Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po trestech v kauze Kuřim padají v Brně hlavy

  7:00aktualizováno  7:00
Kuřimská kauza týraných dětí, v níž brněnský krajský soud minulý pátek rozdal šesti lidem za týrání malého Ondřeje a Jakuba mnohaleté tresty, má dohru. Už jen do pátku povede brněnský Dům dětí a mládeže Junior jeho současný ředitel Karel Kincl. Právě v jedné z poboček Junioru byli chlapci také vězněni.

Karel Kincl - Karel Kincl povede brněnský Dům dětí a mládeže Junior, pod který spadal i Paprsek, kde byl Jakub s Ondrou zavírání, jen do 31. října. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kincl se na odchodu dohodl s vedením kraje, pod který DDM Junior spadá. "Je to moje osobní rozhodnutí, důvody nechci rozebírat, s kauzou Kuřim to ale nesouvisí," uvedl Kincl, který ve funkci šéfa Junioru strávil dvanáct let. Pak zavěsil.

Vedení kraje připustilo, že souvislost s kuřimskou kauzou ve výměně ředitele lze najít. Právě kvůli Paprsku, centru volného času spadajícímu pod Junior, kde odsouzené aktérky kauzy působily. Po prázdninách se Paprsek přejmenoval na Sluníčko.

Kincl nadřízeným lhal o podřízených
Úředníci krajského úřadu navíc zjistili, že jim Kincl lhal o tom, jak své podřízené kontroloval. Odcházející ředitel tvrdil, že Paprsek pravidelně navštěvoval každý týden s tím, že o zavírání dětí nevěděl. Jeho zaměstnanci však potvrdili, že do Paprsku na kontrolu nepřišel dlouhé měsíce, možná i roky.

"Obecně platí, že každý vedoucí by se na pobočkách měl pohybovat, trávit tam nějaký čas a mít také nastavené nějaké kontrolní mechanismy. Čím více do zařízení chodíte, tím více znemožňujete, aby se tam něco podobného stalo," uvedl krajský radní Miloš Šifalda.

A právě četnost návštěv ředitele Kincla v Paprsku nebyla taková, jak původně sám tvrdil. "I u soudu se ukázalo, že tam nebyl tak často, jak deklaroval. Nebyla to záležitost, za kterou bych pana ředitele chválil," potvrdil Šifalda.

Kincla přesto přímo neodvolal. "Situace se po vzájemné domluvě vyřešila tímto způsobem," dodal Šifalda k dohodě o odchodu Kincla.

Paprsek nekontrolovali ani krajští úředníci
Sám kraj ale také nemá svědomí čisté. Úředníci s odvoláváním ředitele nebo kontrolou nijak nepospíchali. Chod zařízení neprověřovali víc než rok od chvíle, kdy policisté odhalili týrání dětí.

Před několika měsíci vyslali pouze kontrolu zaměřenou na ekonomické fungování Junioru. "Kraj v zařízení provedl kontrolu a odhalil drobné nedostatky spíše administrativní povahy, možná to souviselo právě s nedostatečnou kontrolou," potvrdil Šifalda.

Konkrétnější být nechtěl. A odmítl i výtku, že kraj měl Kincla odvolat už po vypuknutí kauzy. "Odvolání ředitele je vždy to první, po čem se volá. Mnohdy se ale ukáže, že neprávem," dodal Šifalda.

Ani sami úředníci navíc neudělali nic proto, aby se týrání podobného typu nemohlo opakovat. "Opatření zabraňující tomu, aby se něco podobného opakovalo, jsou v pravomoci ředitele každé příspěvkové organizace," vysvětlil jen mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Na nového ředitele Junioru už je vypsán konkurz. Zájemci se mohou hlásit do 5. listopadu, vítěz by měl nastoupit od ledna nebo i dříve.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz