Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šest mrtvých dětí, přesto stále chybí babyboxy. Zabránily by tragédii?

  14:18aktualizováno  14:18
Šest novorozenců zemřelo rukama svých matek za poslední necelé tři roky v jihomoravských vesnicích vzdálených od sebe jen pár kilometrů. Nabízí se otázka, zda by tragédiím mohly zabránit babyboxy. Podle odborníků zřejmě ne. Faktem však zůstává, že speciální schránky na jihu kraje chybí.

ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Přesně před dvěma lety psal zakladatel babyboxů Ludvík Hess dopis ředitelce břeclavské nemocnice s nabídkou záchranné schránky pro Břeclav. Bylo to poté, co se na veřejnost dostal otřesný případ z Vlasatic, obce nedaleko Nových Mlýnů. Matka zavraždila tři svoje novorozené děti (více čtěte zde).

Letos se situace opakuje jako přes kopírák na druhé straně nádrží. Malá vesnice, tentokrát Dolní Dunajovice, tři mrtvé děti (více o tragédii) a Ludvík Hess píše další dopis.

Rozhovor se zakladatelem babyboxů

Velký rozhovor s Ludvíkem Hessem čtěte zde

„Ten poslední zůstal bez odezvy. Uvidíme, jak to bude tentokrát,“ říká zakladatel babyboxů.

Břeclavi, která bude v březnu ještě s Blanskem posledním okresním městem na jižní Moravě bez tohoto zařízení, ho nabízí zdarma. Zaplatili by ho dárci. Ani tentokrát se podle všeho nesetká s kladnou odpovědí.

Nechat dítě anonymně ve schránce by v Břeclavi nebylo možné

„Proti filozofii babyboxů nic nemám. Jsem gynekoložka, lékařka, žena, takže pokud by schránka zachránila třeba jen jediný život, byla bych pro,“ říká ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová. Břeclav podle ní ale naráží na stavební překážky. Dispozice nemocničního areálu totiž umístění babyboxu nenahrává.

Podstatou babyboxů je kromě záchrany dětského života také zaručení anonymity pro jeho matku.

A to je v Břeclavi téměř nemožné. Jediný vchod do nemocnice je na očích vrátným, kde se návštěvy mimo návštěvní hodiny musí hlásit. Dětské oddělení, které by mělo být babyboxu nejblíže, aby zdravotníci mohli včas zasáhnout, je navíc v nejvzdálenější části areálu a opět ze všech stran na očích.

„Pro nás tedy zřízení babyboxu představuje hlavně problém technický,“ uvedla Bambasová s tím, že kdyby žena z Dolních Dunajovic přišla do porodnice, lékaři by jí pomohli jak s vyřešením zdravotních komplikací, tak s vyřízením potřebných formalit k předání dítěte do cizí péče.

Kromě Břeclavi a Blanska dosud z okresních měst na jižní Moravě není babybox ještě ve Znojmě, tam ho však otevřou už za měsíc (o dřívějších nejasnostech a umístění babyboxu čtěte zde).

„Bude umístěn v místnosti u vchodu do nemocnice, která je v současné době prázdná. Má odvrácený vchod i okna, takže nikdo, kdo přichází do nemocnice, nemůže vidět, co se tam odehrává. Anonymita tady bude zaručena,“ říká mluvčí znojemské nemocnice Marcela Půčková.

Záchrannou schránku namontují během následujících týdnů, pak ji čeká testovací provoz. Zdejší babybox ponese pořadové číslo 64.

Tentokrát by babyboxy nepomohly

Ani odborníci si ovšem nemyslí, že v případech z Dolních Dunajovic či Vlasatic by babybox pomohl. „Pravděpodobně šlo o psychotičky, které by své děti do babyboxu stejně nedonesly,“ říká na adresu obou matek Ludvík Hess, který však doufá, že tragédie alespoň znovu rozvíří debatu o možnosti jejich zřízení.

O tom, co se v nitru ženy z posledního případu asi odehrávalo, nechce příliš spekulovat ani brněnský psycholog Jiří Brančík. „Vražda dítěte by u běžného člověka byla vždy tím nejtěžším, co lze spáchat. Je to už na úrovni zvířete, i když ani zvíře toto většinou neudělá. Dá se to ještě chápat v případě laktační psychózy, což je stav, kdy žena není schopná ovládat své chování,“ vysvětluje Brančík.

Vysvětlení by podle něj mohlo být v drogách, o nichž se v případu mluví, i když policie je ve vyjádřeních opatrná. Podle policejní mluvčí Petry Vedrové je žena občasnou uživatelkou drog.

„Při dlouhodobějším požívání návykových látek dochází k degradaci osobnosti. Člověk už není schopen nějakých vyšších citů. Dochází ke zničení základních lidských hodnot. Člověk už pak nedokáže vnímat realitu přirozeně,“ domnívá se Brančík.

Záběry u domu v Dolních Dunajovicích, kde policisté nalezli ostatky tří novorozenců:
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz