Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zprvu jsme to měli za ohňostroj, popsali svědci vraždu expolicisty Tofla

  18:24aktualizováno  18:24
U brněnského krajského soudu pokračovalo hlavní líčení se dvěma muži, kteří jsou obžalovaní z nájemné vraždy expolicisty Michala Tofla. Svědčit o tři roky staré události přišel v úterý mladý muž a žena, kteří byli na místě činu jako první. Střelbu na Tofla totiž slyšeli ze vzdálenosti jen pár desítek metrů cestou domů.

Tomáše Trkana a Radka Sobotku přivádějí k soudu ohledně vraždy bývalého policisty Michala Tofla | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Večerní návrat domů do okrajové části Brna měl 14. června 2010 pro mladého muže a ženu nečekaně dramatický konec. "Potkali jsme se v autobuse a cestou jsme se zapovídali před domem kamarádky. Za pár minut kolem nás projelo auto," popsal soudu mladý muž.

Zanedlouho poté zaslechli oba hluk připomínající ohňostroj. "V těchto místech občas někdo blbne s pyrotechnikou, takže jsme se tím nezabývali. Jenže pak jsme uslyšeli velkou ránu, která nám přišla podezřelá. Rozběhli jsme se tedy na místo," zavzpomínal svědek.

O pár desítek metrů dál, kam předtím neviděli, stálo auto, které narazilo do sloupu veřejného osvětlení. "Otevřel jsem dveře a zjišťoval jsem, zda řidič jeví známky života. Vypadalo to, že ne. Navíc jsem si všiml stop po střelbě a došlo mi, že předchozí hluk nebyl ohňostroj, ale střelba. Z místa jsme proto odešli a poté volali policii a záchranku," vylíčil mladík.

Podle něj i dívky, která byla také svědkyní této události, ale trvalo poměrně dlouho, než policie přijela. Dokonce tak dlouho, že už netrpělivě volali znovu. To už tam totiž na policisty čekali i záchranáři, kteří také nechtěli riskovat, že se bude střelba opakovat.

Oba muži obžalovaní z vraždy podle vyšetřování v tu dobu z místa utíkali. Nikdo je však neviděl. Střelbu měl podle výsledků vyšetřování na svědomí recidivista Radek Sobotka, který střílel ze samopalu vzoru SA-58 a ráže 7,62. Druhý obžalovaný Tomáš Trkan byl také na místě, tedy v Brně-Žebětíně, a na činu se podílel.

"Když přijížděl poškozený Michal Tofl osobním motorovým vozidlem, začal obviněný střílet proti jedoucímu vozidlu, mimo jiné proti čelnímu sklu, přičemž vozidlo v důsledku střelby narazilo levou přední částí na sloup veřejného osvětlení. Poškozený v důsledku střelby utrpěl roztržení velkých cév a na následky tohoto poranění na místě zemřel. Obvinění bezprostředně poté místo opustili," píše se v obžalobě.

Trkanovi i Sobotkovi hrozí za vraždu až dvacetileté vězení. Podnikatel Petr Pavel Bezděkovský, který si vraždu svého obchodního partnera Michala Tofla zřejmě objednal, však u soudu nestojí. Chvíli po svém obvinění se totiž loni v květnu oběsil ve vazební cele.

Jeho svědectví nyní soudu chybí. Trkan totiž tvrdí, že Sobotka dostal za úkol Tofla jen vystrašit. A Sobotka, který začal vypovídat teprve minulý týden, se hájí, že na něj všechno ušili ostatní (o výpovědi obžalovaných čtěte zde).

Vražda, která v roce 2010 šokovala i brněnské kriminalisty, totiž souvisí s mnoha dalšími případy organizovaného zločinu. Michal Tofl byl šéfem údajného gangu policejních vyděračů, kteří nyní stojí před soudem (více o gangu čtěte zde)

Bězděkovský s Trkanem se zase podíleli na ničivém požáru masokombinátu Filex, který také není pravomocně uzavřen (jak se komplic přiznal a odešel bez trestu, čtěte zde).

A obchodní spor mezi Toflem a Bezděkovským zase údajně souvisel s penězi z takzvané kauzy Edbusy (jakým fíglem podnikavci okrádali lidi, čtěte zde).

Rozplétání případu vraždy na objednávku se brněnský krajský soud bude věnovat ještě v dalších dnech.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Najdete na iDNES.cz