Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bijí, týrají, nadávají. Policisté vykázali v kraji za rok 115 agresorů

  18:50aktualizováno  18:50
Oběti domácího násilí mají na tyrany zbraň - možnost nechat je z bydliště vykázat. Ovšem je to jen na 10 dnů a ne vždy policie takto zakročí. Jižní Morava drží v republikovém počtu vykázaných podle posledních policejních statistik čtvrté místo.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Deset let fyzicky i psychicky týral svoji ženu a dceru. Ale až minulou středu se poté, co jim a své snaše vyhrožoval zabitím, odhodlaly a na sedmapadesátiletého muže zavolaly policii. Přivolaná hlídka policistů rozhodla, že agresor z vesnice u Veselí nad Moravou musí z domu pryč - využili možnosti takzvaného vykázání. Jde o první letošní případ.

Loni jich bylo v Jihomoravském kraji přes stovku. Vykázaní se musí sbalit a vrátit se mohou po deseti dnech.

„Pak už záleží na oběti, jestli se obrátí na soud kvůli případnému prodloužení,“ řekl mluvčí hodonínských policistů Petr Zámečník. Předběžným opatřením by oběti získaly další rok. Ženy z Hodonínska tak učinily a výše zmíněnému násilníkovi kvůli extrémnímu chování hrozí dokonce trest až osm let vězení.

Kdy policisté útočníky vykazovali?

Plno utlačovaných osob věří, že násilník se napraví. Situace se však mohou opakovat. Není tedy oněch deset dní málo?

„Je to jen ochranné opatření. Člověk se má za tuto dobu rozhodnout, co chce dělat dál. Jestli odejít, nebo zůstat,“ sdělila Jana Levová z Intervenčního centra Brno.

Právě tady se obětem domácího násilí snaží v rozhodování pomoci. Podle ní však může deset dnů posloužit pro násilníka i jako dostatečná výstraha. „Navíc případů opakovaného vykázání moc není. Loni jsme jich v Jihomoravském kraji zaznamenali pouze šest,“ dodala Levová.

Psychické násilí lze těžko rozpoznat

O tom, zda člověka vykázat z domu, či nikoli, rozhodují policisté na místě. Ne vždy se ale k této metodě uchýlí. Své o tom ví jedna Brňanka, která si přála zůstat v anonymitě.

„Stalo se to asi před rokem a půl. Máma se rozváděla s tehdejším manželem, takže to bylo doma hodně divoké. On navíc dost pil a pak rozbíjel skleničky, květináče, prostě co mu přišlo pod ruku,“ popisuje. Jednou, když její mámu napadl, zavolala policisty, aby agresora přijeli vykázat. Oni tak neučinili a zdůvodnili to tím, že agresor má v domě trvalé bydliště. S podobným odmítnutím se setkala i její kamarádka.

Institut vykázání

  • V Jihomoravském kraji loni bylo okolo 115 vykázaných. Nejvíce jich bylo v Brně, a to čtyřicet. Nejmenší počet má Vyškovsko se svými devíti vykázanými. Celkově mezi všemi kraji se tak jižní Morava v roce 2014 umístila na pátém místě.
  • Od roku 2007, kdy tento institut vznikl, v Jihomoravském kraji vykázali více než 820 osob. V republikovém žebříčku tak stojí kraj na čtvrtém místě.
  • Vykázaná osoba je povinna opustit neprodleně prostor. Po dobu deseti dnů do něj nesmí vstoupit.
  • Musí se vyhnout veškerému kontaktu s ohroženou osobou a policistovi na jeho výzvu vydat klíče od společného bydlení.
  • Policista poskytne vykázané osobě informace o možnostech jejího dalšího ubytování. Vyžádá si od ní adresu pro doručování.

Zdroj: Bílý kruh bezpečí, Policie České republiky

Hana Klodnerová, policistka zabývající se domácím násilím v Jihomoravském kraji, vysvětluje, že to s vykázáním není tak jednoduché.

Použít lze jen v případě, kdy policisté mají důvodné podezření, že na osobě byl spáchán útok na zdraví, život, svobodu nebo lidskou důstojnost.

„Kriminalisté obchází sousedy a vyptávají se jich, jestli si něčeho nevšimli. V menších obcích jdou třeba i za starostou. Jenže ti často netuší, že se v jejich okolí něco takového děje. Takže nakonec vychází jen z rozhovoru s obětí a agresorem,“ uvedla Klodnerová.

Rozpoznat fyzické násilí je lehké, s tím psychickým je to už daleko horší a velmi těžko se odhaluje i speciálně školeným policistům. Navíc se setkávají s případy, kdy si osoba domácí násilí vymyslí. Ale jedním z faktorů, jak rozpoznat psychické týrání, je to, že oběť agresora omlouvá.

Poté, co policie o vykázání rozhodne, musí do čtyřiadvaceti hodin informovat soud a intervenční centrum, které se do dalšího dne spojí s obětí. Jednat se musí rychle.

„Je to jako s kocovinou. Co si člověk říká druhý den po velkém večírku? Že už to znovu neudělá. Stejně tak si oběť přísahá, že už to znovu nedopustí. Proto nejlépe spolupracuje bezprostředně po napadení,“ vysvětluje Klodnerová, proč vše musí řešit co nejrychleji.

Po pár dnech doma by totiž oběť získala pocit bezpečí a sama sebe by mohla přesvědčit, že se násilník určitě polepší.

Počet případů týrání seniorů vzrůstá, oběťmi jsou i muži

Institut vykázání, jak jej policie nazývá, vznikl v roce 2007. Za tu dobu v Jihomoravském kraji evidovali 830 případů, což je čtvrté nejvyšší číslo v republice. Vede Ústecký kraj s více než tisícovkou. Nejméně jich má Plzeňský kraj s počtem mírně přesahujícím dvě stovky.

Domácí násilí se netýká pouze žen. „V deseti procentech jsou oběti muži, v dvaceti až třiceti senioři. Obecně domácí násilí páchané na seniorech má v poslední době narůstající charakter,“ vyjádřila se Levová z Intervenčního centra Brno.

Útočiště oběti naleznou například v azylovém domě. Nejbezpečnější z nich se nacházejí na utajené adrese. To aby útočník svou oběť nedokázal vyhledat a nepřemlouval ji, aby se k němu vrátila.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Najdete na iDNES.cz