka je léková politika obecně problém. "Ale musí se to řešit systémově. Vždyť v každé nemocnici se dá dohledat, kdo jaké léky předepisuje. Já jsem svůj seznam ochoten třeba pověsit na náměstí. Kdyby někdo chtěl opravdu dělat pořádek, udělá ho. Ale jak chcete zakázat dvěma lidem, kteří se chtějí setkat, aby se sešli. Když budou chtít, potkají se třeba v Toskánsku nebo na přehradě," uvedl Žaloudík.

A na otázku, zda jde v případě Elišky Jugové o individuální pochybení nebo je braní úplatků běžná praxe, bez váhání odpověděl: "Právě se na nějaké silnici srazila dvě auta. Myslíte si, že je to ojedinělý případ nebo se to děje pořád?"

Také Koška přiznal, že tomu, aby se lékaři a zástupci nějaké firmy potkali mimo pracovní dobu jinde než v nemocnici, zabránit nemůže.

Podle Žaloudíka se Jugová chovala tak, jak jí systém dovolil. "Musí být mechanismy, aby firmy neměly důvod s doktory jednat. A pokud někdo předepíše tisíc balení nějakého preparátu ročně, musí to být v systému vidět a kontroluji to," podotkl děkan.

A upozornil, že při kontrolách by nezačal u jednotlivých lékařů, ale u velkých objednávek pro velké nemocnice a u státních zakázek. "Doktorka asi neměla ke státním zakázkám přístup, tak se holt baví o 250 korunách," dodal Žaloudík.

Aféra se dotkla i jiných nemocnic. Například v bohunické znovu připomněli všem zaměstnancům etický kodex, zejména směrnici o potírání korupce a klientelismu.

Vedení Úrazové nemocnice to bude řešit v pondělí na poradě. Naopak nemocnice v okresních městech brněnskou aféru neřeší. "U nás se nic takového neděje," řekl náměstek ředitelky vyškovské nemocnice Stanislav Boček.