Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pojď, dostaneme konečně na hubu v dobré věci

  13:57aktualizováno  13:57
Jdu takhle podvečerním Brnem a na Moravském náměstí, odkud už před časem zmizely busty osvěživých streetartových Rulíků trojjediných, lidí jako much. "Ha," říkám synkovi ve vzpomínce na vlastní revoluční mládí, "to bude nějaká demoška, pojď, dostaneme konečně na hubu v dobré věci."

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Vmísili jsme se do davu houstnoucího směrem k pětiboké kašně, nad níž kdysi trčelo sousoší tří komunistů, a syn se přitom koldokola vyptával, o co tady kráčí.

Mám už pomalejší vedení, takže mi opravdu hned nedošlo, že to, čím se právě brodíme, jsou hypotetické prachy - a akci s jejich vhazováním do davu, který si je pak u kašny měnil za skutečné bankovky, vymyslel nějaký píár kreativec pro zviditelnění Rádia Kiss Hády.

Naopak jsem se ještě drahnou chvíli domnívala, že se v samém středu tlačenice v rámci protestu proti okupaci Tibetu minimálně podepisuje petice za pojmenování pravého stavu věcí v olympiádu letos pořádající, nicméně nijak mírumilovné Číně.

. Na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný středeční fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Tedy ne že bych chvátala podepsat jakoukoliv petici, právě naopak: od konce listopadu 1989 jsem v podstatě žádný protest nepodepsala, podle vlastní úvahy proto, že předtím jsem se jich napodepisovala ažaž a dodnes mi ty před- a polistopadové podpisy nepřijdou souměřitelné. Ale to je takový můj soukromý problém.

O den později v magazínu MF DNES řekl pan (ex)prezident Havel redaktorce Cíglerové nad podobnou peticí, že "za pravdu má vždycky cenu bojovat", a podíval se přitom na ni tak, že na moment přehodnotila svůj postoj k "pravdařům a láskařům" (nazývaným "otrlými cyniky" podle páně prezidentova nejznámějšího polistopadového výroku).

I předlistopadoví protestující šli však skrze rozvíjející se kapitalismus každý svou cestou.

Vzdor mé antipeticové alergii mne ovšem důvod lidské skrumáže na Moraváku docela zkrušil.

Způsob uvažování těch, co to spískali, i těch, co sem došli - někteří prý dokonce s podběráky a rozevřenými deštníky, aby toho nahamtali co nejvíc - mě na chvíli docela vykolejil.

Navíc byl v tu chvíli na zeleném trávníku i cestičkách parku opravdu strašlivý bordel. Že si z těch kil neproměnitelných papírků udělal někdo nakonec uprostřed skrumáže jasně plápolající ohníček, bylo při duchovním a intelektuálním étosu této akce vcelku pochopitelné.

Po chvíli dojeli se svým "hó-ří" i hasiči, kteří se museli prodírat mezi vzteklouny, co nestihli své papírky včas proměnit za love.

Začalo se nadávat a klít a do toho naučeným hurá-stylem všehoznalých spíkrů kvákal něco moderátor z Kiss Hádů za doprovodu středněproudé tuc-tuc-hopsa-hejsa muziky, která tomuhle rádiu asi sedí nejlíp.

A já jsem prchala a kvílela nad vlastní naivitou i zkázou světa, pronásledována navíc sdělením svého dvaadvacetiletého syna, že jenom nevím, v čem žiju.

A když už se vám tu tak svěřuju, prásknu na sebe i zbytek: Kdybych na ten Moravák přišla včas, našla v rozházených kilech čurbesu nějaké poukázky na prašule a nebyla tam tak smrtonosná strkanice, nechám si je od kisshádníků vyměnit za prachy taky. Fujtajksl.

Takže kdoví, z čeho mi nakonec bylo smutno. Protože se podle výroku mého přítele zraňujeme nejvíc sami o sebe, možná mi bylo zle z té potenciálně mezi mlaďochy poskakující nenažrané báby, která si cpe falešné papírové prachy za bundu a se svítícíma očima se kvůli pár korunám podílí na pochybené reklamní akci.

A ještě si pak za rohem hezky zamoralizuje.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Najdete na iDNES.cz