chřipka, výzkum, vakcína, virus

chřipka, výzkum, vakcína, virus | foto: Václav Pancer, MF DNES

Pokud přijde pandemie prasečí chřipky, úřady ani školy se nezavřou

  • 1
Stejně jako se nakazil fotbalista ze Šardic na Hodonínsku, může virus prasečí chřipky dostat kdokoli na jižní Moravě. A co se stane v kraji, pokud vypukne pandemie? Tedy pokud najednou onemocní asi 400 tisíc lidí? Úřady ani kina se zavírat nebudou a krizový plán má kraj připraven.

Přesto je kolem takzvané prasečí chřipky několik novinek. Říká se jí teď Pandemic a minulý týden už jí v Česku onemocnělo téměř čtyři sta lidí. Kolik nemocných je jen na jižní Moravě, hygienici zatím nevědí.

Pokud přijde pandemie prasečí chřipky, chytne ji podle vedoucího krajského odboru krizového řízení a obrany Petera Macka dříve nebo později stejně každý. "V tu chvíli je nutné, aby fungoval integrovaný záchranný systém a dodávky energií. Pak už se to dá nějak zvládnout," vysvětlil.

Chřipka ale nezasáhne nikdy celou populaci naráz. Podle Macka je prasečí chřipka nebezpečná hlavně proto, že tělo proti ní nemá protilátky. "Potíže proto mohou mít hlavně lidé se zdravotními problémy jako například slabé srdce," vysvětlil ředitel krajské hygienické správy Jan Mareček.

Hygienici ale tvrdí, že zatím není důvod k panice. "Je to chřipka jako chřipka. Ta běžná teď řádí taky. Jediný rozdíl oproti minulým letům je v tom, že udeřila už na podzim, zatímco jindy bývá až na jaře," ujišťuje Mareček.

Připravuje se také novinka v laboratorních testech. Prozatím je testování pacientů na přítomnost viru na rozhodnutí lékaře, podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anny Mrázové by si však pacienti v budoucnu mohli provedení testů na vlastní žádost zaplatit.

Zavírání úřadů nehrozí, a pokud vypukne pandemie, chod úřadů příliš neovlivní. Dokud nebudou nemocní úředníci. "Pokud budou lidé víc marodit, budou méně cestovat a chodit na úřady. A dokud bude mít úřad dostatek pracovníků, bude schopen normálně fungovat," míní Macko.

Ani na brněnském magistrátu speciální opatření nechystají. "Roušky úředníci nosit nebudou," míní mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Jak se na úřadech zachovají, se bude odvíjet až od konkrétní situace. "Je to na každém vedoucím oddělení, jak rozhodne," řekl Macko.

Uzavřít školy by byl problém. Zkomplikovalo by to totiž situaci především rodičům. "Děti musí někdo hlídat. Rodiče, kteří neseženou hlídání, pak dají děti stejně do družiny a nic se tím nevyřeší. A zavřít školu není protiepidemické řešení," vysvětlil hygienik Mareček.

Rozhodnutí je pak na ředitelích. "Mohou například školu zavřít, pokud nemají dost učitelů," informoval ředitel hygienické stanice. Více případů prasečí chřipky řešilo například gymnázium v Českých Budějovicích. Tamní ředitel však školu nezavřel. Jen přikázal studentům, kteří přišli s nakaženými do kontaktu, aby zůstali doma.

Divadla a kina by rozhodně nezavřela. Pokud by ovšem opravdu nemusela. Měla by totiž obrovské ztráty. A proto by hygienici nejspíš jen nedoporučili lidem je navštěvovat. "Kdybychom museli zavřít třeba jen na týden, znamenalo by to pro nás ztrátu v řádech milionů korun," uvedl manažer Palace Cinemas ve Velkém Špalíčku v Brně.

Firma podle něj nemá vypracovaný žádný konkrétní plán, jak by se zachovala. "O hygienu se nám stará jiná společnost, takže bychom dali na její doporučení. Těžko si to ale představuji i pouze teoreticky," dodal Novotný.

Podobně je na tom i Městské divadlo Brno. "Situaci budeme řešit, až pokud nastane," řekla mluvčí divadla Lucie Broučková.

Prasečí chřipka (pandemic)

Hygienici evidují v České republice 394 případů prasečí chřipky. Podle lékařů je ale mezi lidmi nemocných mnohem víc.

Jedním z nejnovějších případů v kraji je nakažený fotbalista z fotbalového klubu v Šardicích.

Příznaky nemoci - prasečí chřipka nemá žádné zvláštní příznaky. Podle hygieniků může mít stejný průběh jako běžná chřipka.

Prasečí chřipka se dá potvrdit jedině laboratorně. Testy na přítomnost viru AH1N1 provádí Národní referenční laboratoř se sídlem v Praze.

Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anny Mrázové byla však už oslovena i tato nemocnice v Brně.

Zda laboratoř pacienta otestuje, rozhodne lékař.

Hygienici ale nyní zvažují, že by si pacienti mohli sami testy zaplatit.

Jedním z hlavních indikátorů onemocnění prasečí chřipkou je, jestli pacient navštívil místa, kde byl virus potvrzen, nebo se stýkal s lidmi, kteří virem onemocněli. Například šardický fotbalista se prasečí chřipkou nakazil od přítelkyně, která nemoc chytila na služební cestě v Německu.

Ošetřující lékař pacienta s podezřením na prasečí chřipku by měl v každém případě kontaktovat epidemiology.

V Jihomoravském kraji se v současné době lidé mohou nechat očkovat proti sezonní chřipce. Získat vakcínu proti chřipce Pandemic, zvané prasečí chřipka, je ale téměř nemožné. Tu totiž dostanou jen lidé, kteří jsou nezbytní pro řízení kraje a fungování zdravotnictví. V kraji už navíc začala chřipková epidemie a vyhnout se nákaze je velmi těžké.