Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podnikatel měl dluhy u kamaráda, tak ho podle obžaloby zastřelil

  17:37aktualizováno  17:37
Sebejistě hovořil při hlavním líčení u krajského soudu třiatřicetiletý Jiří Hort, kterého obžaloba viní z vraždy čtyřicetiletého inženýra Martina Krejčího. Jeho tělo se loni v říjnu našlo až po půldruhém roce v garáži v brněnské Trýbově ulici. Obžalovaný však s Krejčího smrtí nechce mít nic společného.
Za smrtí brněnského podnikatele zřejmě stály peníze. Ilustrační foto

Za smrtí brněnského podnikatele zřejmě stály peníze. Ilustrační foto | foto: Běla Fialová

"Obvinění kategoricky odmítám. Je pravda, že jsem si od něj půjčoval peníze, ale všechny dluhy jsem splatil," ohradil se obžalovaný, který měl stavební firmu.

Jiný názor má ovšem státní zástupkyně. Podle ní se Hort potřeboval vůči Krejčímu zbavit finančních závazků. "Měl u něj čtyřmilionový dluh a chtěl získat jeho vozidlo Volkswagen Passat. Usmrtil ho střelou do týla, tělo pak ukryl v garáži," uvedla státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Hort u soudu popsal, že se s Krejčím seznámili před několika lety při prodeji nemovitosti a kontakty přerostly v přátelství. Krejčí se nabídl, že se na něj může Hort s důvěrou obrátit, pokud bude potřebovat peníze. "Časem se seznámily i naše manželky a děti. Někdy jsme zašli společně do cukrárny, byli jsme i na dovolené v Tatrách a strávili tam krásný týden," popisoval idylu obžalovaný.

Krejčího nabídky Hort brzy využil. Když potřeboval půjčku na dům v Královopolské ulici, dal mu do zástavy ideální polovinu, kterou vlastnil na domě v Kalvodově, a dostal od něj 600 tisíc.

"Martin pak projevil zájem tento dům koupit, a tak jsem mu jej pomohl získat. Slíbil mi za to milion nad rámec smlouvy, ale potom cuknul. Cítil jsem se poškozen, ale on vyrukoval s nabídkou bezúročných půjček, tak jsem nakonec souhlasil," popsal jednu z řady vzájemných transakcí.

Obžalovaný si od Krejčího půjčoval další částky, a v roce 2005 dokonce tři miliony. "Lákalo mě vybudovat stylovou arabskou restauraci, ale tento můj záměr nakonec padl, takže jsem ty peníze vrátil," dušoval se Hort.

Podle státní zástupkyně ale v účetních knihách mrtvého není o vrácení peněz žádný záznam, a to byl Krejčí podle svědků puntičkář. "Na vrácené peníze mi potvrzení nedával," vysvětlil to obžalovaný.

Mluvil spisovně, občas nahlížel do připravených poznámek a na každý argument bez nervozity zareagoval. Dával si záležet, aby působil jako člověk, který má čisté svědomí. Také detailně popsal, co dělal 19. dubna 2006, tedy v den Krejčího zmizení.

Manželka mrtvého inženýra Jana Krejčí soudu sdělila, že ještě téhož večera nahlásila jeho zmizení. Policie pak provedla rozsáhlé pátrací akce, dokonce s nasazením vrtulníku.

U soudu svědčil rovněž František Jeglík, v jehož garáži se našla mrtvola. "S Jirkou Hortem se známe od dětství. Chtěl jsem garáž pronajmout a on mi pronájem zprostředkoval. Dal jsem mu klíče a od té doby jsem tam nebyl," popsal Jeglík a přiznal, že mu Hort dosud dluží 260 tisíc. Obžalovanému hrozí až 15 let.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz