Kraj se o pohotovosti, které chtěl po novém roce zrušit, postará až do konce ledna. Ilustrační foto

Kraj se o pohotovosti, které chtěl po novém roce zrušit, postará až do konce ledna. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pohotovost zatím zrušili jen ve Veselí, zbylých pět kraj podrží do konce února

  • 0
O pohotovosti, které se kraj rozhodl po novém roce zrušit, se jeho vedení postará až do konce února a pokud je budou chtít města provozovat i dále, přispěje jim půl milionu ročně. I tak ale budou muset radnice najít v rozpočtu statisíce navíc. Ve Veselí už proto pohotovost raději zavřeli.

"Sehnat dalšího půl milionu korun na provoz není jednoduché. Museli jsme se rozhodnout prakticky přes noc," popsal starosta Hustopečí Luboš Kuchynka (ODS). Radnice se tam rozhodla pohotovost zachovat a budou na ni přispívat i okolní obce.

Pohotovosti, které chtěl kraj zrušit

Kyjov, Blansku, Hustopeče, Ivančice chtějí pohotovost udržet. Přijmou půlmilionovou dotaci od kraje s zbytek doplatí ze svých rozpočtů.

Tišnov čeká na upřesnění podmínek převodu pohotovosti na město.

Ve Veselí nad Moravou je pohotovost od 1. ledna zrušená.

Pohotovosti se od ledna vzdali ve Veselí nad Moravou. "Každý rok bychom do ní museli vložit milion dvě stě tisíc korun a okolní obce se netvářily, že by chtěly něco přispět," vysvětlil starosta Miloš Kuzumplík (ODS).

Podle něj stejně pohotovost neměla vlastní laboratoř ani rentgen, proto na náročnější vyšetření museli pacienti do Kyjova nebo do Uherského Hradiště. Akutní případy navíc podle starosty zvládne ošetřit rychlá záchranná služba, která má ve Veselí stanoviště.

Ivančické bude služba stát asi milion korun ročně

Se starosty měst, kde kraj už nebude zřizovat pohotovost, se včera sešel hejtman Michal Hašek (ČSSD). Z jednání vyšlo, že kraj se o ně bude starat ještě do konce února, než se s městy, která mají o smlouvu zájem, pořádně dohodnou podmínky převodu.

Pohotovost chtěla ještě před několika dny zrušit rovněž radnice v Tišnově. "Nelíbilo se nám, že ta zpráva přišla tak narychlo a že smlouva neměla jasné podmínky. Podle zákona by pohotovost měl zřizovat kraj. Pokud bychom ji platili, mohli bychom se dopustit zneužití veřejných peněz," řekl starosta Tišnova Jan Schneider (ČSSD).

Vedení radnice si také nebylo jisté, jestli by nemuselo na provozovatele vypsat výběrové řízení.

Jednání s hejtmanem budou pokračovat. Kraj si buď pohotovosti ponechá a bude po obcích chtít peníze na provoz, nebo je převede a za půl roku vyhodnotí, jestli to finančně zvládnou.

Pohotovost v Tišnově už pět let zajišťuje místní nemocnice. Podle jejího ředitele Bořka Semráda pacienti změnu nepoznají. "I kdyby teď měla přejít pohotovost na obec, tak všechno nejspíš zůstane při starém. Změní se pouze zřizovatel a financování," řekl Semrád.

Udržet pohotovost chtějí i v Blansku, kde budou muset doplatit asi tři sta tisíc korun, a Ivančicích. "Rozhodli jsme se pohotovost zachovat a bude nás to stát asi milion korun. I když z medicínského hlediska vím, že to není nezbytná služba. Závažné úrazy ošetří rychlá záchranná služba," doplnil starosta Ivančic Vojtěch Adam (KSČM).