Podniky na jihu Moravy se obávají zdražení elektřiny, vyšší ceny mohou způsobit problémy malým i velklým provozům. Ilustrační foto

Podniky na jihu Moravy se obávají zdražení elektřiny, vyšší ceny mohou způsobit problémy malým i velklým provozům. Ilustrační foto | foto: Evropská komise

Podniky se obávají zdražení elektřiny, problémy hrozí i velkým provozům

  • 5
Firmám a podnikatelům na jihu Moravy se nelíbí plán vlády zdražit cenu elektrické energie. Klesla by jim výroba a museli by propouštět. Houfně se tak připojují k výzvě Stop zdražování elektřiny, jejímž cílem je poukázat právě na dopady, které by plánované zdražení způsobilo.

Poklesla by výroba, firmy by byly nuceny uzavírat náročnější provoz, zahraniční investoři by si mohli rozmyslet své investiční záměry. Zákonitě by se zvýšila nezaměstnanost. "Náklady na chod firmy se neustále zvyšují, zatímco odběratelé nás tlačí k nižším cenám," říká majitel uzenářství ve Velké Bíteši Milan Sláma.

V souvislosti se zvyšující se cenou elektrické energie by firmy musely přistoupit ke zdražení. Jedině tak by mohly bojovat s konkurencí. "Současná krize výroby by se ale tímto krokem prohloubila. Museli bychom začít šetřit jinde, abychom obstáli. Nebudou se tak pořizovat nové počítače," přibližuje Patrik Trampota z brněnské společnosti MIX. Ta je dodavatelem technologických zařízení pro chemický, farmaceutický a potravinářský průmysl.

Vyšší ceny mohou ještě zvětšit propad výroby

Řada podniků totiž nadále bojuje s dopady hospodářské krize. Výhledové zdražení elektřiny může možný růst přibrzdit. "Chybějící finance by se promítly v dalším rozvoji firmy," uvádí obchodní zástupce družstva Kovo Jaroslav Bříštěla.

Družstvo se soustřeďuje na výrobu školního nábytku a už v současnosti musí bojovat s třicetiprocentním propadem výroby. Vyšší cena energie by dle Bříšťaly mohla znatelně omezit provoz společnosti.

Firmy argumentují, že si s nimi stát dělá, co chce. Navíc v období, kdy by z jeho strany uvítaly spíše pomocnou ruku. "Pokud se nás něco týká a zároveň to nemá žádný či negativní efekt,musíme se ozvat," zdůvodňuje svůj podpis ve výzvě podnikatel Boris Vaculík, jenž ve Znojmě provozuje obchod se svařovací technikou.

Dopad zdražení energie se projeví nejen ve velkých firmách, kde je odběr elektřiny největší. Do úzkých se mohou dostat i menší provozy. "Každá tisícovka navíc by byla cítit," upozorňuje Jaroslav Jůza. Ten v Kuřimi vlastní velkoobchod s brusivem, nářadím a nástroji. V domě, kde sídlí jeho firma, zároveň bydlí. Za odběr elektřiny platí měsíčně 10 tisíc korun.

Avizovaný skok ceny elektrického proudu může způsobit problémy i zavedeným firmám. "Ačkoliv si lidé naši firmu pochvalují, leckdy zvažuji, že skončím. Ze všech stran totiž slyším, že je potřeba platit a platit," svěřuje se majitel brněnské rybárny Antonín Šopík.

Snahy Svazu obchodu a průmyslu ČR se prozatím vyplácí. Vláda totiž na jeho doporučení rozhodla o opatření, která v příštím roce zmírní slibovaný růst cen elektřiny. Zdražení v příštím roce kabinet omezí zavedením srážkové daně na solární elektrárny ve výši 26 procent a prodejem emisních povolenek. Ty mají být zdaněny sazbou 32 procent. Tyto kroky mají následně zmírnit růst cen elektřiny zapříčiněný z valné části podporou fotovoltaických elektráren.

Přesto se zdražení energie podnikatelům nevyhne. Vláda chce udržet zvýšení cen elektřiny pro domácnosti a podniky do 5,5 procenta. "Prozatím jsme nevyjádřili konečné cenové rozhodnutí," dodává mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.