Zhruba 70 stříbrných mincí našel v Moravském krasu amatérský zájemce o...

Zhruba 70 stříbrných mincí našel v Moravském krasu amatérský zájemce o geologii. Peníze pocházejí z druhé poloviny 13. století. | foto: Marie Stránská, MAFRA

V Moravském krasu našli stříbrný poklad, skoro 70 mincí ze 13. století

  • 13
Nestává se často, aby někdo muzeu nahlásil, že našel poklad. Na Blanensku takový nález evidují po 35 letech. Skoro 70 stříbrných mincí z druhé poloviny 13. století teď vystavují v Domě přírody Moravského krasu.

Mezi mincemi jsou moravské a české brakteáty a rakouské feniky. Jejich ražba se připisuje panovníkům Přemyslu Otakaru II. a Václavu II.

Nálezce na ně narazil úplnou náhodou. „Byl to amatérský zájemce o geologii a v krasu si prohlížel kameny. Když s nimi manipuloval, na mince narazil. Naštěstí si uvědomil, že se jedná o něco starého a nález ohlásil,“ popsala Zuzana Jarůšková z Muzea regionu Boskovicka.

Přesnou lokalitu nálezu však odborníci prozrazovat nechtějí. „Můžu jen říct, že jsme procházeli prudký a nepřístupný terén,“ doplnila Jarůšková.

Poklad má hodnotu asi půl milionu korun, v době, z níž pochází, to však až tak velký obnos peněz nebyl.

„Byla to malá hotovost, která má pro nás dnes velký historický význam. V druhé polovině 13. století navíc neměl peníze po ruce každý. Předpokládá se totiž, že k monetarizaci českých zemí došlo až na konci 14. století,“ uvedla vedoucí numizmatického oddělení Moravského zemského muzea Dagmar Grossmannová.

Podle ní proto peníze mezi jeskyněmi ukryl pravděpodobně nějaký obchodník. „Vesničan by tehdy s takovou hotovostí nedisponoval,“ podotkla Grossmannová. V Domě přírody budou mince vystaveny do konce roku. Pak se pravděpodobně přesunou do blanenského muzea.