Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podívejte se, jak medvědice Kamčatka pečuje o čtrnáctidenní medvíďata

  14:05aktualizováno  14:05
Už dva týdny se v brněnské zoo radují ze dvou mláďat medvěda kamčatského. Chovatelé je nepřetržitě sledují. Speciální kamery a zvukový systém živě snímají porodní box. Za čtvrt roku by se měla celá rodinka medvědů kamčatských objevit před návštěvníky zoo. Podívejte se na video.

Medvědice se o své potomky svědomitě stará. "Záznam potvrdil to, co chovatelé říkali, že mláďata jsou dvě a daří se jim dobře. Všichni mohou kdykoliv nahlédnout do porodního boxu prostřednictvím on-line přenosu na stránkách zoobrno.cz," pozvala čtenáře mluvčí zoo Lucie Kapounová.

Mláďata už mají i první úspěchy. On-line kamera z porodního boxu totiž zvedla návštěvnost webových stránek zoologické zahrady více než čtyřnásobně. "Asi desetina diváků se dívá na medvíďata z portálu iDNES.cz, další pak na Facebooku," informuje vedoucí informatik zoo Milan Kříž.

Sedm set kilogramů vážící medvědice Kamčatka potomky bedlivě střeží. Proto chovatelé zpočátku nevěděli, kolik medvíďat matka porodila.

"Do porodního boxu nikdo nesmí. Dokonce i do zázemí chodí jen chovatelé, které dobře zná. Cizí pachy by ji mohly vyrušit," říká mluvčí.

Medvědice kojí a drží hladovku

Teď se medvíďata živí mateřským mlékem, Kamčatka naopak drží půst. "Medvědice v tuto dobu nepřijímá potravu a žije jen ze svých zásob, které si udělala na podzim," vysvětluje Kapounová.

Kamčatka se se svým dlouholetým druhem Jelizarem spářila už na podzim, u medvědů se ale nikdy nedá přesně odhadnout, kdy porodí.

Chovatelé odhadovali čas kolem Vánoc nebo po Novém roce. Nakonec mají medvíďata kamčatská napsané v rodném listě datum 30. ledna 2012.

Magnet pro návštěvníky

Kamčatce a Jelizarovi je shodně sedmnáct let, jsou na sebe zvyklí už odmalička. Dlouho spolu žili v zoologické zahradě v Rostově na Donu, kam se oba dostali jako osiřelá mláďata. Odchovali pět medvíďat. "Tři jejich potomci byli dokonce vypuštěni do volné přírody," připomíná Kapounová.

Za deset až dvanáct týdnů by další jejich dva potomky mohli vidět už první návštěvníci v brněnské zoo. "Po čtvrt roce medvědice mláďata vyvádí z brlohu ven," říká Kapounová.

Ošetřovatelé je chtějí seznámit i s tátou Jelizarem. Zatímco u ledních medvědů své potomky otec už nikdy nemůže spatřit, protože by je zabil, medvědi kamčatští jsou schopni vytvořit rodinu.

"Pokud se podaří mláďata s Jelizarem spřátelit, mohli by je na jaře vidět návštěvníci ve výběhu," míní Lucie Kapounová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz