Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podomní prodejci mají nový trik, do bytu se vetřou s čestným prohlášením

  9:35aktualizováno  9:35
Řada měst na jižní Moravě zakázala podomní prodej kvůli podvodníkům vnucujícím nevýhodné smlouvy a předražené výrobky. Prodejce to však nezastavilo, zákazy dokážou obejít. Používají například trik s čestným prohlášením.

Podomní obchodníci dokážou zákazy obejít. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedni "šmejdi" se snaží obalamutit lidi a vnutit jim předražené zboží na prodejních zájezdech, jiní se s vidinou peněz z nevýhodných smluv nebo nákupů vtírají přímo do domácností lidí. Proti oběma typům úřady v poslední době bojují. Řada měst a obcí na jižní Moravě už kvůli tomu úplně zakázala podomní prodej.

Přesto se obchodníci do domácností především starších lidí dokážou vloudit. A zase vydělávat na důvěřivosti lidí.

Čerstvé zkušenosti s nimi má Petr z Blanenska, který si z osobních důvodů nepřeje zveřejnit své příjmení. V Blansku platí zákaz prodeje od začátku letošního roku, jeho děda však obchodníkům naletěl. "Podomní prodejce ho spolu s kupní smlouvou nechal podepsat čestné prohlášení, že si ho k sobě pozval domů sám za účelem sjednání objednávky," popisuje.

Živnostník jednaosmdesátiletému důchodci prodal kamna za dvanáct tisíc korun, na internetu se přitom dají koupit za necelé dva tisíce. Smlouva měla měsíční výpovědní lhůtu, kamna však dodali až po třech měsících.

S podobným problémem rozhodně není jediný. "Od začátku roku se k nám dostalo několik desítek podobných případů. Nejčastěji se jedná o nabídky dodavatelů energie či výhodné telefonní tarify," uvedl zástupce ředitele blanenské městské policie Stanislav Sotolář.

Lidé jsou nepoučitelní, ani varování nepomůže

Spousta prodejců také do domácností přichází se záminkou, že nabízejí produkty pro charitativní účely. Vedení města občany na podomní prodejce opakovaně upozorňovalo v místním zpravodaji. "Někteří lidé jsou příliš důvěřiví a neponaučí se," komentuje situaci blanenský starosta Lubomír Toufar.

Zákaz podomního a pochůzkového prodeje je součástí tržního řádu. Rozumí se jím prodej, kdy je bez předchozí objednávky dům od domu nabízeno a prodáváno zboží a poskytování služeb. "Za porušení nařízení mohou prodejci dostat pokutu až 200 tisíc korun. Na obecní úrovni to však často bývá jen tisíc korun," říká Gerta Mazalová ze Sdružení obrany spotřebitelů, které se problematikou už několik let zabývá.

Od smlouvy, kterou zákazník podepíše mimo kamenný obchod, může odstoupit do čtrnácti dnů bez udání důvodu, při nedodání zboží ještě do měsíce. Pokud prodejce nesplní zákonné náležitosti uvedené ve smlouvě, tak dokonce ještě do jednoho roku od uzavření smlouvy.

"Lidé se zároveň mylně domnívají, že když je to zakázané, smlouva po podpisu není platná. V případě porušení zákazu zákazníkům doporučuji se obrátit na místní policii nebo živnostenský úřad," dodává Mazalová.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

České dráhy vyčíslují škody za překopnuté kabely, půjdou do statisíců

Vlaky v Brně mají zpoždění kvůli překopnutým kabelům.

České dráhy vyčíslují, kolik je stály komplikace na konci července, kdy dělníci na brněnském hlavním nádraží poškodili...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Najdete na iDNES.cz