Podívejte se, jak medvědice Kamčatka pečuje o čtrnáctidenní medvíďata

  14:05aktualizováno  14:05
Už dva týdny se v brněnské zoo radují ze dvou mláďat medvěda kamčatského. Chovatelé je nepřetržitě sledují. Speciální kamery a zvukový systém živě snímají porodní box. Za čtvrt roku by se měla celá rodinka medvědů kamčatských objevit před návštěvníky zoo. Podívejte se na video.

Medvědice se o své potomky svědomitě stará. "Záznam potvrdil to, co chovatelé říkali, že mláďata jsou dvě a daří se jim dobře. Všichni mohou kdykoliv nahlédnout do porodního boxu prostřednictvím on-line přenosu na stránkách zoobrno.cz," pozvala čtenáře mluvčí zoo Lucie Kapounová.

Mláďata už mají i první úspěchy. On-line kamera z porodního boxu totiž zvedla návštěvnost webových stránek zoologické zahrady více než čtyřnásobně. "Asi desetina diváků se dívá na medvíďata z portálu iDNES.cz, další pak na Facebooku," informuje vedoucí informatik zoo Milan Kříž.

Sedm set kilogramů vážící medvědice Kamčatka potomky bedlivě střeží. Proto chovatelé zpočátku nevěděli, kolik medvíďat matka porodila.

"Do porodního boxu nikdo nesmí. Dokonce i do zázemí chodí jen chovatelé, které dobře zná. Cizí pachy by ji mohly vyrušit," říká mluvčí.

Medvědice kojí a drží hladovku

Teď se medvíďata živí mateřským mlékem, Kamčatka naopak drží půst. "Medvědice v tuto dobu nepřijímá potravu a žije jen ze svých zásob, které si udělala na podzim," vysvětluje Kapounová.

Kamčatka se se svým dlouholetým druhem Jelizarem spářila už na podzim, u medvědů se ale nikdy nedá přesně odhadnout, kdy porodí.

Chovatelé odhadovali čas kolem Vánoc nebo po Novém roce. Nakonec mají medvíďata kamčatská napsané v rodném listě datum 30. ledna 2012.

Magnet pro návštěvníky

Kamčatce a Jelizarovi je shodně sedmnáct let, jsou na sebe zvyklí už odmalička. Dlouho spolu žili v zoologické zahradě v Rostově na Donu, kam se oba dostali jako osiřelá mláďata. Odchovali pět medvíďat. "Tři jejich potomci byli dokonce vypuštěni do volné přírody," připomíná Kapounová.

Za deset až dvanáct týdnů by další jejich dva potomky mohli vidět už první návštěvníci v brněnské zoo. "Po čtvrt roce medvědice mláďata vyvádí z brlohu ven," říká Kapounová.

Ošetřovatelé je chtějí seznámit i s tátou Jelizarem. Zatímco u ledních medvědů své potomky otec už nikdy nemůže spatřit, protože by je zabil, medvědi kamčatští jsou schopni vytvořit rodinu.

"Pokud se podaří mláďata s Jelizarem spřátelit, mohli by je na jaře vidět návštěvníci ve výběhu," míní Lucie Kapounová.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Muž si spletl jména žen, uraženou partnerku pak napadl v kostele

Věřící v St. Mary's Cathedral v Dublinu. Ilustrační foto

Na služebně znojemské městské policie hledala útočiště žena, kterou její partner napadl v kostele. Jako důvod rozepře...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Kultuře v Brně mohou přinést peníze firmy, říká budoucí radní Fišer

Pětatřicetiletý Marek Fišer se netají tím, že jako velký propagátor legalizace...

Poté, co Markéta Gregorová (Piráti) odmítla post v nové brněnské koalici, stane se radním pro kulturu její kolega z...

Najdete na iDNES.cz