Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pod nádrží Nové Mlýny bychom mohli skladovat zemní plyn, zvažuje RWE

  7:52aktualizováno  7:52
Podzemní zásobník plynu u Dolních Dunajovic je vůbec největším skladištěm zemního plynu v Česku. Přesto však jeho kapacita nestačí. Společnost RWE Transgas, která zásobník provozuje, uvažuje o jeho rozšíření. A to i pod hladinu novomlýnských nádrží.

Energetici z RWE prověřují, zda by se dal pod novomlýnskou nádrží skladovat plyn. | foto: Slavomír Kondelík

Skladbu podloží pode dnem vodního díla v minulých dnech detailně prozkoumali geofyzici. "Seizmické měření by mělo odhalit rozsah podzemních prostor a to, jestli je vůbec možné v nich plyn ukládat," potvrdil Jiří Bezděk, mluvčí Jihomoravské plynárenské, která je součástí skupiny RWE.

Podle něj společnost uvažuje jak o rozšíření zásobníku v Dolních Dunajovicích, tak o možnosti vybudovat zcela nový těsně vedle toho stávajícího. Pod hladinu jedné z novomlýnských nádrží by se plyn dostal při obou variantách.

Plynaři teď budou netrpělivě čekat na výsledky geologického průzkumu. Zemní plyn je totiž možné skladovat jen ve vytěženém ropném ložisku, které má vhodnou horninovou strukturu. Zda takové je i pod hladinou mušovských jezer, se teprve ukáže.

Milionů kubíků plynu napěchovaných pod zem či vodu se lidé podle odborníků nemusí bát - díky bezpečnostním opatřením je možnost úniku plynu téměř nulová. Například jejich nadzemní část by měla vydržet i pád letadla.

Geologové budou mít jistotu až na podzim, kdy výsledky seizmického výzkumu vyhodnotí. Měření by mělo být velmi přesné. Odborníci při něm totiž využili moderních metod, které jsou v České republice zatím nepříliš známé. RWE si na měření najala německou společnost, která se na tyto práce specializuje.

"Používá se k tomu technika, která se jmenuje Air Gun. Do speciálního zařízení se natlačí vzduch z kompresoru, který se pak ve vodě rychle vypustí. Ozve se takové malé bouchnutí, které sedne do dna a způsobí jeho otřesy," vysvětlil Stanislav Benada, zástupce hodonínské společnosti Taxes Oil, která pro německé geology připravovala "půdu". Předem jim domlouvala třeba vstup na soukromé pozemky.

Odrazy těchto otřesů pak na hladině zaznamenávají přístroje. Po vyhodnocení signálu geologové získají obraz toho, jak jsou geologické vrstvy v zemi poskládány.

V bažinách a ostrovech zase geologové použili pro vyvolání otřesů několikagramové nálože, které rovněž způsobují velmi jemné rozkmitání půdy. Na souši se pak používal klasický trojrozměrný seizmický průzkum.

"Spočívá v tom, že na povrchu se vybudí zdrojové vlny. Jsou to malinké otřesy, jejichž signál se šíří zemí. Podle toho, jak naráží na vrstvy, které mají různé vlastnosti, jejich síla se různě odráží. Na povrchu pak návratové otřesy registrují geofony, které jsou velmi citlivé," vysvětlil Benada.

Přestože zásobník plynu v Dolních Dunajovicích funguje už od 70. let, detailní vlastnosti struktury v okolí ještě nikdo neprozkoumal. Zdejší zařízení je už dnes největším v České republice - jeho obsah je 900 milionů kubíků.

V budoucnu by mu mohl konkurovat zásobník, který chtějí v Dambořicích na Hodonínsku vybudovat Moravské naftové doly ve spolupráci s ruským ropným gigantem Gazprom. Tamější zásobník by měl pojmout ale "jen" 400 milionů kubíků plynu.

Podzemní sklady plynu slouží zejména ke skladování letních přebytků plynu a zpětné dodávce do plynárenské sítě v době zvýšené spotřeby, tedy zejména v zimě během topné sezony.

Nejčastěji se plyn vtlačuje do míst, kde byla dříve ropa. Vytěžené a důkladně prozkoumané sloje jsou pro vznik zásobníků to nejlepší.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz