Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pokorná: Slona bychom do Klokánku nepřijali

  17:59aktualizováno  6. května 10:45
Brněnský Klokánek se před rokem stal domovem týraných bratrů Ondřeje a Jakuba. Policie je na místo odvezla s třináctiletou Annou, z níž se poté vyklubala třiatřicetiletá Barbora Škrlová. Na toto téma se hlavně čtenáři iDNES.cz ptali ředitelky zařízení Ditty Pokorné.

Ditta Pokorná odpovídala čtenářům brno.idnes.cz | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Čtenáři šéfku Klokánku nijak nešetřili. Například Lukáš Malík se jí ptal: Na jakém základě si vaše zařízení osobuje právo neřídit se rozhodnutími moci soudní? "Rozhodnutím soudu se vždy řídíme a je pro nás závazné," reagovala však ředitelka.

. odpovědi DittY Pokorné čtěte zde

Stejný čtenář zjišťoval, jak bylo možné, že pracovnice Klokánku nepoznaly, že třináctiletá Anička je ve skutečnosti dospělá žena.

"Anička pobývala několik měsíců i v odborném zařízení v Norsku a ani tam její pravou identitu neodhalili. U nás byla jen asi den a půl. Také soudní znalecké posudky potvrzovaly její věk a navíc jí soud přidělil status nalezence," vysvětlovala Pokorná.

. Jak Klokánek děti brání

Klokánek například protestoval, aby se v televizi objevovaly záběry osmiletého Ondřeje z kauzy Kuřim. "Ondřejovi spolužáci je několikrát viděli a opakovaně mu je připomínali, což chlapce rozrušilo," řekla vedoucí Klokánku Ditta Pokorná. - čtěte Klokánek si stěžuje u Rady na záběry týraného Ondřeje

Letos v březnu utekla z Klokánku týraná Kristýnka. Krátce před 23:00 se do zařízení vrátila. "Této situaci se dalo zabránit. Opakovaně jsme upozorňovali, že se dívky za žádnou cenu nechtějí vrátit domů a jsou ve špatném psychickém stavu od chvíle, co ví, že je to nemine," uvedla Ditta Pokorná. - čtěte Z brněnského Klokánku utekla týraná Kristýnka

Přestřelka nakonec skončila jízlivým dotazem: Když vám přivedou dvacetiletého slona s "odborným posudkem", že jde o pětileté dítě, budete mu věnovat péči jako pětiletému? "Slona bychom nepřijali, toho bychom poznali," odpověděla rázně Ditta Pokorná.

Klokánek sklidil i pochvalu
Čtenářka iDNES.cz Hanka naopak Klokánek za jeho práci pochválila.

"Spousta lidí vás obviňuje, že si děti přivlastňujete. Já mám spíše pocit, že spoustě lidí (státních úředníků) připomínáte, že jsou skoro na nic, protože za ně děláte jejich práci s výbornými výsledky. Kde je momentálně největší problém?" ptala se Hanka.

"S většinou státních úředníků vycházíme dobře. Problémy jsou v zákonech, ale ještě větší obtíž je ve výkladu těchto zákonů a v lidech, kteří je aplikují," potvrdila Pokorná.

Jana se zase Ditty Pokorné ptala na to, co by vzkázala zákonodárcům a vládě, a v čem jsou podle ředitelky Klokánku nedostatečné zákony ohledně práv dětí.

"Chtěla bych vzkázat, aby se ochranou ohrožených dětí zabývali mnohem víc než dosud. Bylo by vhodné, aby vznikl centrální orgán, který by tuto problematiku zaštítil a řídil. Dále by bylo potřeba, aby ústavy nebyly rozděleny pod tři ministerstva a aby se péče o dítě mnohem více blížila rodinné péči," odpověděla Pokorná.

Barboru Škrlovou čeká soud
Když se Škrlová vrátila začátkem ledna 2008 do Brna, Klokánek na ni podal trestní oznámení pro poškozování cizích práv. Kvůli tomu, že obelhala pracovnice Klokánku, má Škrlová společně s Kateřinou Mauerovou v pátek stanout poprvé před soudem.

"Zneužila naši práci a vystresovala děti. Jméno Klokánku utrpělo. Napadali nás, že neuhlídáme trpící dítě," vysvětluje tento krok Pokorná, která často čelí nařčením, že v boji za práva svých chráněnců nepostupuje správně.

Děti proti rodičům
Zájmy rodičů a dětí se střetly i v případu rodiny Velických. Sestry Abigail a Kristýna se v březnu 2008 po roce stráveném v Klokánku měly podle rozhodnutí soudu vrátit zpět ke svým hluboce věřícím rodičům.

Jedenáctiletá Kristýna na pár hodin z Klokánku utekla a po návratu poskytla rozhovor do novin. Ombudsman ředitelku za vstřícný přístup k novinářům kritizoval. "Působení novinářů může mařit nastartované procesy, jejichž cílem je scelení rodiny," řekl Otakar Motejl.

Pokorná se však bránila. "Média mohou být v krajním případě poslední možností, jak dítě zachránit před strádáním. Je lepší vést tyto spory a dělat rozhovory s novináři než připustit návrat dětí do rodin, v nichž mohou trpět nebo být týrány," uvedla.

Klokánek nakonec dosáhl toho, že školačky mohou zůstat. Otec je navštěvuje, ale stěžuje si, že jeho dcery v Klokánku ovlivňují.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz