Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po Titaniku přijíždí do Brna vynálezy mistra Leonarda

  21:46aktualizováno  12. června 18:37
K evropským výstavním velkoměstům se definitivně přiřadilo i Brno: po tuzemské premiéře výstavy originálních věcí z Titaniku nabídne od středy další "perlu". Zájemci uvidí kolekci padesáti nejvýznamnějších vynálezů geniálního Leonarda da Vinciho.

Výstava Leonardo da Vinci v Brně | foto: Monika TomáškováMF DNES

Organizátoři výstavy Da Vinci si zvolili Brno za svou první zastávku v Česku. Exponáty se objeví na stejném místě jako předměty z legendárního lodního vraku - v hale v Heršpické ulici, kde dříve sídlil Bauhaus.

"Vedle funkčních strojů vyrobených přesně podle detailních skic malířského génia budou vystaveny digitální repliky všech třiadvaceti da Vinciho maleb," popsal novou výstavu organizátor Aleš Hrbek.

Na ploše tisíc metrů čtverečních diváci objeví Leonardův padák, kolo, helikoptéru, "automobil", mechanické rypadlo, kosicí stroj nebo veslici s kolesovým pohonem.

Mnohé z těchto exponátů jsou interaktivní a návštěvníci si jejich funkčnost mohou na vlastní oči i ruce ověřit. "U Titaniku vše leželo za sklem, sahat na něco bylo zakázáno, tady to je naopak žádoucí a v expozici budou navrch také počítače a videoprojekce," doplnil Hrbek.

Původem rakouská výstava dorazila do Brna ze španělského města Valladolid, kde ji tamní radnice věnovala zdarma svým občanům a turistům k výročí metropole. V Brně zájemci zaplatí, základní cena vstupenky je 200 korun. O víkendech to bude o padesát korun více.

Rozměrné exponáty vybalovali v brněnské Titanic Hall v Heršpické ulici za M-palácem už dnes. Výstavní raritou mají být věrné reprodukce nejznámějších da Vinciho děl ve skutečné velikosti.

"Už jsme instalovali kopii obrazu Poslední večeře Páně, který má úctyhodné rozměry devět krát šest metrů," uvedl Hrbek. Dílo zobrazující Ježíše a jeho dvanáct učedníků podle Hrbka bude magnetem pro hledače záhad a tajemných šifer.

Nejen zvědavcům a milovníkům záhad se monstrplátno zjeví v zatemněné místnosti. "K obrazu povede zvláštní můstek a lidé si jej mohou prohlédnout z různých úhlů," doplnil Hrbek. Tříměsíční výstava bude od 18. června přístupná denně mezi 10. a 20. hodinou.

Exkluzivní brněnské uvedení Rakušany produkované výstavy Leonardo da Vinci skončí 20. září. A věrné kopie Leonardových malířských děl a jeho vynálezy, které o století předběhly svoji dobu, uvidí diváci letos pouze v Brně. "Uvažujeme o Slovensku a Maďarsku. Do Prahy však letos tato kolekce nepoputuje," uvedl Hrbek.

Výroba exponátů trvala několik let. Většina Leonardových vynálezů zůstala za jeho života pouze na papíře. Mnohé stroje nebylo tehdy vůbec možné zhotovit, protože lidstvo ještě neznalo vhodné materiály a dostačující energetické zdroje.

"Leonardo je osobnost na pomezí geniality a šílenství. Své geniální vynálezy si patentoval i tím, že do nich vždy záměrně skryl nějakou konstrukční chybu, která ty nápady vlastně chránila. Je neuvěřitelné, co dokázal vymyslet," uvedl Hrbek.

Perličkou bude také hudební doprovod. Dva odborníci pracně zrekonstruovali notové záznamy mimořádného všeuměla a návštěvníci tak uslyší při prohlídce skutečnou Leonardovu hudbu.

Návštěvnický úspěch bezmála sedmdesáti tisíc lidí, které přilákaly originální předměty z potopeného Titaniku, přesvědčil pořadatele o tom, že velké putovní světové výstavy se mohou kromě Prahy zastavovat i v Brně. Jak Titanic, tak Leonardo da Vinci mají v moravské metropoli tuzemskou výstavní premiéru.

Hrbek naznačuje, že propříště by mohlo být Brno svědkem ještě větší a kolosálnější akce než obě dosud jmenované, tentokrát na staroegyptské téma. "Kvůli produkci nemohou ještě sdělit, o který titul jde. Jednáme o jeho říjnovém termínu. Jde o zatím největší výstavu, která v současnosti putuje po zeměkouli," naznačil organizátor.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz