Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poblíž Janáčka nebo Absolona už nikoho nepohřbí

  7:20aktualizováno  7:20
Člověk si připadá jako na malém náměstí obklopeném věhlasnými jmény. Smutné, přesto povznášející místo. Do kruhu jsou tam seřazeny hroby tak slavných lidí, jako jsou skladatel Leoš Janáček, básníci Jan Skácel či Oldřich Mikulášek nebo objevitel Věstonické venuše Karel Absolon.

Hrob archeologa Karla Absolona na brněnském Ústředním hřbitově leží na čestném místě | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ostatky žádné významné osobnosti již není možné na stejném místě uložit. Bez ohledu na to, jak moc se zasloužili o Brno nebo celou Českou republiku. Důvod? Prostý. Skupina čestných hrobů, označená na brněnském Ústředním hřbitově značkou 25e, je zaplněná.

Místo čestných hrobů se zaplnilo
Poslední místo určili brněnští radní věhlasnému klavíristovi Rudolfu Firkušnému a jeho manželce Taťáně. Děti manželů Firkušných přivezly ostatky svých rodičů loni 10. září, a splnily tak přání obou manželů.

Čestné hroby na Ústředním hřbitově v Brně

Karel Absolon, archeolog
Břetislav Bakala, dirigent
Ivan Blatný, básník
Gustav Brom, dirigent
Vlasta Fialová, herečka
Rudolf Firkušný, klavírista
Bohuslav Fuchs, architekt
Leoš Janáček, skladatel
Jiří Mahen, básník, dramaturg
Oldřich Mikulášek, básník
Jan Skácel, básník
Rudolf Těsnohlídek, spisovatel
Jaromír Tomeček, spisovatel
Zdroj: Encyklopedie dějin města Brna

"Tím se skupina čestných hrobů 25e zaplnila. Další význačné osobnosti bude možné pochovat do nové skupiny čestných hrobů s označením H5e," řekl Marek Šamšula, ředitel Správy hřbitovů města Brna.

V této skupině jsou již uloženy například ostatky brněnského básníka Josefa Suchého.

Zda v nové skupině čestných hrobů spočinou stejně významné osobnosti jako v té předchozí, bude záležet na brněnských radních. Je pouze v jejich moci rozhodnout, který zesnulý si místo na čestném pohřebišti zaslouží a který ne.

Osobnost? Významná zásluha pro Brno!
Aby mohl být člověk vedle dalších brněnských velikánů uložen, musí splňovat jedinou podmínku. "Musí se jednat o člověka, který se významně zasloužil o Brno. Musí to být osoba pro město významná, jejíž činy měly nějaký konkrétní dopad na chod nebo věhlas města," vysvětlil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Každý návrh na pohřeb na čestném pohřebišti schvaluje zvláštní komise. Nárok na čestný hrob nezakládá ani čestné občanství města Brna. "Pokud však byl zesnulý čestným občanem, je velmi pravděpodobné, že bude žádost o uložení v čestném hrobě schválena. Nemusí však jít jen o člověka, který výrazně ovlivnil město Brno. Může jít také o významnou osobnost, která se v Brně narodila," upozornil Žára.

"Okruh slavných" neberou vážně jen radní města, ale i ti, kteří o čestný hrob žádají. Nestává se příliš často, že by o uložení ostatků do čestného hrobu někdo žádal pro člověka, který by si to nezasloužil.

I Mendel leží stranou
Přestože je skupina 25e tvořena pouze hroby význačných brněnských osobností, zdaleka tam nejsou pochovaní všichni. Například světově známý zakladatel genetiky a někdejší opat starobrněnského kláštera Johann G. Mendel má vcelku nenápadný hrob v jedné z nejstarších skupin hrobů na kraji hřbitova.

Symboliku čestného pohřebiště 25e ctili i představitelé minulého režimu. Mezi hroby umělců, architektů či vědců se proto netyčí hrobky žádného komunistického funkcionáře. "Z politiků je tam pochován Josef Hybeš, ale to nebyl komunista, ale sociální demokrat," upozornil Šamšula.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Najdete na iDNES.cz