Oprava jeskyně Balcarka v Moravském krasu

Oprava jeskyně Balcarka v Moravském krasu - Kompletní rekonstrukce jeskyně Balcarka skončí v létě 2010 a dělníci v ní vymění všechny rozvody a odvezou tuny hlíny a kamení. Vzniknou zde také nové prohlídkové okruhy. Oprava bude stát téměř dvacet milionů korun. | foto: Radek Miča, MAFRA

Podívejte se, jak se čistí jeskyně v Moravském krasu

Nádhernou krápníkovou výzdobu, obrovské dómy a klikaté podzemní chodby jeskyně Balcarka mohou od loňského listopadu oceňovat pouze dělníci. Pracují na generální opravě podzemí. Jejich pracovní četa navíc vyváží z podzemí tuny opotřebovaného materiálu.

"Dělníci vyváží tisíce kubíků zeminy, betonové chodníky i schodiště, staré ocelové konstrukce i elektrické kabely," líčí Jiří Hebelka, šéf Správy jeskyní Moravského krasu.

Oprava jeskyně Balcarka v Moravském krasu

"Jeskyně byla zpřístupňována na etapy od roku 1933 do roku 1948. Naší snahou teď je vrátit ji do přírodnějšího stavu," vysvětlil Hebelka.

Za dotaci necelých dvaceti milionů korun od Ministerstva životního prostředí by se návštěvníci už v červenci měli procházet po nových betonových chodnících i schodištích s nerezovým zábradlím.

Balcarka zatím vypadá jen jako podzemní staveniště. "V žádné jiné jeskyni není tolik jílu," upozorňuje vedoucí provozu Eva Hebelková.

Porodnice pro medvědy

V zadních částech jeskyně dělníky vystřídali netopýři, kteří zde přes zimu sídlí.

Oprava jeskyně Balcarka v Moravském krasu

"Rekonstrukci předcházel záchranný archeologický výzkum, do prostor, v nichž byly do roku 1948 vystaveny obrazy mamutů, chceme instalovat nálezy kosterních pozůstatků pravěkých medvědů - jeskyně totiž zřejmě sloužila jako jakási porodnice pro medvědy, což je velký unikát," líčí Hebelka.

Turisté, kteří u Balcarky podle Hebelkové stále jezdí, když je uzavřená, se mohou těšit i na promítání nového filmu či výstavu ulomených krápníků, které rekonstrukce odkryla.