Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podívejte se na rozbouřenou Dyji, kvůli vodě zasahovali hasiči

  8:27aktualizováno  20:35
Řeka Dyje v pátek v Podhradí nad Dyjí kulminovala. Znamená to, že již několik hodin nezvedla svoji hladinu, podle hydrometeorologů naopak začala hladina od sedmi hodin klesat. Ve Vranově nad Dyjí a ve Znojmě jsou zatopené sady a zahrádky. Kvůli vodě na jižní Moravě zasahovali i hasiči. V Brně hlídají strážníci hladinu Svitavy i Svratky.

Dyje ve Znojmě 6. březen 2009 | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

"V noci jsme nespali. Obcházeli jsme s obavami kolem řeky," popsala devětapadesátiletá Daniela Hamplová z Podhradí nad Dyjí, které velká voda před třemi roky způsobila rozsáhlé škody na majetku.

Vodohospodáři přes den nahlásili, že voda v Podhradí nestoupá a drží si hladinu okolo 260 centimetrů. "Ono se to ještě může mírně zavlnit, podle toho, jestli spadnou nějaké srážky. Z těch horních poloh z Rakouska může ještě něco přijít, už to ale nebudou žádné výrazné špičky," uvedla dispečerka Povodí Moravy.

Hráz by měla vydržet

Starosta obce Petr Čálek věří, že hráz navezená z nánosů zeminy, kterou bagry vyhrabaly z koryta mezi horním a dolním splavem před dvěma roky, nezačne propouštět vodu, i když je její část těsně pod horním splavem částečně podemletá. "Myslím, že to vydrží," komentoval.

Podhradí nad Dyjí 6. březen 2009

Řeka Dyje, která od půlnoci dosahovala třetího stupně povodňové aktivity, v Podhradí nad Dyjí kulminovala. Znamená to, že již několik hodin nezvedla svoji hladinu. Ta začala po sedmé hodině večer ustupovat.

Velká voda on-line

on-line reportáž iDNES.cz o stavu na řekách

Dyje se v Podhradí vylila během posledních hodin jen do několika zahrádek, do tamních domků se ale nedostala.

Zatopené zahrádky se objevily i ve Vranově nad Dyjí a Znojmě. "Kontrolovali jsme to od Znojemské přehrady po obec Dyji. Nikde není nic zásadního, někde se rozlévá voda přes plot do zahrádek, ale žádné objekty se nikde netopí," uvedl pracovník odboru životního prostředí znojemského městského úřadu.

Hasiči měli práci

Tři stroje dnes museli hasiči postupně nasadit k uvolnění stavidla a koryta řeky Svitavy v Rájci-Jestřebí na Blanensku. "Kmeny stromů, větve a další naplaveniny v korytě řeky u Sportovní ulice zatarasily stavidla náhonu, který část vody ze Svitavy přivádí k místnímu průmyslovému areálu. Protože stavidla nešla spustit, zvýšený průtok vody hrozil zaplavením výrobního provozu," informoval mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

ohrožení

Český hydrometeorologický ústav vydal varování, že množství vody v řekách bude i nadále stoupat. 

STUPNĚ POVODŇOVÉHO NEBEZPEČÍ

0 - normální stav
1 - bdělost
2 - pohotovost
3 - ohrožení

"Vzhledem k pokračujícím vysokým teplotám a teplému jihovýchodnímu větru budou vzestupy pokračovat," píše se v něm. - čtěte Záplavy se blíží, pršet bude až do neděle

Hasiči na Blanensku už v noci zasahovali u průmyslového areálu v Gelhornově ulici.

"Krátce po 4. hodině byli povoláni k uvolnění stavidla jezu rybníka, zaneseného větvemi a vrstvou naplavenin. Po příjezdu správce rybníka jez vyčistili od větví a stavidlo uvolnili. Ve Svitávce místní jednotka dobrovolných hasičů vyjela k vyčištění koryta zdejšího potoka, zaneseného větvemi a naplaveninami," dodal mluvčí

Hrozícímu rozlití řeky Veličky dnes v noci hasiči bránili ve Strážnici na Hodonínsku. Místní dobrovolná jednotka se po 3. hodině snažila uvolnit zablokované stavidlo řeky, která začala vytékat do areálu místních firem. "Kromě zasypávání vpustí hlínou hasiči také pomáhali při vyvážení vozidel z místního autobazaru a do rána tok řeky monitorovali," vzkázal Haid.

Dopoledne profesionální hasiči ze stanice v Kyjově a místní dobrovolní hasiči vyjížděli na kyjovský stadion k odčerpání vody ze sklepa pod tribunou, který voda zaplavila do 30 centimetrů.

Jihomoravští hasiči vydali instrukce, jak se zachovat při povodni - čtěte ZDE

Ke hrázi mířila kra

Strážníci začali kontrolovat hladiny Svitavy a Svratky v Brně už v noci. Hlídkovali v Obřanech a řeku Svitavu hlídali každou hodinu. "Situaci sledujeme v ulicích Mlýnské nábřeží, Břehová, Kaloudova a Tkalcovská," uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Městská policie hlídá i celou Svratku od pavilonu Antropos až po bystrcký most a zahrádkářskou oblast v Jundrově. Kontroluje, jestli v řece neplavou spadlé stromy. Ty by zhoršily průtok vody.

Zvedá se i hladina Brněnské přehrady. Ta se bude upouštět i v noci, poněvadž její hladině zde chybějí jen tři metry k přepadu.

Zvedá se i hladina Brněnské přehrady. Ta se bude upouštět i v noci, poněvadž její hladině chybí jen tři metry k přepadu.

