Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podobu zastávky v Hradišti řešili i kandidáti do senátu

  16:02aktualizováno  16:02
Autobusová zastávka ve znojemské městské části Hradiště začíná mít zvuk. Její podoba totiž letos před senátními volbami zahájila politickou kampaň. Spor o ni nakonec skončil plechovým provizoriem. V minulých dnech změnila svůj vzhled znovu - letos již potřetí. A zřejmě opět ne naposled. Je totiž dřevěná, což je ta chyba.

Autobusová zastávka ve znojemské čtvrti Hradiště budí emoce politiků | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

Neshody kvůli zastávky v ochranném pásmu Národního parku Podyjí se v červnu rozhořely mezi kandidáty do senátu. Město nechalo odstranit původní nevzhlednou plechovou boudu. Kandidát za zelené Tomáš Rothröckl na straně správy parku prosazoval kamennou zastávku, jaká zde bývala kdysi. Podle jeho mínění právě taková prý do staré zástavby obce ležící na hranici Podyjí patří.

Na straně druhé starosta Znojma Petr Nezveda coby kandidát za ODS prosazoval zastávku dřevěnou, neboť několik takových město zakoupilo, aby nechalo vyměnit některé rozpadající se čekárny ve městě.

Plechový přístřešek nahradili zase plechem

Výsledek sporu skončil patem. Nevzhlednou čekárnu z plechu nahradila jiná plechová - jako provizorium do doby, než se o sporu rozhodne.

Nyní se na Hradišti objevila zastávka dřevěná. Nikdo si zatím nestěžuje, místní jsou rádi, že je úkryt před deštěm prostornější. Ale možná se schyluje k dalšímu sporu. Správa parku totiž tvrdí, že kývla na provizorium.

"My jsme souhlasili s umístěním této zastávky jako provizoria, protože se na Hradišti bude dělat v nejbližších měsících kruhová křižovatka. Poté totiž zřejmě nebude na stejném místě a pak se to bude řešit nějakou definitivní podobou," uvedl Rothröckl.

Nezveda: Dřevěnice zůstane!

Naopak starosta Nezveda míní, že podoba zastávky je již definitivní. "Podle mě ta zastávka jako taková už provizorní není. Je zrealizovaná po dlouhodobých konzultacích se správou parku. Spíš možná je provizorní její umístění," popsal Nezveda.

Nechce se však nyní pouštět do dalšího sporu se správou parku. "Ty okolnosti totiž neznám zcela přesně, zeptám se raději na našem odboru rozvoje," vzkázal.

Smířlivější tón než při letním sporu volí i Rothröckl. "Námi zmiňovaná cihlová zastávka byl tehdy příklad, jak by to tam mohlo být. Já tvrdím, že tam klidně může být nějaká moderní stavba, která bude třeba vybraná z katalogu. Musí to ale být kvalitní záležitost. Až tam tedy bude kruhová křižovatka, přijme se definitivní řešení," dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz