V městské části Brno-sever se opět objevily pochybnosti týkající se malých veřejných zakázek. Ilustrační snímek

V městské části Brno-sever se opět objevily pochybnosti týkající se malých veřejných zakázek. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Místostarosta kritizoval klientelismus, zakázky však proudily ke kolegům

  • 2
Brněnský místostarosta Pavel Wisman ještě před rokem kritizoval rozpad koalice tří stran včetně jeho TOP 09 slovy, že se do městské části Brno-sever vrací kmotrovské pořádky. Jenže peníze za drobnější zakázky, které postrádají přísnější zákonná pravidla, před tím v několika případech proudily spolustraníkům z TOP 09.

Podle Wismana jsou to vítězové zcela legitimního výběrového řízení, nynější vedení Brna-severu to však považuje za podezřelé. "Celou záležitost jsme dnes probírali na radě. V pátek bude jasné, jak budeme dále postupovat," uvedla ve čtvrtek starostka městské části Brno-sever Sabina Tomíšková (ODS).

Statisícové zakázky Brna-severu, které měl na starost právě Wisman, získali hned několikrát jeho spolustraníci. Odborníci i opozice to kritizují. Wisman mluví o shodě náhod.

Zakázky do 400 tisíc korun

Podezřelé loňské zakázky bytového odboru Brna-sever mají několik věcí společných. Jsou vypsány na částku do 400 tisíc korun, takže podle zákona není nutné vyhlašovat výběrové řízení a úřad tehdejšího místostarosty Wismana mohl oslovit konkrétní uchazeče. Dále pak jsou pojmenované obecně jako "právní služby" či "poskytování technických služeb" a připadly ve třech případech členům TOP 09 a v jednom známému Wismana.

Například vystudovaný politolog a zastupitel Židenic Jan Hlobil (TOP 09) tak za 400 tisíc korun získal zakázku na "zpracování posudků při místních šetřeních technického stavu bytového fondu".

"Cílem bylo zjistit, v jakém stavu jsou neobsazené městské byty, kterých byly asi tři stovky. Zakázku jsem si našel na internetu a vše řešil s vedoucí odboru. Nakonec jsme vyčerpali jen asi polovinu peněz," brání se Hlobil.

I další zakázka připadla členovi židenické TOP 09. "Oslovila mě firma 1. městská správní, které jsem také práci dodal. S Pavlem Wismanem ani jeho odborem jsem o této věci nikdy nejednal," uvedl Petr Kunc (TOP 09), jehož společnost atelier dwg za projektovou dokumentaci získala vloni od městské části téměř 300 tisíc korun.

Místostarosta se brání, že zakázky rozdával odbor

Sám Wisman, který je dnes zastupitelem, v tom střet zájmů nevidí. "Zakázky jsem nezadával já, ale odbor, který o nich také rozhodoval. Před spolustraníky jsem se o nich zmiňoval, což jsem dopředu avizoval. Vše bylo samozřejmě zveřejněno na internetu, možnost přihlásit se měl každý," konstatoval bývalý místostarosta.

Za blíže nespecifikované technické služby však inkasoval 400 tisíc korun i Gustav Zlatý. Se stejným člověkem přitom podle webových stránek sdružení sedí Wisman ve výboru společenství vlastníků jednoho z bohunických bytových domů.

"Není to ten samý Gustav Zlatý, ale jeho otec. Vůbec ale nevím o tom, že by se o práce ucházel," uvedl Wisman, který jako místostarosta za netransparentnost veřejných zakázek předchozí vedení úřadu kritizoval.

"Je to jako kdyby někdo vyhlásil boj krádežím a o chvíli později ukradl nanuka. Bude dobré udělat podrobný audit, který ukáže, zda byly zakázky v pořádku," vysvětlil předseda finančního výboru Ivo Vrzal (ODS).

Zakázky spolustraníkům? Pro Brno-sever žádná novinka

Pochybnosti ohledně malých zakázek se v této městské části objevily už před dvěma lety. Tehdy nařčení čelila sociální demokracie. Milionové zakázky malého rozsahu totiž získaly firmy Petera Flimmela od stranických kolegů a místostarostů Karla Pospíšila a Zdeňky Tůmové.

Tůmová je radní městské části i nyní. "Podobný souběh samozřejmě vždy vyvolává dohady, zda výběr vítěze zakázek nebyl ovlivněný stranickým klientelismem. Je v zájmu nařčených dokázat, že vše bylo regulérní," vysvětlil ředitel Transparency International David Ondráčka.

Zakázky malého rozsahu nejsou přesně upraveny zákonem, a tak si každá obec může konkrétní pravidla vytyčit sama. "Výrazně by pomohlo, kdyby pro platnost veškerých smluv bylo třeba je nejprve zveřejnit na internetu, jak je tomu na Slovensku," dodal Ondráčka.