Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Goldnová fišla - silvestrovská pohádka o zlaté rybce v hantecu

  14:14aktualizováno  14:14
Pohádky k vánočním svátkům neodmyslitelně patří. MF DNES vám proto spolu s šiřitelem brněnského hantecu a bavičem Janem Hlaváčkem jednu přináší. Jmenuje se Goldnová fišla a napsaná je celá právě v hantecu.

Jan Hlaváček, autor knihy Pohádky v hantecu aneb Goldnový merchny. | foto: Filip FojtíkMF DNES

V Bastru u Pryglu kempoval ve starým kéru jeden švorcové fišlař se svó stařkó. Ta mu ale furt dělala melu, že nekóří lapnót nějaký špicový fišle a buchnót je na Zelňáku za solidní krupicu.

Slovníček

Prygl - Brněnská přehrada
kér - byt
fišlař - rybář
fišle - ryby
buchnót - prodat
nekóří - nedokáže
lapnót - chytit, sehnat, obstarat
old love - dobré peníze
do konce metru - do konce měsíce
nahodit mávačku - rozloučit se, opustit někoho
na Čáře - na České ulici v Brně
balikář - zazobaný muž
novodurový - nový, zánovní
síťovica - síťovka, taška
kapsář - kapsa
mantl - bunda, kabát
hókat - říkat, křičet
blikšon - krátkozraký, slepý
gómat - chápat, myslet, přemýšlet
goldnová - zlatá
vasrovica - voda
vinšovka, višna - přání
festovní - pořádný, velký
slibotechna - slib, příslib
haluza - ruka
domášov - domov
meldovat - svěřit se, sdělit
stařka - žena, manželka
mozkovna - hlava, mozek
hnědka - exkrement
schálovat - sníst, spolknout
typlovat - spěchat
naklapat - přijít
jasná válka - samozřejmá, jistá zpráva
kemo - příteli, kamaráde
máš to v ažůru - je to vyřízené, v pohodě
(za)hlásit - pronést, říci
ubóchat - udělt, vyrobit
pro zichrovku - pro jistotu
hópat kozáčka - poskakovat, skákat
futra - dveře
mastit za fišló - spěchat za rybou
storka - příhoda
okál jak z cajtunku vo barák járu - vila (dům) jak z časopisu (novin) o dům roku
šneky - boty
hodit sicnu na retych - posadit se na záchod
na plné vál - na celé kolo
pastóška - pastouška, v tomto smyslu malý pokojík, komora
vegetit - žít, bydlet
pucflečmenka - služebná
štumédla - uklízečka
veslovat za fišló - odebrat se, jít za rybou
napucované - luxusní, exkluzivní, nádherný
kingálka - královna
betelný - skvělý
gracna - hrad, zámek
Špilas - brněnský hrad Špilberk
Kódlův gryml - kamenný hrad Karlštejn (gryml - kámen)
nameldovat - povědět, sdělit
roztyplovat se - rozvést se
šochtla - krabice, v tomto smyslu příšerná ženská
šaškec - blázinec
murovat - nadávat, brblat
Monte cap - Kozí horka, část břehu Brněnské přehrady
Bastr - Bystrc, brněnská čtvrť blízko přehrady
štreka - cesta, ulice
zgómnót - poznat, zjistit
gébiš - zadek
holcnová Zanusska - dřevěná pračka, tj. necky
šropál - dítě
finálka - konec, závěr
kulovka - kulové, nic

"Jak do konce metru nevybócháš old love," nahlásila jednó do placu, "tak ti nahodím mávačku a na Čáře si klofnu nějakýho balikářa s devizovým kontem, bavorákem a betelným kérem."

Fišlař zachmuřil, lapnul novodurovó síťovicu a mazal ke kajaku. Asi kilec vod Šuláka mázl šméčko do vasru. Když ho pak vytáhul, byla v něm fišla tak akorát do akvárka. Čapnul fišlu a už si ju chcel nacpat do kapsářa u mantlu.

V tu ranu fišla začla hókat: "Copak seš blikšon, že negómeš, že su goldnová? Když mě hodíš zpátky do vasrovice, tak ti ubóchnu tři vinšovky," nahodila festovní slibotechnu fišla.

Kolík byl pohodář, mávl nad tím haluzó, hodil fišlu zpátky do vasru a pádloval na domášov. Na kéru hned meldoval stařce, co ho potkalo. "Ty máš v budce místo mozkovny hnědku," začla hókat stařka. "Takovó habaďůru ty scháluješ i s navijákem! Typluj na Prygl za fišló, že chcu novodurový necky."

Fišlař naklapal k Sokoláku a hókl fišle stařčinu višnu. "Jasná válka kemo, máš to v ažůru," zahlásila fišla. "Mazé na kérk, ubóchla jsem tý tvý semetrice pro zichrovku Tatramatku."

A fakt. Na kéru už hópala kozáčka zapnutá Tatramatka. Ale stařka hned ve futrech hlásí: "Dé si čelem vzad, masti za fišló, že chcu novodurové celé kér."

Storka s fišló se vopakovala, a v tu ranu stál na starým fleku okál jak z cajtunku vo barák járu. Ale jen co stačil fišlař shodit šneky a v klídku si hodit sicnu na retych, už stará vydra zas hóká na plné vál: "Startuj za fišló. Je to malý jak pastóška, nedá se tu vůbec vegetit. Chcu mít palác, bét kněžna s pucflečmenkama, štumédlama a s poskokama."

Fišlař teda vesloval za fišló. Do hodiny měli napucované palác. "No tak abys zase valil," hlásila po tédnu stařka. "Chcu bét kingálka a mít betelnó napucovanó goldnovó gracnu. A ne žádnó pastóšku, jako je třeba Špilas nebo Kódlův gryml! Jo, a tý tvý goldnový kamošce vyřiď, ať si sbalí mošnu a ať mi sem napluje do akvárka dělat poskoka!"

Když na břehu fišlař nameldoval do vasrůvky stařčinu další višnu, goldnovka se fakt fest vytočila: "Tak to už ta stará vražda přepískla," hókala. "Včil teda bude mít, co chcela. A ty se raděj roztypluj, nebo s takovó šochtló skončíš po pár metrech v šaškecu."

Pak ještě chvilku murovala, ale nakonec ho v klídku poslala zpátky na domášov. Zamávala mu plótvó a zmizela ve vasru nedaleko Monte kap.

Když fišlař naklapal do Bastru, hned na kraji svý štreky zgóml, že je palác v gébišu. Jen jeho vytočená stařka tam prala venku před starým kérem zase v holcnový Zannusce.

No, milí šropáli, ale tak už to bévá! Když je někdo furt nenažrané, tak mívá ve finálce kulovku!

(Z knihy Pohádky v hantecu aneb Goldnový merchny. Redakčně kráceno)

Jan Hlaváček

Jan Hlaváček (1961) je šiřitel brněnského hantecu, bavič, muzikant a zpěvák. Narodil se v Brně v novinářské rodině. Původně inženýr lékařské elektroniky pracoval jako konstruktér, výzkumník, pedagog na vysoké, střední i zvláštní škole, jako správce počítačové sítě a servisman výpočetní techniky. Živil se i hraním po barech u nás, v zahraničí a také hraním a zpíváním na večírcích i pohřbech. Jeho hudební specialitou je interpretace zámých hitů v brněnském hantecu.

Dosud vydal CD evergreenů Písničky ze vzpomínek a Vorgle, kde shromáždil své autorské písničky a pohádky v hantecu.

Napsal knížky Pohádky v hantecu aneb Goldnový merchny, Fóry v hantecu vo kocórech a nedávno též Fóry v hantecu vo borcách. Chystá druhý díl pohádek v hantecu, Fóry v hantecu vo šropech a Trapasy v hantecu. Se svými překlady Starých pověstí českých do hantecu se účastnil výstavy v Národním muzeu v Praze v letech 2011 až 2012.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

U brněnské hvězdárny spadl podivný objekt.
Youtuber se radnice ptal na výskyt UFO. Pořádají tu bál, vtipkoval úředník

Bylo ve Znojmě spatřeno zařízení mimozemské rasy? Má váš úřad UFO jednotku? Komunikovali byste s nimi v češtině? To jsou některé z otázek, které dostal na stůl...  celý článek

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)
Jak se činili poslanci? Nejméně hlasoval Stropnický, nejvíc Sklenák

Jak si vedlo v uplynulém volebním období třiadvacet jihomoravských poslanců? MF DNES zmapovala jejich aktivitu. Řadě z nich se podařilo prosadit důležité...  celý článek

Ilustrační foto
Studenti ekonomie mají svou laboratoř. Zkoumají třeba daňové podvody

Experimentovat mohou i ekonomové. Teď k tomu mají i dvě výzkumné laboratoře na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jejich hlavní výhodou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.