Jiří Hos

Jiří Hos | foto: ODS Brno-město

Vlivný podnikatel Hos: z Jižního centra místostarostou Brna-severu

  • 5
Když se minulý týden stal místostarostou Brna-sever Jiří Hos z ODS, opozice jen těžko skrývala zklamání. Hos je vlivný a bohatý podnikatel s pověstí zákulisního hráče, který si například pronajal brněnské hlavní nádraží.

"Ve skrytu duše jsme doufali, že to neudělají," komentoval opoziční zastupitel Pavel Wisman (TOP 09) návrh klubu ODS, aby byl místostarostou pro školství, kulturu, sport a investice právě Hos.

Na post mu pomohlo odstoupení dosavadní starostky Sabiny Tomíškové a odvolání místostarosty Ivana Svobody (oba ODS), což obojí souvisí s takzvanou kauzou Bytasen, kvůli které padla obžaloba právě na Svobodu a bývalé radní. Tomíšková stíhaná není, je však spolumajitelkou firmy Bytasen, se kterou radnice uzavřela nevýhodné smlouvy.

Jiří Hos

  • Bývalý dráhový cyklista.
  • Zastupitel města Brna, zastupitel, radní a místostarosta druhé největší městské části Brno-sever.
  • Jeden za dvou zástupců Brna v celostátní výkonné radě ODS.
  • Vlastní firmu Visinvest, která do Brna přivedla v letech 2009-2011 Národní basketbalovou ligu. Tu později klub opustil kvůli nedostatku peněz.

Minulý týden si tak městská část zvolila nového starostu Rostislava Hakla z ČSSD a k němu právě kontroverzního Hose. "Byli jsme proti," řekl další opoziční zastupitel Petr Hladík z KDU-ČSL. "Kvůli jeho podnikatelským aktivitám a zákulisním hrám. Není to vhodná osoba pro reprezentaci městské části ve funkci místostarosty," myslí si Hladík.

Sám Hos však žádný problém nevidí. "Přeorganizuji si veškeré aktivity, abych se mohl víc věnovat městské části," slíbil kolegům z ODS. Dosud spíše zákulisní hráč se takto viditelným veřejným funkcím vyhýbal. Majitel několika lukrativních nemovitostí a zámečku v Komorově u Bučovic by chtěl na Brně-sever ve zbývajícím čase do komunálních voleb především investovat peníze do škol a školek.

"Chci využít všechny možné dotační tituly, které nám umožní jejich opravy. Budu se snažit také navyšovat počet míst ve školkách," slíbil Hos. Jako další důležitý úkol, který by chtěl do několika měsíců splnit, je předání chátrající Arnoldovy vily zpět městu. "Bývalá školka je zakonzervovaná a pak už bude na rozhodnutí města, co s ní," řekl Hos.

Arnoldovu vilu, která je v Černých Polích ve svahu pod vilou Tugendhat, přitom dobře zná, protože jeho manželka Helena Hosová vlastní podle katastru nemovitostí rodinný dům, který sousedí jak s vilou Tugendhat, tak se zahradou i s Arnoldovou vilou. To v době, kdy se ve vile rušila školka, zavdalo příčinu ke spekulacím, zda byznysmen Hos nebude usilovat i o její koupi. Tomu zatím nic nenasvědčuje.

Přítel poslance Blažka

Hos působí v mnoha dalších funkcích - je také městským zastupitelem, jako jeden ze dvou Brňanů sedí společně s poslancem Pavlem Blažkem v celostátní výkonné radě ODS, figuruje v několika firmách jako jednatel. Právě s Blažkem jej kromě dlouholetého přátelství spojuje jedna z problematických kauz.

V době, kdy Blažek seděl v městské společnosti Jižní centrum a měl tam jako radní za ODS reprezentovat zájmy města, prodala několika firmám provázaným s Hosem a dalším vlivným podnikatelem Radkem Konečným lukrativní pozemky vedle dnešní Vaňkovky. Dnes na tomto místě stojí výškový dům Trinity.

Znovu se o Hosovi média začala zmiňovat před dvěma lety, kdy občanské sdružení Brnění zveřejnilo, že České dráhy pronajaly na čtyřicet let budovy a pozemky brněnského hlavního vlakového nádraží firmě Brno New Station Development (BNSD). Hos je v této firmě místopředsedou představenstva. BNSD získala také předkupní práva na pronajaté nemovitosti. Pokud by se uskutečnil odsun nádraží, který nejvíc prosazuje právě ODS, firmy patřící Hosovi a Konečnému by na něm vydělaly desítky milionů korun.

Hos však slibuje, že se funkcí ve firmách vzdá. "Pravomoci a výkonné funkce převedu na ředitele, zaměstnance a další společníky," prohlásil po zvolení místostarostou. "Podnikání se ale s funkcí nevylučuje, v mém případě střet zájmů nehrozí," dodal. Připustil ale, že ani převedení pravomocí nevylučuje neformální vliv na vedení firem.

V roce 2011 darovala firma Nová dominikánská ODS dva miliony korun. Až do letošního září v ní působil dlouholetý společník Hose Radek Konečný. Tato firma přitom patří do neformálního holdingu společností, jež jsou propojeny právě osobami Hose a Konečného.

"O daru jsem věděl. Strana sháněla sponzory a v kontextu dalších darů to nebyla úplně závratná suma," uvedl Hos. "Že ve firmě nefiguruji, ještě neznamená, že s ní nejsem spjatý. Mám tam společníka, tak je jasné, že s ní mám co do činění," komentoval míru svého vlivu na firmy, v nichž oficiálně podle obchodního rejstříku nemá žádnou rozhodovací funkci.

,