Demontáž osvětlení na stadionu za Lužánkami. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Podívejte se, jak dělníci káceli stožáry s osvětlením na stadionu za Lužánkami

  • 7
Osvětlení na fotbalovém stadionu za Lužánkami bylo už v tak špatném stavu, že jej museli skácet. Během víkendu a pondělka demoliční firma odstranila tři zrezivělé stožáry, na kterých byla světla zavěšená. Poslední stožár padne v úterý.

S rozhodnutím odstranit staré sloupy s osvětlením přišli brněnští radní. Čtyři vysoké stožáry na stadionu byly totiž v natolik havarijním stavu, že vážně hrozilo, že se zřítí.

"Z pravidelných kontrol vyplynulo, že sloupy musí pryč. Kdyby na někoho spadly, mohlo by to být vážné," řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Demontáž osvětlení na stadionu za Lužánkami.

Demoliční firma začala stožáry odstraňovat v sobotu. Tempem jeden sloup za jeden den do včerejška skácela tři ze čtyř stožárů.

"Poslední stožár zlikvidujeme během úterý," sdělil Luděk Olšan z firmy Demont Servis, která světla odstraňuje.

Ke stadionu přijely o víkendu dva autojeřáby, bagry a několik vozů na převoz. "Každý sloup se boural po částech. Nejdřív jsme odstranili světla, která byla nahoře. Pak přišla na řadu ocelová nadstavba. A jako poslední se likvidovaly železobetonové nohy, které sloup ukotvují," popsal Olšan.

Demontáž osvětlení na stadionu za Lužánkami.Demontáž osvětlení na stadionu za Lužánkami.Demontáž osvětlení na stadionu za Lužánkami.

Většina materiálu poté půjde do šrotu. Celá likvidace bude podle Žáry stát 546 tisíc korun.

Z fotbalového stadionu za Lužánkami zbývají v současnosti už jen ruiny. Přitom v dobách největší slávy tam chodilo na každý zápas průměrně 28 tisíc lidí.

Nový stadion za 1,6 miliardy

Na zbytcích starého stadionu plánují radní postavit stadion nový. Ten by měl podle projektu, který představil architekt Petr Hrůša loni v srpnu, stát přes dvě miliardy korun. S tím ale politici nepočítali a požádali architekta, aby zapracoval na snížení nákladů.

"Podle aktuálních informací to vypadá, že se podařilo náklady snížit na 1,6 miliardy," řekl primátor Roman Onderka. Podle něj bude ještě do konce letošního roku jasno, kolik bude nový stadion stát.

Pokud pak částku radní odsouhlasí, bude město žádat stát o finanční dotaci. "Žádat budeme o polovinu z celkových nákladů. Zbytek pak doplatí město Brno do tří let," řekl Onderka.

Podle nejoptimističtější verze začne nový stadion fungovat v roce 2013 či 2014. Brněnští fanoušci netrpělivě čekají. Na stadion v Králově Poli, kde se nyní nejvyšší liga hraje, si nikdy moc nezvykli.

Fandové chtějí stadion zpět

Právě naopak, většinou volali po návratu za Lužánky. "Fandové lpí na tradicích. Za Lužánkami se hrálo desítky let, Brno tam vyhrálo ligu. Domov je tam," tvrdí místopředseda sdružení Zbrojováci, kterému přezdívají Fajnovej.

Rozpadlý brněnský stadion Za Lužánkami"Jen si srovnejme kapacitu těch dvou míst, jejich zázemí a vzdálenost od centra města. Ve všem je stadion za Lužánkami lepší. Navíc v Králově Poli se hraje mezi barákama. Není tam žádná atmosféra," míní Fajnovej.

Z kopce to se stadionem za Lužánkami začalo jít v devadesátých letech. Celý areál v roce 1990 přešel do rukou společnosti Boby Revue, patřící Lubomíru Hrstkovi. Ten se ale dostal do dluhů a na údržbu stadionu neměl peníze.

V roce 2001 už stadion přestal vyhovovat požadavkům nejvyšší ligy, a soutěž se proto dočasně přesunula do Králova Pole. Toto provizorium trvá už osm let.