Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dva Brňané podvedli tisíce žadatelů o půjčku. Získali šestnáct milionů

  19:58aktualizováno  19:58
O manipulační poplatky si říkali předem, slíbené půjčky už ale lidé neviděli. Dva Brňané se svými společnostmi Golden Prize Company a Wüstenrolt takto podvedli přes dva tisíce lidí z celého Česka. Přišli si na víc než 16 milionů korun. Teď jim hrozí až deset let vězení. Policie ale varuje, že podobných firem je více.
Podvodníkům z Brna hrozí až deset let vězení. (ilustrační foto)

Podvodníkům z Brna hrozí až deset let vězení. (ilustrační foto) | foto: Reuters

Máte nějaké další dluhy? Na rozdíl od bank nás to nezajímá. Peníze vám půjčíme rychle. Stačí zaplatit manipulační poplatek. 

Zhruba tak vábilo na osm desítek obchodních zástupců firmy Wüstenrolt a její předchůdkyně Golden Prize Company lidi v nouzi, kteří často akutně potřebovali peníze na splátky jiných úvěrů. 

Ani jeden klient se ale peněz nedočkal. Zato dva její majitelé si na oněch "manipulačních poplatcích" od roku 2010 vydělali na šestnáct milionů korun.

"Také jsem naletěl slibným slovům poradce firmy Wüstenrolt. Odstoupil jsem písemně od smlouvy do čtrnácti dnů, ale manipulační poplatek osm tisíc korun nikde. Na to přišel dopis, že pozbývám nároku na vrácení částky. Tímto požaduji řádné potrestání za podvody, které tato ubohá firma na lidech páchá," popsal na internetu praktiky jeden z klientů.  

Stovky podobných žádostí, které jsou na webových fórech, a také zhruba stovku trestních oznámení nyní vyslyšela policie. Po ročním vyšetřování z toho, že podvedli celkem 2 364 lidí, obvinila dva Brňany. Hrozí jim až deset let vězení. 

"Získali jsme databázi klientů, ale peníze jsme nezajistili vůbec žádné. Firma je jen prázdná skořápka," konstatoval vyšetřovatel případu Dušan Janča.

Wüstenrolt nebo Wüstenrot? Písmeno navíc značí podvod

Golden Prize Company, Wüstenrolt a nejnověji Liados Czech. Jméno společnosti změnila dvojice podvodníků vždy, když ta stará příliš "proslula" tím, že peníze ve skutečnosti nepůjčuje. 

Třeba Wüstenrolt se jen o jedno přebývající písmeno "l" liší od jména renomované banky Wüstenrot. "Pachatelé se inspirovali jménem. Zneužili jméno solidní firmy," uvedl vedoucí jihomoravské hospodářské kriminální policie Rostislav Šenk.

Muži, kteří za podnikáním stáli, ani nebyli jednateli firem. Místo nich v obchodním rejstříku byli zaznamenaní nastrčení lidé. 

"Se samotnými klienty smlouvy uzavíralo až osmdesát obchodních zástupců z celého Česka. Ti v hotovosti vybírali i manipulační poplatky. Když se na ně potom obrátili naštvaní klienti, kteří půjčku nedostali, odkázali je na samotnou firmu," vysvětlil Janča.

Policie přitom všechny obchodní zástupce vyslýchala. I přesto, že ti samí lidé reprezentovali od května 2010 do září 2011 podvodnou firmu Golden Prize Company a od září 2011 do července 2012 její nástupkyni Wüstenrolt, policistům tvrdí, že o podvodech nevěděli. Zůstávají tak bez obvinění.

"Podobné případy se množí. Know-how podvodu se rychle rozšířilo po republice. Jen v Brně šetříme dalších pět či šest podobně rozsáhlých případů," varoval Janča. 

Když přitom policisté předvolávali poškozené firmy Wüstenrolt, ti mnohdy nejdříve nevěděli, o jaké firmě mají vypovídat. Podobnou zkušenost totiž udělali i s pěti různými firmami.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz