Brno nedávno otevřelo podzemní garáže pod Janáčkovým divadlem. Další mají vzniknout ve Veselé ulici.

Brno nedávno otevřelo podzemní garáže pod Janáčkovým divadlem. Další mají vzniknout ve Veselé ulici. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V centru Brna vyhloubí garáže, sousedé se bojí podzemního potoka

  • 2
Na stavebním úřadě městské části Brno-střed se v pátek projednávala stavba první etapy Janáčkova kulturního centra, který má být velkým hudebním sálem pro Brněnskou filharmonii. První etapou stavby však radnice zamýšlí jen podzemní garáže ve Veselé ulici. Odpůrci stavby však tvrdí, že v tomto místě v podzemí stavět nelze.

Vášnivá debata za zavřenými dveřmi se v pátek dopoledne strhla v sále radnice Brno-střed. Projednával se tam projekt podzemních garáží mezi ulicemi Veselá a Besední, nad nimiž možná někdy v budoucnu vyroste Janáčkovo kulturní centrum.

Proto také Brno, respektive jeho akciová společnost Brněnské komunikace jako investor stavby, nazývá garáže první etapou centra. Jenže na stavbu jeho koncertní nadzemní části nejsou peníze. Jak už MF DNES popsala, garáže tak mohou být to jediné, co se nyní postaví.

"Garáže budeme stavět tak univerzálně, aby na nich mohl sál vyrůst později. A pokud ne sál, tak jiná stavba," vysvětluje šéf Brněnských komunikací Petr Kratochvíl.

Protestuje i bývalý rektor VUT

Lidé z okolních domů, kterých se stavba dotkne, ovšem upozorňují na řadu problematických okolností projektu. Poslanec a bývalý rektor VUT v Brně Karel Rais (ANO), který má v domě sousedícím s budoucími garážemi byt, například upozorňuje, že územní povolení pro stavbu vydal úřad nezákonně.

"Projektant totiž počítá s tím, že jde o zástavbu proluky. Dle platných norem ale jde o dostavbu městského bloku. A v takovém případě se například jinak vyhodnocuje zastínění okolních budov," vysvětluje Rais.

Kvůli tomu také územní povolení zpochybnil na magistrátu. Pokud by kvůli tomu magistrát územní rozhodnutí opravdu zrušil, nemůže úřad vydat stavební povolení. Zatím ale magistrát nerozhodl. A stavební úřad má tedy nyní běžnou šedesátidenní lhůtu na vyřízení námitek, které zazněly v pátek.

"Je evidentní, že je velký tlak na zahájení velké stavební zakázky ještě před volbami, kdy vše může ovlivnit stávající vedení města," kritizuje například advokát Dalibor Lorenc z dalšího domu na Veselé ulici. A k jeho názoru se přidává i Rais.

Stavba přehradí podzemní potok, bojí se sousedé

Stavba navíc může být problematická i kvůli písčitému podloží a podzemnímu potoku, který místem protéká z Kraví hory směrem na náměstí Svobody a Kobližnou.

"Když tomuto proudu postaví do cesty přehradu, bude to zajisté dělat velké problémy kvůli spodní vodě," popisuje Karel Ellinger, který také bydlí v sousedním domě a který kromě jiného jako soudní znalec v oboru stavebnictví viděl i základy sousedního nedalekého hotelu International. 

Nespokojené obyvatele jednoho z domů přitom stavební úřad vyřadil ze seznamu účastníků řízení. Stavba se jejich domu prý nedotkne navzdory tomu, že osmnáct metrů dlouhé piloty ukotvující garáže v podloží povedou i pod ním. 

"To samozřejmě může ohrozit jeho statiku. Rozhodnutí o tom, že nejsme účastníky stavebního řízení, se proto pokoušíme zpochybnit," popisuje advokát Lorenc.

O tom, co na námitky lidí stavební úřad říká, nechtějí úředníci mluvit. "Jednání bylo neveřejné, tudíž to není možné sdělovat. Nyní běží lhůta na vypořádání připomínek," uvedl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián.

Plánovaná cena třípatrového podzemního parkoviště je přibližně dvě stě milionů korun, za něž vznikne 191 nových parkovacích míst. Stávajících devadesát míst na povrchovém parkovišti ale zanikne, oproti současnosti tak přibude jen stovka míst.