Alexej Nováček

Alexej Nováček | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Pokud dojde plyn, zachrání to oleje, tvrdí ředitel tepláren

  • 26
To, že je spalování plynu při výrobě ekologičtější, ucítí Brňané při procházce městem. To, že to není moc ekonomické, pocítí hlavně při placení účtů za topení. Šedesát procent brněnských domácností "ohřívají" Teplárny Brno. Jejich ředitele Alexeje Nováčka se mohli čtenáři iDNES.cz ptát v on-line rozhovoru.

Nováček má jako generální ředitel brněnských tepláren odpovědnost za bezproblémový chod podniku, jehož tržby v minulém roce dosáhly tří miliard korun.

V současné době se cena tepla v moravské metropoli pohybuje od 670 do 700 korun za jeden gigajoule. Na rozdíl od tepláren v jiných velkých městech naší republiky používají Teplárny Brno jako zásadní vstupní surovinu plyn, který je zhruba šestkrát dražší než uhlí.

odpovědi Alexeje nováčka čtěte - zde

A čtenáře zajímalo, jak jsou Teplárny připraveny na neočekávané situace. "Co byste dělali, kdyby došel plyn jako třeba v Bulharsku? Na kolik dokáže pokrýt výrobu tepla z jiných zdrojů?" zajímalo Věru D.

"Současná kapacita uloženého plynu v České republice včetně dodávek z Norska zabezpečuje jeden až jeden a půl měsíce spotřeby naší země za stávajících klimatických podmínek. Teplárny Brno mají alternativní palivo - těžký topný olej, kterým jsou schopny při těchto venkovních teplotách zabezpečit až 70 procent dodávky tepla pro obyvatelstvo a občanskou vybavenost," ujistil čtenářku ředitel Tepláren.

Anonymům neodpověděl

Hned na začátku on-line rozhovoru Nováčka nepříjemně překvapili čtenáři, kteří se pod otázkami nepodepsali. Na jejich otázky nechtěl odpovídat.

Rád a podrobně ale odpovídal čtenářům, které zajímalo především vytápění jejich bytů. Často se o problém s plynem či vytápěním zajímali obyvatelé brněnských sídlišť.

"Bydlím v paneláku v Bystrci a je mi často zima. Na koho se obrátit?" zaznělo například.

Ředitel Nováček poradil zjistit si zásobovatele. "Váš dům zásobuje teplem buď privátní plynová kotelna patřící družstvu vlastníků, nebo kotelna, kterou provozují Teplárny Brno. Po zjištění, kdo je provozovatelem této kotelny, doporučují obrátit se na provozovatele a řešit s ním problém nedotápění," poradil.

"Kolik je průměrná spotřeba tepla bytu v Brně o velikosti 100 metrů čtverečních? Různí se to oblastmi?" ptal se Petr Č.

"Realistická spotřeba je asi 0,7 GJ/m2. Skutečná spotřeba se může od této hodnoty odlišovat oběma směry, záleží na kvalitě stavby, počtu uživatelů, umístění bytu v rámci domu a samozřejmě na nastaveném tepelném komfortu," odpověděl výstižně Nováček.

"Topí nám i v noci, moc"

Čtenářům to nedalo a hostu on-line rozhovoru si stěžovali i na změny vytápění.

"Žádnou zimu nebyly byty tak přetopeny jako nyní. Vytápění bytů po celou noc je také letošní novinka. Výsledek: větrání a tím topení se ztrátami, mimořádně suchý vzduch v bytech, počítadlo GJ se točí a teplárna vydělává. Krize nekrize. Domníváme se, že zateplením domů se snížila spotřeba tepla a tím i zisk, který se musí nějak nahradit, proto ta opatření," stěžoval si za výbor společenství vlastníků Jaroslav Jeřábek.

Nováček se ale nedal a nespokojenému zákazníkovi slíbil, že situaci prošetří.

"Sloučení TEZY s teplárnou nemá za následek žádnou změnu způsobu vytápění, pokud se popsaná změna objevila, je problém někde jinde. Celou situaci nechám prošetřit, pošlete mi přesnou adresu, o které vytápěné objekty se jedná," vybídl jej.

,