Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf strážníků kvůli své obhajobě zneužil pravomoc, řekl brněnský soud

  11:23aktualizováno  11:23
Městský soud v Brně rozhodl o vině ředitele brněnské městské policie Jaroslava Přikryla. Podle soudce se prokazatelně dopustil zneužití pravomoci úřední osoby. Verdikt však ještě není pravomocný a zatím není známá ani výše trestu.

Šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Šéfa brněnských strážníků Jaroslava Přikryla začínají dohánět podivné kroky, kterých se ve své funkci opakovaně dopouštěl. Brněnský městský soud nyní podle zjištění MF DNES rozhodl o jeho potrestání za zneužití pravomoci úřední osoby.

Co je to trestní příkaz

Takzvaný trestní příkaz je obdobou rozsudku. Vydává ho soud, aniž by se konalo hlavní líčení, a to v případě, že je podle soudce trestný čin zcela spolehlivě prokázán důkazy. Jestliže obviněný nebo státní zástupce s tímto verdiktem nesouhlasí, mohou ho do osmi dnů od doručení příkazu odmítnout. V takovém případě se koná se běžný soud. Trestním příkazem lze uložit jen určité tresty. Například podmíněný trest odnětí svobody do jednoho roku, trest zákazu činnosti do pěti let či peněžitý trest.

Toho se paradoxně dopustil při tom, když sháněl důkazy o svojí nevině při jiném trestním stíhání.

Navzdory tomu však Přikryl stále zůstává ve funkci. Pro srovnání: v Opavě minulý týden stačilo na odvolání šéfa strážníků jen podezření, že se mohl dopustit podobných skutků jako Přikryl.

Ředitel brněnské městské policie je od loňského prosince stíhán kvůli machinacím s pokutami za parkování. Primátor Roman Onderka (ČSSD) ho však z funkce neodvolal, strážníkům tak Přikryl stále šéfuje.

A právě toho podle žalobců zneužil, když sháněl důkazy na svoji obhajobu. Ze systému městské policie totiž neoprávněně stáhl dokumenty o případech, ve kterých byly v minulosti vyměřeny pokuty za parkování.

Jako důkazy o své nevině je pak poslal k soudu. Potíž je v tom, že k těmto důkazům by se správně měli dostat pouze vyšetřovatelé, nikoliv stíhaný Přikryl.

O Přikrylově potrestání za toto provinění rozhodoval soud ve zkráceném řízení, tedy neveřejně. Takový postup je podle zákona možný tehdy, když je vina podle soudce zcela jasná.

"Byl vydán trestní příkaz, tedy bylo rozhodnuto bez projednání u hlavního líčení," konstatovala mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Není však zatím známá výše trestu. Tu soud totiž může zveřejnit, až když si verdikt převezme souzený člověk i státní zástupce. A to se zatím nestalo.

Na běžný soud ještě může dojít

Ani po doručení trestu ovšem verdikt nemusí být pravomocný. Státní zástupce i obviněný se do osmi dnů mohou ozvat a požadovat konání běžného hlavního líčení.

Takový postup se konal například v kauze sociální pracovnice Ley Petříčkové, která neodhalila týrání malého chlapce. Soud jí ovšem i v hlavním líčení potvrdil podmínku.

Přikryl se k žádnému ze skutků, ze kterých se má zpovídat, zatím nevyjádřil ani po opakovaných výzvách redakce.

Primátor Onderka (ČSSD), který ho může odvolat, zase čeká na pravomocný verdikt soudu.

"Jsem překvapen, že první kauzu pana Přikryla řeší policie už rok a stále není ukončena. A následně je zde nová kauza, která je řešena dokonce ve zkráceném řízení. Připomíná mi to případ bývalého policejního prezidenta, který byl ve zkráceném řízení do měsíce odsouzen a následně za dalších šest měsíců osvobozen," podotkl v půli června Onderka.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Další z rubriky

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz