Po vraždě bývalého vyšetřovatele hospodářské kriminálky v Brně Michala Tofla opustil policii jeho bývalý šéf a jeden z jeho spolupracovníků spáchal sebevraždu. Ilustrační snímek

Po vraždě bývalého vyšetřovatele hospodářské kriminálky v Brně Michala Tofla opustil policii jeho bývalý šéf a jeden z jeho spolupracovníků spáchal sebevraždu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Po Toflově vraždě odešel jeho šéf od policie, další spáchal sebevraždu

  • 2
Když v červnu 2010 zastřelil v Brně neznámý vrah bývalého policistu brněnské hospodářské kriminálky Michala Tofla, mnoha jeho kolegů se to dotklo. Redakci MF DNES se podařilo zjistit, že tehdejší šéf hospodářské kriminálky po letech u policie požádal o civil a další z Toflových nadřízených spáchal sebevraždu.

Jména obou mužů redakce zná, vzhledem k dosud nevyřešeným okolnostem kolem smrti expolicisty Tofla je však nezveřejňuje.

Zda spolu tyto události mohou souviset, nechce nikdo oficiálně komentovat. Podle řady zkušených policistů však bylo dění po Toflově smrti přinejmenším podivné.

"Odchod do civilu i sebevražda totiž následovaly téměř ihned poté, co byl Tofl zastřelen. Něco takového se běžně nestává," potvrdilo redakci pod podmínkou anonymity několik policistů, kteří Tofla i oba muže znali.

Toflův gang

14. června 2010 zastřelil dosud neznámý vrah bývalého vyšetřovatele hospodářské kriminálky v Brně Michala Tofla

V létě 2010 požádal o odchod do civilu Toflův někdejší nadřízený a dosavadní šéf hospodářské kriminálky; další bývalý Toflův spolupracovník spáchal v téže době sebevraždu

Krajský policejní ředitel poté jmenoval nového šéfa hospodářské kriminálky, změnil také způsob kontroly spisů

V srpnu 2011 zveřejnila policie informace o takzvaném Toflově gangu, který mezi lety 1998 a 2010 vydíral podnikatele

Hlavou gangu byl údajně zastřelený Michal Tofl, stíháno je zatím 12 jeho údajných kompliců

Dotyční navíc nešéfovali jen Toflovi. "Na jednom oddělení s ním v minulosti pracoval i Rudolf Setvák, Roman Velecký, Eduard Slanina a Petr Křipský. Tedy další čtyři muži, kteří jsou aktuálně obviněni z několikaletého vydírání podnikatelů. Jejich nadřízení proto možná měli důvod znervóznět," upozornil jeden z dlouholetých vyšetřovatelů.

Podivnosti na oddělení hospodářské kriminality

Už před Toflovou smrtí se navíc mezi policisty šeptalo, že na hospodářské kriminálce v Brně se děje něco divného.

A dozvěděl se to i krajský policejní ředitel Tomáš Kužel, který byl ve funkci teprve několik měsíců. "Nikdo ale neřekl nic konkrétního, nikdo nikoho nejmenoval, takže jsem nemohl nic moc dělat," připustil v rozhovoru pro MF DNES Kužel.

Odchod šéfa hospodářské kriminálky do civilu však podle něho s vraždou Tofla ani nezákonným jednáním některých vyšetřovatelů hospodářské kriminálky nesouvisel. "Odešel, protože už měl důchodový věk," tvrdí krajský policejní ředitel.

Do spojitosti s činností Toflova údajného gangu nechce Kužel dávat ani sebevraždu dalšího policisty z hospodářské kriminálky, která se odehrála v létě 2010 a o které podle svých slov dosud nic podrobnějšího nevěděl.

"Konkrétní jméno nemůžeme komentovat kvůli takzvanému náhubkovému zákonu. V srpnu 2010 jsme ale opravdu vyšetřovali případ sebevraždy bývalého policisty," uvedla krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Obviněných přibude

Událost nekomentuje ani Generální inspekce bezpečnostních sborů. "Dotyčný byl totiž v době sebevraždy už nějakou dobu v civilu, případ proto nespadal do naší kompetence," vysvětlila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Případná spojitost mezi Toflem, dosud obviněnými členy gangu a dalšími policisty, tak může vyplynout až z dalšího vyšetřování, na kterém se inspekce podílí spolu s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu.

A podle dostupných informací počítají vyšetřovatelé s tím, že k současným dvanácti obviněným přibudou i další.