Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pokorná: Slona bychom do Klokánku nepřijali

  17:59aktualizováno  6. května 10:45
Brněnský Klokánek se před rokem stal domovem týraných bratrů Ondřeje a Jakuba. Policie je na místo odvezla s třináctiletou Annou, z níž se poté vyklubala třiatřicetiletá Barbora Škrlová. Na toto téma se hlavně čtenáři iDNES.cz ptali ředitelky zařízení Ditty Pokorné.

Ditta Pokorná odpovídala čtenářům brno.idnes.cz | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Čtenáři šéfku Klokánku nijak nešetřili. Například Lukáš Malík se jí ptal: Na jakém základě si vaše zařízení osobuje právo neřídit se rozhodnutími moci soudní? "Rozhodnutím soudu se vždy řídíme a je pro nás závazné," reagovala však ředitelka.

. odpovědi DittY Pokorné čtěte zde

Stejný čtenář zjišťoval, jak bylo možné, že pracovnice Klokánku nepoznaly, že třináctiletá Anička je ve skutečnosti dospělá žena.

"Anička pobývala několik měsíců i v odborném zařízení v Norsku a ani tam její pravou identitu neodhalili. U nás byla jen asi den a půl. Také soudní znalecké posudky potvrzovaly její věk a navíc jí soud přidělil status nalezence," vysvětlovala Pokorná.

. Jak Klokánek děti brání

Klokánek například protestoval, aby se v televizi objevovaly záběry osmiletého Ondřeje z kauzy Kuřim. "Ondřejovi spolužáci je několikrát viděli a opakovaně mu je připomínali, což chlapce rozrušilo," řekla vedoucí Klokánku Ditta Pokorná. - čtěte Klokánek si stěžuje u Rady na záběry týraného Ondřeje

Letos v březnu utekla z Klokánku týraná Kristýnka. Krátce před 23:00 se do zařízení vrátila. "Této situaci se dalo zabránit. Opakovaně jsme upozorňovali, že se dívky za žádnou cenu nechtějí vrátit domů a jsou ve špatném psychickém stavu od chvíle, co ví, že je to nemine," uvedla Ditta Pokorná. - čtěte Z brněnského Klokánku utekla týraná Kristýnka

Přestřelka nakonec skončila jízlivým dotazem: Když vám přivedou dvacetiletého slona s "odborným posudkem", že jde o pětileté dítě, budete mu věnovat péči jako pětiletému? "Slona bychom nepřijali, toho bychom poznali," odpověděla rázně Ditta Pokorná.

Klokánek sklidil i pochvalu
Čtenářka iDNES.cz Hanka naopak Klokánek za jeho práci pochválila.

"Spousta lidí vás obviňuje, že si děti přivlastňujete. Já mám spíše pocit, že spoustě lidí (státních úředníků) připomínáte, že jsou skoro na nic, protože za ně děláte jejich práci s výbornými výsledky. Kde je momentálně největší problém?" ptala se Hanka.

"S většinou státních úředníků vycházíme dobře. Problémy jsou v zákonech, ale ještě větší obtíž je ve výkladu těchto zákonů a v lidech, kteří je aplikují," potvrdila Pokorná.

Jana se zase Ditty Pokorné ptala na to, co by vzkázala zákonodárcům a vládě, a v čem jsou podle ředitelky Klokánku nedostatečné zákony ohledně práv dětí.

"Chtěla bych vzkázat, aby se ochranou ohrožených dětí zabývali mnohem víc než dosud. Bylo by vhodné, aby vznikl centrální orgán, který by tuto problematiku zaštítil a řídil. Dále by bylo potřeba, aby ústavy nebyly rozděleny pod tři ministerstva a aby se péče o dítě mnohem více blížila rodinné péči," odpověděla Pokorná.

Barboru Škrlovou čeká soud
Když se Škrlová vrátila začátkem ledna 2008 do Brna, Klokánek na ni podal trestní oznámení pro poškozování cizích práv. Kvůli tomu, že obelhala pracovnice Klokánku, má Škrlová společně s Kateřinou Mauerovou v pátek stanout poprvé před soudem.

"Zneužila naši práci a vystresovala děti. Jméno Klokánku utrpělo. Napadali nás, že neuhlídáme trpící dítě," vysvětluje tento krok Pokorná, která často čelí nařčením, že v boji za práva svých chráněnců nepostupuje správně.

Děti proti rodičům
Zájmy rodičů a dětí se střetly i v případu rodiny Velických. Sestry Abigail a Kristýna se v březnu 2008 po roce stráveném v Klokánku měly podle rozhodnutí soudu vrátit zpět ke svým hluboce věřícím rodičům.

Jedenáctiletá Kristýna na pár hodin z Klokánku utekla a po návratu poskytla rozhovor do novin. Ombudsman ředitelku za vstřícný přístup k novinářům kritizoval. "Působení novinářů může mařit nastartované procesy, jejichž cílem je scelení rodiny," řekl Otakar Motejl.

Pokorná se však bránila. "Média mohou být v krajním případě poslední možností, jak dítě zachránit před strádáním. Je lepší vést tyto spory a dělat rozhovory s novináři než připustit návrat dětí do rodin, v nichž mohou trpět nebo být týrány," uvedla.

Klokánek nakonec dosáhl toho, že školačky mohou zůstat. Otec je navštěvuje, ale stěžuje si, že jeho dcery v Klokánku ovlivňují.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz