Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podivné vrácení řidičáku krajskému radnímu prověří ministerstvo dopravy

  10:06aktualizováno  10:06
Hejtman Michal Hašek z ČSSD požádal ministerstvo dopravy o kontrolu. Chce zjistit, proč krajští úředníci vrátili jeho spolustraníkovi a radnímu Jiřímu Jandovi řidičský průkaz, i když za přestupky nasbíral dvanáct trestných bodů.

Jiří Janda (ČSSD) | foto: Web ČSSD Jihomoravského kraje

Krajský radní Jiří Janda, který zřejmě díky protekci nepřišel o řidičák, nepřijde asi ani o funkci na úřadě. V pátek by totiž měl nastoupit do čela krajského výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost (čtěte více).

Jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD

jiří janda

Jiiřímu Jandovi sebral řidičský průkaz hodonínský úřad loni v létě. Radní se odvolal a jeho přestupek posuzoval dopravní odbor krajského úřadu. Ani tady však neuspěl, a tak právně napadl jedno z rozhodnutí o přestupku. Argumentoval například tím, že potřebuje přepravovat rodinu, která je na jeho pomoc odkázána.
Janda se narodil v Hodoníně. Vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. Pracuje jako ředitel Základní školy a Mateřské školy Strážovice. Od roku 2002 je členem hodonínského zastupitelstva. V letech 2004 - 2008 člen sociální komise Rady Jihomoravského kraje. V roce 2008 se za ČSSD stal krajským radním pro oblast školství. Od pátku se stane předsedou krajského výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Je ženatý, má dvě dcery.

I tak hejtman Michal Hašek včera vyzval ministerstvo dopravy, aby řízení o Jandově přestupku prověřilo.

Jandu to nepřekvapilo. Nic divného nevidí ani na tom, že mu úřad nakonec řidičák vrátil. "Jsem překvapený, že z toho někdo dělá problém," prohlásil radní.

Janda dosud seděl v krajské radě. Při koaličních vyjednáváních sociálních demokratů s lidovci se však po dvou letech musel postu radního pro oblast školství vzdát.

Náhradou za to se stane předsedou výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. "Toho, že už nebudu radní nelituji, zůstává mi školství, což je moje srdeční záležitost," řekl.

Hejtman vyzval ministerstvo dopravy, ať případ prověří

Hejtman doufá, že Jiří Janda nic nezákonného neudělal a požádal ministerstvo dopravy, aby případ prozkoumalo. "Jako hejtman o správních řízeních nemám informace, ale ministerstvo by mělo dohlédnout, aby úřad fungoval nezávisle," dodal Hašek.

Z Jandova přestupku si Hašek při podpisu koaliční smlouvy dělal legraci (čtěte dále). Představil ho jako "držitele čtyř trestných bodů". Právě tolik mu zůstalo, když mu úředníci ostatní odmázli.

Kontrola jednou za dva roky je normální

Dopravní odbor v Hodoníně Jandovi loni v létě jedno z rozhodnutí o přestupku zrušil. "To rozhodnutí mělo zásadní právní nedostatky, jak ve výroku, tak v odůvodnění," nastínil důvody zrušení rozhodnutí o přestupku vedoucí dopravního odboru Rostislav Snovický.

Hejtmanův podnět ministerstvu dopravy na prošetření rozhodnutí považuje za standardní věc. "Je to v pořádku. Tak jednou za dva roky se na odboru kontrolují všechna rozhodnutí o přestupcích," potvrdil Snovický.

Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka

Odbor podle něho rozhodl přesně podle předpisů a naznačuje spojení Jandova případu s předvolební kampaní. "Nebude náhoda, že to někdo vytáhl šest týdnů před volbami," dodal Snovický.

Postup úředníků obhajuje i předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. "Náš úřad funguje perfektně a dostal v minulosti mnoho ocenění. Jsem přesvědčen, že postupoval správně," podpořil zrušení rozhodnutí zástupce krajské opozice Kadrnka.

Zároveň se také domnívá, že zveřejnění Jandova případu má politický podtext. "Odráží to pnutí v hodonínské ČSSD," myslí si Kadrnka.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Najdete na iDNES.cz