Od Přístaviště ke hrázi zde navíc plula obrovská ledová kra. "Ta se odtrhla od ledového pole. V žádném případě na ni nesmí nikdo z návštěvníků vstupovat. Je to velmi nebezpečné," varovala Kapitančiková.

U Svratky například strážníci zjistili, že u chaty v Jundrově je zaparkované auto, které by mohla velká voda zatopit. "Jednalo se o zahradu v záplavové oblasti. Šestapadesátiletého muže strážníci kontaktovali a on si auto přeparkoval," uvedla Kapitančiková.

Dyje se řítí: 135 m3 za vteřinu

Průtok v Podhradí nad Dyjí činil 135 metrů krychlových za vteřinu. Přesně před týdnem tam přitom teklo jen 20 metrů krychlových vody za vteřinu při ani ne metrové hladině.

Zaplavený sad ve Vranově nad Dyjí

"Pod vranovskou přehradou by zatím mělo být vše v pořádku, neboť z přehrady můžeme pustit až 130 kubíků vody, aniž by se něco stalo," uvedl dispečer Povodí Moravy. Na několika zahrádkách v dolní části Znojma již nicméně zčásti stojí voda.

mapa Povodí Moravy - 6. březen 2009

Od včerejška Povodí Moravy upouští víc vody z vranovské přehrady, aby zajistilo zásobní prostor pro vodu přitékající z Dyje a Želetavky, kde mizí tající sníh z výše položených oblastí.

Nyní tak z přehrady "řízeně" vytéká téměř sto metrů krychlových vody za vteřinu. Za normálního stavu přitom z Vranova na Znojmo odtéká zhruba pět až šest metrů krychlových vody za vteřinu.

V noci pak větší průtok z Vranova dorazil do Znojma a začal tam platit - podobně jako již dříve pod vranovskou přehradou - druhý stupeň povodňové aktivity.

Podhradí nad Dyjí 6. březen 2009Velká voda v Podhradí nad Dyjí - starosta Petr Čálek

Povodeň ve Strážnici rozhýbala prodej ojetých aut

Rozbouřená řeka Velička dnes až kuriózně napomohla ve Strážnici rozhýbat obchod s ojetými automobily. Kvůli opravě stavidla začalo totiž do jednoho odlehčovacího kanálu u strážnického autobazaru vytékat nebezpečné množství vody a časně z rána kvůli tomu autobazar dokonce evakuovali.

"V noci volala policie, že hrozí zaplavení našeho autobazaru. Tak jsme asi ve čtyři hodiny ráno začali s pomocí hasičů všechna auta odvážet. Bylo jich osmdesát a trvalo nám to asi tři hodiny," uvedl majitel autobazaru Jiří Sasín.

Auta nyní stojí na velkých parkovištích u vlakového nádraží a za zdravotním střediskem. A protože mají za čelním sklem cedule s cenami, někteří lidé se začali mylně domnívat, že se jedná o nějakou prodejní akci.

"Díky tomu jsme jen během dopoledne prodali tři auta," říká Petr Sasín a přiznal, že i jej překvapila reakce lidí. "Tak jsme na parkoviště vyslali prodejce a nebo je tam posíláme se zákazníkem, který přijde do kanceláře, že si už na parkovišti nějaké auto vyhlédl," popisuje novou "povodňovou" formu prodeje.

Na parkovišti již udali jeden volkswagen, ford a renault. "Většinou prodáme tak jedno auto denně a rekord je šest," pochvaluje si prodejce, jak se obchod nyní rozhýbal, a také pomoc některých lidí. "Přišel za námi třeba jeden pán, že má ve dvoře hodně místa, a nabídl nám, že si auta můžeme přemístit k němu," dodal.

I když se už Velička zklidnila, počítá s tím, že auta přivezou zpět až v pondělí. "Dnešní a sobotní prodej budeme praktikovat na parkovišti, když se tak osvědčil," říká.

Zatopení autobazaru na okraji Strážnice nedaleko zdejšího autokempinku hrozilo kvůli tomu, že firma, která opravovala stavidlo, ho nespustila. "Jak k tomu přesně došlo, se však bude teprve prošetřovat," uvedl tajemník protipovodňové komise ve Veselí nad Moravou Petr Michna. Podle něj již Povodí Moravy tuto závadu ráno odstranilo a zaplavení okolí nehrozí.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

V Kotlářské ulici v centru Brno prasklo potrubí a voda zaplavila silnici. Jezdí...
V Brně prasklo potrubí, voda zaplavila silnici. Oprava se protahuje

K masivnímu úniku vody museli ve čtvrtek brzy ráno vyjíždět hasiči do centra Brna. V Kotlářské ulici prasklo potrubí. Vodovody a kanalizace pracují na...  celý článek

Lupiče, který v Brně přepadl dvanáctiletého chlapce, zachytila na chodbě...
Policisté pátrají po lupiči s křivým zubem, chlapci v Brně sebral mobil

Brněnští policisté pátrají po mladíkovi, který napadl v jednom z bytových domů dvanáctiletého chlapce a sebral mu mobil. Lidé by lupiče mohli poznat hlavně...  celý článek

V Mikulově doufají, že až přijdou populačně silnější ročníky, situace s...
Gymnázium v Mikulově má pokaženou pověst. Nastoupilo jen devět prváků

Mimořádně nízký zájem o čtyřleté studium letos zaznamenali na gymnáziu v Mikulově. Pro školu, která už delší dobu bojuje s pošramocenou pověstí, je to další...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.