Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dva Brňané podvedli tisíce žadatelů o půjčku. Získali šestnáct milionů

  19:58aktualizováno  19:58
O manipulační poplatky si říkali předem, slíbené půjčky už ale lidé neviděli. Dva Brňané se svými společnostmi Golden Prize Company a Wüstenrolt takto podvedli přes dva tisíce lidí z celého Česka. Přišli si na víc než 16 milionů korun. Teď jim hrozí až deset let vězení. Policie ale varuje, že podobných firem je více.
Podvodníkům z Brna hrozí až deset let vězení. (ilustrační foto)

Podvodníkům z Brna hrozí až deset let vězení. (ilustrační foto) | foto: Reuters

Máte nějaké další dluhy? Na rozdíl od bank nás to nezajímá. Peníze vám půjčíme rychle. Stačí zaplatit manipulační poplatek. 

Zhruba tak vábilo na osm desítek obchodních zástupců firmy Wüstenrolt a její předchůdkyně Golden Prize Company lidi v nouzi, kteří často akutně potřebovali peníze na splátky jiných úvěrů. 

Ani jeden klient se ale peněz nedočkal. Zato dva její majitelé si na oněch "manipulačních poplatcích" od roku 2010 vydělali na šestnáct milionů korun.

"Také jsem naletěl slibným slovům poradce firmy Wüstenrolt. Odstoupil jsem písemně od smlouvy do čtrnácti dnů, ale manipulační poplatek osm tisíc korun nikde. Na to přišel dopis, že pozbývám nároku na vrácení částky. Tímto požaduji řádné potrestání za podvody, které tato ubohá firma na lidech páchá," popsal na internetu praktiky jeden z klientů.  

Stovky podobných žádostí, které jsou na webových fórech, a také zhruba stovku trestních oznámení nyní vyslyšela policie. Po ročním vyšetřování z toho, že podvedli celkem 2 364 lidí, obvinila dva Brňany. Hrozí jim až deset let vězení. 

"Získali jsme databázi klientů, ale peníze jsme nezajistili vůbec žádné. Firma je jen prázdná skořápka," konstatoval vyšetřovatel případu Dušan Janča.

Wüstenrolt nebo Wüstenrot? Písmeno navíc značí podvod

Golden Prize Company, Wüstenrolt a nejnověji Liados Czech. Jméno společnosti změnila dvojice podvodníků vždy, když ta stará příliš "proslula" tím, že peníze ve skutečnosti nepůjčuje. 

Třeba Wüstenrolt se jen o jedno přebývající písmeno "l" liší od jména renomované banky Wüstenrot. "Pachatelé se inspirovali jménem. Zneužili jméno solidní firmy," uvedl vedoucí jihomoravské hospodářské kriminální policie Rostislav Šenk.

Muži, kteří za podnikáním stáli, ani nebyli jednateli firem. Místo nich v obchodním rejstříku byli zaznamenaní nastrčení lidé. 

"Se samotnými klienty smlouvy uzavíralo až osmdesát obchodních zástupců z celého Česka. Ti v hotovosti vybírali i manipulační poplatky. Když se na ně potom obrátili naštvaní klienti, kteří půjčku nedostali, odkázali je na samotnou firmu," vysvětlil Janča.

Policie přitom všechny obchodní zástupce vyslýchala. I přesto, že ti samí lidé reprezentovali od května 2010 do září 2011 podvodnou firmu Golden Prize Company a od září 2011 do července 2012 její nástupkyni Wüstenrolt, policistům tvrdí, že o podvodech nevěděli. Zůstávají tak bez obvinění.

"Podobné případy se množí. Know-how podvodu se rychle rozšířilo po republice. Jen v Brně šetříme dalších pět či šest podobně rozsáhlých případů," varoval Janča. 

Když přitom policisté předvolávali poškozené firmy Wüstenrolt, ti mnohdy nejdříve nevěděli, o jaké firmě mají vypovídat. Podobnou zkušenost totiž udělali i s pěti různými firmami.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Najdete na iDNES.cz