Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podnikatelka zaplatila lednické škole počítačovou učebnu, pro příklad bohatým

  19:29aktualizováno  19:29
Základní škola v Lednici dostává ročně na pomůcky zhruba sto tisíc korun. Zaplatí učebnice a je téměř na nule. Přesto od včerejška používá deset nových počítačů a k tomu zbrusu nový výukový software dějepisu. Program ve statisícové hodnotě má jako první v republice.

Lednická škola dostala počítače. Michaela Cibulková | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vše zaplatila podnikatelka Michaela Cibulková, která v Lednici s manželem vlastní atraktivní hotel. "Je to naprosto normální. Kdo jiný by to měl škole pořídit než my, kteří tady vyděláváme peníze," tvrdí.

Podnikatelka a fotografka, která žije a pracuje střídavě v Praze a v Lednici, se mezi boháče neřadí. Na druhou stranu ale říká, že peníze na to, aby se z nich daly zaplatit prospěšné věci, se vždycky najdou.

Chce přilákat i své známé
"Nevyděláváme málo. Nežijeme si špatně. A podělit se s někým dalším, zvlášť s dětmi, je naprosto správné rozhodnutí," říká bez vytáček. Za to, že může peníze věnovat, se rozhodně nestydí. "Chci tak dát příklad těm opravdu bohatým. To mi v naší společnosti opravdu chybí. Ta míra společenské spoluzodpovědnosti. Potom se někteří opravdu bohatí podnikatelé diví, že volební hlasy získává občas i levice," podotýká.

Do školy ostatně přilákala i své známé. I těm chce navrhnout, aby ze svého výdělku pustili pro školu nějakou korunu. "Myslím, že najdou finance na kdeco nepotřebného. Tak proč je nedat za něco, co potřebné je," říká Cibulková.

Výukový software budou ledničtí školáci v podstatě testovat. Nikdo jiný jej ještě v rukou neměl.

Lednická škola dostala počítače. Michaela Cibulková

"Nikdo zpočátku, ale ani v průběhu tvorby nevěřil, že je možné v tak poměrně krátkém časovém období dokončit tak obsahově rozsáhlou aplikaci, ale je to hotovo. Nyní se budeme soustředit na získání financí pro tento projekt tak, aby jej bylo možno nasadit na co nejvíce základních a středních školách v České republice," uvedl David Formánek, jednatel společnosti, která program vyvinula.

V Lednici mu v tom bude pomáhat právě Michaela Cibulková. Kromě druhého stupně lednické školy chce počítači s výukovým softwarem vybavit i školu pro ty nejmenší děti. I do jejich učeben chce zavést multimediální internetový portál, který provází českou historií od nejhlubšího pravěku až do současnosti. Postupně přijdou na řadu i školy v okolí. Zda se k ní někdo připojí, si netroufá odhadnout.

Podnikatelku motivovaly děti
"Důležitý je individuální přístup a zodpovědnost každého, který má možnost něco dát. Nejde vždy jen o peníze, ale i o práci. A někdy stačí člověka jen nakopnout správným směrem," míní podnikatelka. Právě do podpory softwarového vybavení školy se pustila na popud vlastních dětí, které lednickou školu navštěvovaly.

"Zároveň ale navštěvují anglickou školu v Praze, kde vypadá výuka trochu jinak. Když se zaměří na nějaký problém, řeší jej napříč všemi předměty. Je to ideální způsob, jak dítě motivovat k tomu, aby se samo snažilo dobrat k nějakým informacím. Moje děti jsou v tomto směru naprosto samostatné. A je to právě díky tomu, že mohou ve škole pracovat tímto způsobem," míní.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz